פחות פורטנייט, יותר יהדות: שירות לאומי עם משמעות

מרכזי ''זהות'' מחכים לבנות שירות שרוצות לתרום לעם ישראל, רוצות להרגיש משמעותיות וגם לקבל המון ולהשתייך למעטפת משפחתית.

אלירן אהרון , ה' באייר תשע"ט

לקראת תקופת הבגרויות המתקרבת וסיום שנת הלימודים שכבר מורגש באוויר, השמיניסטיות פורשות כנפיים ומתחילות לחשוב על השלב הבא בחיים.

פגשנו שמיניסטיות כדי לנסות ולהבין מה חשוב להן שיהיה בשנת השירות שלהן. קיבלנו תשובות מגוונות אבל לכולן היה מכנה משותף אחיד – הרצון לתת מעצמן כמה שיותר למען הכלל. "שירות משמעותי", "מקום בו אוכל לתת מעצמי הכי הרבה", "מקום שאוכל להרגיש איך שיניתי לילד את העולם" אלו חלק מהתשובות שענו שמיניסטיות בכל רחבי הארץ.

אז איפה מוצאים תחום כזה? נוער בסיכון? קומונה? בתי חולים? בתי ילד?

"האמת? הכל חשוב", אומר לנו ישראל בן פזי, מנכ"ל זהות – איגוד המרכזים לזהות יהודית. "אבל כשחקרנו לעומק ראינו שיש רק מקום אחד שנוגע בנקודה הכי עמוקה שלנו – הזהות שלנו. אין עוד תחום שמשלב תרומה כה משמעותית לעם ישראל תוך כדי עשייה מתמדת ופעילה לאורך השנה. מדובר בהדרכה חוויתית, אמיתית, הזדמנות אמיתית לגשר בין פערים, לחבר קצוות, ליצור חיבור עם ילדים שמשאיר בהם חותם לאורך שנים בינינו למסורת, לציונות ולערכים היהודיים".

"במפגשים שלנו אנחנו לומדים ביחד מי אנחנו, מה אנחנו ומה בעצם הסיפור המיוחד של העם שלנו", אומרות בוגרות שירות ב"זהות". "שנה שהרגשתי שנתתי מעצמי כל כך הרבה אבל קיבלתי בחזרה הרבה יותר", אומרת לנו בוגרת אחרת.

השירות ב"זהות" כולל מעטפת חמה של מנחה צמודה ומנהל, הדרכה קבוצתית ופרטנית תוך לימוד מעמיק של כל נושא. בנוסף הבנות שייכות למשפחת זהות המורחבת – כ-150 בנות מכל הארץ שנפגשות לאורך השנה לסמינרים, ימי עיון, השתלמויות, ימי טיול וחוויה.

נועה, אחת הבנות במרכז זהות "בארי" ברעננה, מספרת "אני חושבת שהשירות שלנו הוא שירות לאומי כפשוטו. החשיפה וההגעה לקהלים שונים בעם במסגרת הלימודית ומחוצה לה – בקהילה, השיח בנושאים הקשורים לזהותנו, למידות ולערכים והקשר שנבנה ביננו לבין התלמידים (בגילאי גן עד חטיבה) משרת את האומה ומקפיץ את משימת החינוך כמה רמות למעלה. בזכות השיעורים המגוונים, הגיל הצעיר שלנו כבנות שירות והמרץ וההתלהבות שאנו מביאות – אנו ב"ה מצליחות להשפיע יותר".

אביטל מהמרכז במעלה אדומים אומרת שחיבור ילדים לערכי היהדות זו שליחות ענקית מאין כמותה. "יש במדינה המדהימה שלנו עשרות אלפי ילדים בסיכון. ילדים שחיים במציאות שיטחית לחלוטין. ילדים שכל מה שמעסיק אותם בחיים זה להשיג עוד איזו דמות ב'פורטנייט' או לעשות סלפי עם נועה קירל. ולנו, כן לנו, יש את האפשרות לגרום לאותם ילדים לחיות חיים הרבה פחות רדודים והרבה יותר ערכיים ומשמעותיים".

מרכזי "זהות" פרושים בכל רחבי הארץ, מקצרין שבצפון ועד אילת שבדרום. תקנים אחרונים עדיין פנויים ומחכים לבנות שרוצות לתרום ולתת למען עם ישראל, שרוצות להרגיש משמעותיות ושרוצות גם לקבל המון ולהשתייך למעטפת משפחתית ותורמת.