המלחמה על סמל ההתיישבות עולה מדרגה

לראשונה חגיגות יום העצמאות בתחנת הרכבת סבסטיה. ראש המועצה האזורית שומרון: "אנחנו בעלי הבית, ואנחנו נהיה כאן לתמיד".

אורלי הררי , ד' באייר תשע"ט

סבסטיה
סבסטיה
צילום: רועי חדי

לראשונה מאז הקמת ההתיישבות בשומרון, התקיימו אמש חגיגות יום העצמאות בתחנת הרכבת סבסטיה בהן השתתפו מאות בני אדם משבי שומרון ומרחבי הארץ.

ההחלטה התקבלה לאחר שעל פי הערכות, התברר כי הרשות הפלסטינית שמה לה כיעד להשתלט על האדמות סביב תחנת הרכבת סבסטיה, בכדי להשתלט על סמל ההתיישבות זאת באמצעות בניה בלתי חוקית במקום.

תחנת הרכבת סבסטיה בשומרון, הפכה לסמל ההתיישבות, זאת מכיוון שלאחר 8 פעמים בהם ניסו המתיישבים ליישב את השומרון, תוך כדי עליות לסבסטיה, בפעם השמינית הגיעו להסכם עם פרס שאפשר להקים את הישוב הראשון בשומרון: "קדום" הקרוי היום קדומים.

בין הנוכחים בחגיגות יום העצמאות, אותם יזמה מזכירות הישוב שבי שומרון, גם ח"כ בצלאל סמוטריץ וראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן המתגורר בישוב.

דגן אמר במקום, "זה מקום היסטורי וזה חלק מההיסטוריה של עם ישראל. אנחנו נאחזים באדמתנו, נאחזים בארצנו, אנחנו נמצאים כאן, ומאחורינו אנחנו יכולים לראות ניצנים של בניה לא חוקית ערבית. זה קרב, אנחנו נבנה כאן כי אנחנו בעלי הבית, ואנחנו נהיה כאן לתמיד בע"ה. ולמקום הזה יגיעו רבבות של תלמידים להתחנך ולהתחמם מעולמם של אנשי גוש אמונים להתחבר לשורשים של עם ישראל"

ח"כ בצלאל סמוטריץ אמר במקום "אנחנו כאן עכשיו בתחנת הרכבת בסבסטיה, ערש ההתיישבות המתחדשת בשומרון, נתפלל כאן בע"ה בשמחה ובהודיה גדולה לריבונו של עולם, ונבהיר, שאנחנו לא נאפשר את ניסיונות ההשתלטות הבלתי חוקיים והלא הגיוניים של הרשות הפלסטינית, על המתחם הזה. אגב זה סמל. לא סתם הרשות משקיעה בהשתלטות על האתר הזה. האתר הזה הוא סמל, והוא סמל גם שלנו של ההתיישבות, ואנחנו נחזק את האחיזה היהודית במקום הזה, ולא נפקיר אותו".