פראמדיק מד״א ובתו הצילו חיים בטקס הזיכרון

פראמדיק מד״א צביקה מלכיס השתתף בטקס יום הזיכרון ולפתע נקרא לבצע החייאה באדם שהתמוטט. בתו של מלכיס הגיעה גם היא.

רעות הדר , ג' באייר תשע"ט

צביקה מלכיס ובתו מאיה
צביקה מלכיס ובתו מאיה
צילום: מד"א

פראמדיק מד״א צביקה מלכיס שב ממשמרת לילה במד״א, והגיע כמדי שנה להשתתף בטקס יום הזיכרון באחד מבתי הספר התיכוניים בחיפה.

זמן קצר לאחר הגעתו נקרא על ידי זעקות העזרה של הקהל לאדם שהתמוטט. מלכיס מצא אדם כשהוא מחוסר הכרה ואינו נושם, והחל מיד לבצע בו פעולות החייאה. במקביל הגיע למקום צוות הטיפול הנמרץ של מד״א שאיבטח רפואית את האירוע ובו בתו של מלכיס, מאיה בת ה-17, מתנדבת נוער במד״א.

יחדיו הם העניקו לו טיפול רפואי מתקדם שכלל עיסויי לב ומכות חשמל ממכשיר הדפיברילטור ולאחריו חזר ליבו לפעום והוא שב להכרה. בתוך דקות הוא פונה לבית החולים כרמל בחיפה, כשמצבו יציב ובהכרה מלאה.

״גם אני וגם בתי מאיה מורגלים במראות כאלה ובמקרה כזה אתה פועל אוטומטית", שיחזר מלכיס. ''התחלתי בעיסויי לב, תוך שביקשתי להזעיק את צוות מד״א שאיבטח את המקום, ואז יחד המשכנו בפעולות החייאה. אם לא היינו שם ולא היה מכשיר דפיברילטור, ייתכן שהמקרה הזה היה מסתיים באסון.

''כל אדם יכול להציל חיים, ויש לנו הוכחות לכך יום יום וזה מה שמשפיע על התוצאה. ביום העצוב הזה בשנה ורגע לפני חגיגות יום העצמאות, מרגש אותי שהצלחתי להציל חיים לצד בתי שממשיכה את השושלת ובסיוע צוותי מד״א הנוספים שהגיעו למקום״, הוסיף מלכיס.

הפראמדיקים של מד״א טום גרישין ורחל כהן, שהמשיכו בטיפול הרפואי ובפינוי לבית החולים, סיפרו כי ''במהלך הפינוי לבית החולים הוא החל לחזור לעצמו בהדרגה, עד ששב להכרה מלאה. הסברנו לו מה קרה והעברנו אותו לצוות בית החולים כשמצבו יציב והוא מחוייך.

''להגיע למקרה כזה ולתת מענה כל כך מהיר ומיידי ולהציל חיים- אין הרגשה טובה מזו. אנחנו כאן כדי להציל חיים, ומקרים עם תוצאות כאלו הם שנותנים לנו את המוטיבציה להמשיך הלאה. אנו מאחלים לו בריאות שלימה ושיחזור במהרה לביתו״, הוסיפו.