מירי רגב: ''לינור אברג'יל, אני גאה בך ואוהבת אותך''

שרת התרבות דוחה את הביקורת על כיסוי הראש של מנחת טקס הדלקת המשואות. ''לינור, השביס שלך הוא כתר המורשת על ראשך ועל ראשנו".

חזקי ברוך , ה' באייר תשע"ט

לינור אברג׳ל
לינור אברג׳ל
צילום: כאן 11

שרת התרבות והספורט מירי רגב מגיבה לביקורת בשמאל הקיצוני על המטפחת של לינור אברג'יל, מנחת טקס הדלקת המשואות.

''לינור, השביס שלך הוא כתר המורשת על ראשך ועל ראשנו. את מייצגת את הטוב והיפה בחברה שלנו ואני פשוט גאה בבחירה בך", אמרה רגב.

''את ואביב, מנחי הטקס, בשילוב עם המשיאות והמשיאים והמשתתפים בתוכנית האמנותית, מהווים ייצוג מרשים של פסיפס החברה הישראלית בכללותה.

''צר לי על כאלה שמדברים גבוהה גבוהה על קבלת האחר אך בפועל כל שהם חפצים הוא לשמר את האליטות, אליהן הם משתייכים, ובכך להמשיך ולפלג את העם שלנו''.

שרת התרבות הבטיחה כי ''טקס המשואות ימשיך לייצג את הביחד הישראלי על כל גווניו. לינור, אני גאה בך ואוהבת אותך".

כאמור, ברשתות החברתיות נמתחה ביקורת על הופעתה של מיס עולם לשעבר לינור אברג'יל בכיסוי ראש, "הכי מרגשת הייתה לינור אברג׳יל עם תרבוש מוזהב שהוא רק סימן למה שיגיע בשנים הבאות", נכתב. אחר צייץ: "מתי בוקע הדרקון מהשביס של לינור אברג'יל?".

חברת הכנסת שרן השכל מהליכוד יזמה מחווה מיוחדת לכבודה של אברג'יל והחליטה לחבוש מטפחת למשך שבוע.

"טקס הדלקת המשואות הוא טקס ממלכתי מאחד, של כלל אזרחי ישראל. המרקם הישראלי בנוי מפסיפס של דתות, עדות, תרבויות, נשים וגברים. היכולת שלנו לשרוד במדינה הזו- למרות השסעים בינינו- נובעת מהיכולת להכיל, לכבד ולקבל האחד את השני", כתבה השכל בפייסבוק.

"לצערי, ראיתי הררי ביקורת ארסית כלפי המנחה המצוינת של טקס המשואות, לינור אברג׳יל. ביקורת שמכניסה סכין של שנאה בין חרדים לחילונים ואפילו בין מזרחים לאשכנזים, בהתנשאותה הנוראית. מעבר לזה, ואף גרוע יותר, ראיתי המון ביקורת מנשים וגברים על אישה, שבחרה לכסות את ראשה. בחירתה של אישה לשים כיסוי ראש היא אישית, אינדיבידואלית, ומעל הכול צריכה להיות שלה; ולא של אף אחד אחר.

"גברים שמעבירים ביקורת ולועגים לבחירתה של אישה לשים כיסוי ראש, אינם שונים מגברים שדורשים ומצווים על נשותיהם או בנותיהם לשים אותו. בשני המקרים, זו פטרונות שפשוט דוחה אותי. והנשים בינינו שמעיזות לומר לאישה אחרת מה צריכה להיות הבחירה שלה בחייה, גורמות לי להבין שנכונה לפמיניזם עוד דרך ארוכה.

"אנחנו, כנשים, קיבלנו לאורך ההיסטוריה תכתיבים חברתיים כיצד אנו צריכות לחיות, אך לא רק מגברים. גם נשים היו לא פעם מכשול אדיר בדרך למהפכה ששחררה אותנו, כיוון שלא רק שלא העזו לערער על סדר העולם, אלא בחרו להשתתף בו. פמיניזם זו בחירה אישית של כל אחת ואחת מה לעשות ואיך לחיות את חייה - מה ללבוש, מה ללמוד, במה לעבוד, איך ומתי להקים משפחה ועם מי. אלה החיים שלנו וההחלטות שלנו בלבד. נשים, תזכרו את זה לפני שאתן מחליטות עבור מישהי אחרת מה נכון או מה יפה לה.
"לכן, לא רק מתוך סולידריות עם לינור - שהייתה כל כך יפה עם כיסוי הראש - אלא כמחאה על הפטרונות, התנשאות ושיסוי אלך השבוע עם כיסוי ראש, בתקווה, לפתוח לאותן נשים וגברים את הלב והראש. אני קוראת לנשים חילוניות לעמוד לצד הנשים המסורתיות, החרדיות והערביות שמכסות את ראשן מתוך בחירה - ולשנות את תמונת הפייסבוק שלהן לתמונה עם כיסוי ראש", כתבה ח"כ השכל.

ח״כ פנינה תמנו שטה מ''כחול לבן'' הגיבה גם היא לביקורת על אברג'יל. ''מאחורי הביקורת הארסית נגד לינור אברג'יל מסתתרת התנשאות גדולה, שלא לדבר על כפייה הפוכה, של אלה הלא סובלים את הדת.
אזכיר, היהדות היא של כולנו, דתיים חילונים כאחד.

"לצערנו, המבקרים את אברג'יל חושבים לעצמם וטועים בגדול, שכאן בישראל יש מקום בקדמת הבמה הראשית רק לנשים חילוניות, כאילו רק החילוניות היא נאורה, מתקדמת ופתוחה. כמי שגדלה בבית דתי, אני גאה באימי ואחותיי שהולכות עם כיסוי ראש. אין שום מקום לאמירות פוגעניות מסוג זה.

''לינור היא קודם כל אישה חזקה ומעוררת השראה בעבור רבות ולכל אישה ולכל אדם יש זכות לבחור את הדרך שלו. והכי חשוב, נזכיר לכל המבקרים, המצקצקים והמלגלגים על כיסוי הראש של לינור - לכל אחד ואחת, לא משנה המראה, המוצא, המין/הנטייה והדת בחברה הישראלית, יש מקום בטלוויזיה שלנו בפרונט הישראלי. כן כן סביב מדורת השבט".