הוכרזו זוכי פרס ז'בוטינסקי תשע"ט

פרס ז'בוטינסקי מוענק אחת לשנתיים על-ידי המסדר על שם זאב ז'בוטינסקי.

ערוץ 7 , ה' באייר תשע"ט

זאב ז'בוטינסקי
זאב ז'בוטינסקי
אתר הכנסת

חבר השופטים לפרס ז'בוטינסקי, מטעם עמותת המסדר ע"ש זאב ז'בוטינסקי, לשנת תשע"ט, בדק כ-30 ספרים שהוגשו כמועמדים לקבלת הפרס היוקרתי ובחר בשני זוכים: ד"ר משה יגר ופרופ' אליעזר טאוב.

הם יחלקו ביניהם את הפרס בסף 30 אלף ש"ח.

ד"ר משה יגר זכה בפרס על ספרו: "ג'ון הנרי פטרסון, הגדודים העבריים והציונות", בהוצאת מכון ז'בוטינסקי בישראל.

פרופ' אליעזר טאובר זכה בפרס על ספרו: "דיר יאסין – סוף המיתוס", בהוצאת כנרת, זמורה-ביתן.

עם חבר השופטים לפרס ז'בוטינסקי נימנו: ד"ר שרה אוסצקי-לזר, ד"ר גבריאלה ברזין, ד"ר צבי צמרת, מר יוסף קיסטר והרב ד"ר חיים שיין.

פרס ז'בוטינסקי מוענק אחת לשנתיים על-ידי המסדר על שם זאב ז'בוטינסקי. בין הזוכים בו בעבר: אפרים קישון, נעמי שמר, אב"א אחימאיר, בנימין נתניהו, יגאל ידין, יעקב אורלנד, עוזי נרקיס, רפאלה בילסקי, נתן ברון, נדב שרגאי, אסתר זילבר ויתקון, אורי מילשטין, ורבים אחרים.

ספרו של ד"ר יגר הוא ביוגרפיה של מפקד גדוד נהגי הפרדות (1915) והגדוד העברי של "קלעי המלך ה-38" (1918), במלחמת העולם הראשונה. יחד עם זאב ז'בוטינסקי ויוסף טרומפלדור הוציא פטרסון לפועל את חלום הקמת כוח עברי לוחם, לראשונה מאז בר כוכבא. "בכל ההיסטוריה היהודית לא היה לנו ידידי נוצרי בעל הבנה ומסירות כמוהו" – אמר עליו ז'בוטינסקי.

ספרו של פרופ' טאובר שם קץ למחלקות סביב אחת הפרשיות המכוננות במהלך מלחמת העצמאות, תקיפתם של אירגוני האצ"ל ולח"י את הכפר הערבי דיר-יאסין בפאתי ירושלים. מחקרו מגלה כי אין פער גדול בין הלוחמים היהודיים לבין עדויות הניצולים הערבים באשר למה שהתרחש באמת באפריל 1948, ונותן לקורא תיאור מלא ומהימן של הפרשה.

טקס הענקת הפרס יתקיים בסוף החודש, 30.5.2019, בשעה 19.00, באולם הפיס ברמת-גן. הכניסה חופשית.