היסטוריה באיראן: לא יחרימו ספורטאים

איגוד הג'ודו האיראני הודיע כי יפסיקו להחרים ספורטאים ישראלים וכי יכבדו את הקוד האתי וסעיפי האי-אפליה. "מאמינים בסובלנות"

נרי וייס , ו' באייר תשע"ט

אחמדיניג'אד. איך הוא יגיב?
אחמדיניג'אד. איך הוא יגיב?
צילום: אוליבר פיטוסי. פלאש 90

סוף לחרם הספורטיבי על ישראל? לצד ההישגים הספורטיביים הנפלאים של הג'ודוקאים הישראליים, שרק השבת זכו בשלוש מדליות נוספות עבור ישראל באליפות הגראנד-סלאם באקו שבאזרבייג'ן, ענף הג'ודו מספק גם הישגים אדירים בזירת הספורט הבינלאומית.

אחרי שעשו היסטוריה כשהתחרו לראשונה על אדמת מדינה ערבית עם סממנים ישראלים לפני כשנה באליפות באבו-דאבי, כעת רושמים בענף הג'ודו היסטוריה נוספת, גדולה עוד יותר.

מדובר בהחלטה של איגוד הג'ודו האירני שהודיע כי לא יחרים יותר קרבות מול ספורטאים ישראליים.

במכתב ששלחו לאיגוד הג'ודו העולמי, נכתב על ידי האיראנים כי "איגוד הג’ודו האיראני עבד במשך השנים עם שר הספורט כדי לקדם את הענף במדינה ולמשוך אליו צעירים. אנחנו מאמינים בלב שלם כי עתידים לנו ימים טובים שעולים בקנה מידה אחד עם האידיאל של איגוד הג’ודו העולמי, עם הבנה וסבלנות משני הצדדים. לפיכך, אנו רוצים לאשר כי מעכשיו נכבד את הקוד האולימפי והאתי ואת סעיפי האי-אפליה שבו".

לדברי ראשי איגוד הג'ודו האיראני, אלה ילחמו בכל הכוח בכדי שהספורטאים האיראניים לא ייפגעו כתוצאה מתחרות מול ישראלים, כששם יודעים כי מי שעומדים באמצע אלו הפוליטיקאים. באיגוד הג'ודו האיראני אמרו כי "לא נחסוך בשום מאמץ מול הפרלמנט על מנת שנגיע להסכמה על כך בחוק".

מדובר בצעד היסטורי שיכול אולי גם להשפיע על הפוליטיקה במדינה.

נראה כי מה שהשפיע על החלטת האיגוד האיראני הוא הסערה הגדולה שגרם במדינה אלוף העולם - הג'ודוקאי סעיד מולאי. מולאי, אלוף העולם האיראני, איים לעבור למדינה אחרת אם לא יתנו לו להתחרות מול ישראלים, במה שגרם לסערה גדולה במדינה ולאי התחרותו מאז.

כעת, דווקא בזמן שבארצות הברית שוקלים הטלת סנקציות נוספות כנגד המדינה, ובזמן שיו"ר ההתאחדות הערבית לכדורגל, ג'ביריל רג'וב מנסה למנוע מקבוצת הכדורגל הספרדית אתלטיקו מדריד לבוא ולשחק מול בית"ר ירושלים באצטדיון טדי, הספורט הערבי מתחיל ליישר קו ולהבין כי אל לו לערב ספורט בפוליטיקה. היסטוריה של ממש.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il