האזהרה של איזנקוט: המצב ביו"ש נפיץ

הרמטכ"ל לשעבר המליץ ליועצי טראמפ להחזיר את המימון למנגנוני הביטחון הפלסטינים, לשפר את המצב הכלכלי ולטפל בתחומי התשתיות והחינוך.

ערוץ 7 , ז' באייר תשע"ט

איזנקוט
איזנקוט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט הזהיר בשבוע שעבר את הבית הלבן מפני סכנת הסלמה ביהודה ושומרון בתקופה הקרובה והמליץ כי על ממשל טראמפ לקחת זאת בחשבון על רקע כוונתו להציג את תכנית השלום שלו בשבועות הקרובים.

על פי הדיווח בחדשות 13, ביום שלישי שעבר, ה-7 במאי, השתתף איזנקוט שנמצא כעת בהשתלמות במכון מחקר בוושינגטון בפגישה סגורה עם השליח האמריקני ג'ייסון גרינבלט.

בפגישה, שנמשכה שלוש שעות, השתתפו כעשרה מומחים לנושא הישראלי-פלסטיני שרובם היו מעורבים בתהליך השלום בתקופת קלינטון, בוש ואובמה. דבריו של איזנקוט בפגישה היו משמעותיים ביותר כיוון שהאחרון סיים רק לפני ארבעה חודשים את כהונתו כרמטכ"ל.

איזנקוט השמיע באוזני שליחו של טראמפ אזהרה לגבי המצב ביהודה ושומרון. הרמטכ''ל לשעבר טען כי המצב "רגיש ונפיץ" בין השאר על רקע קיצוץ המימון האמריקני למנגנוני הביטחון והמשבר הכלכלי שנגרם עקב הקיצוץ בסיוע האמריקני לרשות הפלסטינית ובהחלטת הרשות הפלסטינית שלא לקבל את כספי המיסים אותם גובה עבורה ישראל וזאת על רקע קיזוז חלק מהסכום בשל העברת כספים למשפחות מחבלים.

"הגדה המערבית עלולה להתלקח לפני, תוך כדי או אחרי הנחת תכנית השלום האמריקנית - עליכם לקחת זו כחלק מהשיקולים שלכם. מרגע שהשד הזה ייצא מהבקבוק ייקח חמש שנים להחזיר אותו בחזרה", אמר איזנקוט לפי חמישה המקורות.

איזנקוט הוסיף בפגישה כי גם אם תונח תכנית השלום האמריקנית וגם אם לא - יש לנקוט צעדים לייצוב המצב בשטח "שיהיו win-win עבור שני הצדדים". איזנקוט המליץ לגרינבלט להחזיר את המימון למנגנוני הביטחון הפלסטינים, לנקוט בצעדים לשיפור המצב הכלכלי ולטפל בתחומי התשתיות והחינוך.

גרינבלט מצידו אמר כי ממשל טראמפ מודע לסיכונים אבל מתכוון לפרסם את תכנית השלום בשבועות הקרובים - אחרי חג השבועות.