טראמפ למנהיגי איראן: "תתקשרו אליי"

נשיא ארה"ב הציע למנהיגי איראן לשבת לשיחות ישירות וגם הציע לסייע לכלכלה האיראנית. אך יש תנאי: לוותר על תוכנית הגרעין.

ניסן צור , ה' באייר תשע"ט

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

לאחר האיומים האחרונים ששיגרו הנשיא טראמפ ובכירי הבית הלבן, ולפיהם הם לא שוללים עימות צבאי עם איראן, מוריד נשיא ארה"ב את רמת האיומים המילוליים ומציע למנהיגי איראן לשבת לשיחות ישירות ואף לסייע לכלכלה האיראנית.

בראיון עם כלי התקשורת בארה"ב אמר טראמפ כי "מה שהייתי רוצה לראות עם איראן, הייתי רוצה לראות אותם מתקשרים אליי. מה שהם צריכים לעשות זה להתקשר אליי, לשבת איתי, ואנו יכולים להשיג עסקה הוגנת.

''אנו רק לא רוצים שיהיה להם נשק גרעיני. זה לא הרבה לבקש. ואנו נסייע להחזיר אותם למצב כלכלי מצויין", אמר טראמפ.

הוא ציין כי הכלכלה האיראנית נמצאת במצב קשה לאור הסנקציות שהטילה ארה"ב על איראן, ואמר כי ישמח לסייע לשיקום הכלכלה האיראנית בתנאי שאיראן לא תפעל להשגת נשק גרעיני.

ההצעה של טראמפ מבטאת הנמכה דרמטית של גובה האיומים המילוליים ששיגרו באחרונה מנהיגי ארה"ב ואיראן. לאחר שראשי הממשל איימו להחריף את הסנקציות ולא שללו עימות צבאי עם איראן, הודיעו מנהיגי טהרן כי הם שוקלים לפרוש מהסכם הגרעין בתוך 60 ימים בלבד.

בתגובה להודעה החדשה של טראמפ, מיהר שגריר איראן באו"ם, מאג'יד רבאנג'י, להגיב ואמר כי "לאיראן אין כל עניין בפיתוח נשק גרעיני. השאלה הראשונה עליה יש להשיב היא מדוע עזב טראמפ את שולחן המו"מ, משום שאנחנו דיברנו עם כל המשתתפים בנוגע להסכן הגרעין, לרבות ארה"ב. פתאום הוא החליט לעזוב את שולחן המו"מ. מהי הערובה לכך שהוא לא ינטוש שוב את השיחות העתידיות בין ארה"ב ואיראן?".