החשיבות של איטום מרפסות

כל האופציות וכל מה שאתם צריכים לדעת על איטום למרפסת שלכם.

ערוץ 7 , ז' באייר תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

מרפסת היא תוספת מבורכת לכל בית ובמיוחד אם היא מרווחת ומאפשרת לארח חברים, משפחה או סתם לשבת בנחת עם כוס קפה ולהתחבר לסביבה. מצד שני מרפסת מחייבת גם תחזוקה נכונה ובפרט איטום מרפסות איכותי.

תפקיד חשוב אחד של איטום מרפסת הוא למנוע רטיבות. בהקשר זה כדאי לזכור שברוב המקרים המרפסות חשופות לגשם ולכן מגיעים אליהן מים, ואם רצפת המרפסת לא אטומה כמו שצריך התוצאה עלולה להיות נזילה אל הדירה שמתחתיה.

בעיה נוספת שעלולה להיווצר במרפסות שלא בוצע בהן איטום מקצועי היא עובש - דבר שכידוע גורם לא רק לפגם אסתטי אלא גם למפגע בריאותי כולל הגדלת רמת הסיכון להתפתחות סרטן.

בידוד תרמי

עוד סיבה טובה לחפש מומחה מנוסה בתחום של איטום מרפסות היא יצירת בידוד תרמי מוצלח.

מאחר שהמרפסות חשופות לסביבה החיצונית, מזג האוויר משפיע עליהן במידה ניכרת. כשאין איטום נכון התוצאה עלולה להיות חום קיצוני בקיץ וקור עז בחורף, כך שבני הבית לא יוכלו ליהנות מהתוספת לבית והמרפסת תהפוך לשטח מיותר ומוזנח.

האם אפשר לבצע איטום על ריצוף קיים?

יש 2 שיטות עיקריות לבצע איטום מרפסת שמש או כל מרפסת אחרת. האחת היא לפרק את הריצוף הקיים ואז לבצע את הפעולות השונות שיבטיחו איטום, והשנייה היא לבצע את האיטום על גבי הריצוף הקיים. בחלק מהמקרים אפשר להניח יריעות ביטומניות על הריצוף הקיים ועל גבי היריעות הנ"ל שכבת ריצוף חדשה או דשא סינתטי.

הדרך הראשונה כרוכה באופן טבעי בכמות גדולה של עבודה. בדרך כלל היא גם תהיה יקרה יותר, אבל מצד שני בזכות התהליך היסודי מושגת רמת איטום מקסימלית. עוד יתרון של בחירה זו הוא שקט נפשי לטווח ארוך - אפילו 10-12 שנים. אם אתם מתכוונים להחליף את הריצוף במרפסת, או חשבתם על האפשרות, זאת כמובן הזדמנות מצוינת גם לשדרג את האסתטיקה של החלל הפתוח וגם לאטום אותו היטב.

איטום על גבי ריצוף קיים הוא אמנם לא הפתרון האידיאלי, אבל הוא בהחלט אפקטיבי. למי שהתקציב שלו מוגבל, מדובר באופציה משתלמת.

השלבים השונים של איטום מרפסות מרוצפות

איטום מרפסת מרוצפת בשיטה הראשונה, כולל החלפת הריצוף, מורכב מהשלבים הבאים:

  • פירוק המרצפות ופינוי כל הפסולת שנוצרת. בשלב זה כמובן אי אפשר להשתמש במרפסת ולכן חשוב לבחור קבלני איטום מיומנים שיבצעו את העבודה ביעילות.
  • הכנה לאיטום - כולל יצירת סף הפרדה, מריחה של שכבת פריימר, הכנת החיבורים בין הרצפה לקיר או למעקה (חיבור שבז'רגון המקצועי נקרא רולקה) והכנה של המעקה. דגש מהותי נוסף הוא הקפדה על שיפועים מדויקים.
  • הנחת היריעות הביטומניות - היריעה הביטומנית היא זו שאחראית על האיטום. יש יריעות לבנות שמתאימות לגגות ויש שחורות שמיועדות למרפסות. פרמטר חשוב נוסף הוא עובי היריעה, וכדאי לא להתפשר על כך אם אתם רוצים איטום איכותי באמת.
  • הנחת הריצוף החדש.

מחפשים קבלן איטום מומלץ? פנו אל הראשון באיטום