טראמפ מחריף את הסנקציות על איראן

הנשיא טראמפ החליט להטיל סנקציות על משקי הברזל, הפלדה, האלומיניום והנחושת באיראן. "כלכלת איראן בשפל".

ניצן קידר , ג' באייר תשע"ט

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע הערב (רביעי) על הטלת סנקציות על משקי הברזל, הפלדה, האלומיניום והנחושת באיראן.

"לפני שנה חיזקתי באופן דרמטי את הביטחון הלאומי שלנו בכך שיצאנו מעסקת הגרעין האיומה והחד צדדית עם איראן", אמר טראמפ.

הוא הצהיר, "היום אני חותם על צו שמטיל סנקציות על מגזרי הברזל, הפלדה, האלומיניום והנחושת של איראן, מקורות ההכנסה הגדולים ביותר של המשטר האיראני, שאינם קשורים בנפט. הפעולה הנוכחית מכוונת להכנסות המהוות כעשרה אחוזים ואף יותר מהמשק האיראני ומכוח היצוא. אנחנו נקפיד שהסנקציות יאכפו".

הנשיא האמריקני ציין שעסקת הגרעין, שעדיין נתמכת על ידי המעצמות, רק גרמה לאיראן לדבוק בדרך הטרור. "ההסכם נתן לאיראן לעסוק באופן חופשי בטרור ובמתן חסות למעשי טרור, לפתח את ארסנל הטילים שלה, לעורר ולעודד סכסוכים במזרח התיכון ולהכניע את אזרחיה שלה, תוך שמירה על כל התשתית המאפשרת לחזור לפיתוח נשק גרעיני".

"בשנה שעברה מאז החלטנו לסגת מההסכם השתנו דברים רבים. אנחנו קיבלנו החלטה אמיצה שנועדה להגן על הביטחון הלאומי של אמריקה. בזכות הפעולה שלנו, המשטר האיראני נאבק בייבוש מקורות המימון של מסע הטרור האלים שהוא מוביל, כלכלת איראן נמצאת בשפל והאינפלציה במדינה יצאה מזמן מכלל שליטה", הוסיף טראמפ.

לדבריו, "הצעד בו נקטתי היום יחזק את המגמה הזאת עוד יותר. בחודש האחרון נקטנו בעוד פעולות להגברת הלחץ על המשטר בטהרן. הגדרנו את משמרות המהפכה האסלאמיים כארגון טרור זר והגבירו את הלחץ על איראן פי עשרה באמצעות ביטול הפטור מסנקציות לכל מדינה שתקנה נפט מאיראן".

נשיא ארה"ב הבהיר שהסנקציות הנוכחיות, הן אינן הצעד האחרון בהגברת הלחץ על המשטר האיראני. "לא סיימנו בזאת. הממשל בטהרן יכול לצפות לצעדים נוספים, אלא אם ישנה באופן מהותי את התנהלותו. אני מצפה להיפגש באחד הימים עם מנהיגי איראן כדי לשבת ולהגיע להסכם".