הרב יצחק יוסף:
נפגשתי עם רב מ'צהר' והתחרטתי. התחצף אלי

הרב יצחק יוסף סיפר על פגישה שקיים עם אחד מרבני ארגון צהר שביקש ממנו להקל בגיור קטינים. ''התחיל לתת לי מוסר. דיבר בצורה חצופה''.

יוני קמפינסקי, אנטוורפן , ח' באייר תשע"ט | עודכן: 20:50

הרב יצחק יוסף בועידת רבני אירופה
הרב יצחק יוסף בועידת רבני אירופה
צילום: אלי איטקין

הרב הראשי לישראל והראשון לציון, הרב יצחק יוסף, השתתף בוועידת רבני אירופה שהתכנסה בבלגיה וסיפר על הלחצים שהופעלו עליו כדי שיקל בהליך הגיור של קטינים בישראל.

לפני מספר שנים, סיפר הרב יוסף, ''ביקש ממני אחד מרבני צהר להיפגש איתי. הוא שלח הודעה לכל העיתונים שיראו שאני לא מקבל אותו. הסכמתי וקיבלתי אותו. אחר כך התחרטתי''.

לדברי הרב יוסף, אותו רב מארגון רבני צהר ביקש בפגישה ''שהרבנות הראשית תתחיל להקל בגיורים''. אותו רב הסביר כי ''יש היום 80 אלף ילדים, בנים ובנות שנולדו לאמא גויה שהם צריכים גיור וצריכים לגייר אותם. אצל החרדים אין בעיה - הם לומדים בתלמודי תורה וישיבות. אבל בציבור הרחב, בהרצליה, רמת השרון, תל אביב, לומדים בבתי ספר מעורבים, יש ילדים מאמא נוכריה, מחר מחרתיים מכירים אחד את השני, מתחתנים ויש התבוללות''.

הרב יוסף הקשה ושאל, ''האמא גויה, בסדר, האבא שומר שבת? קודם כל איך הוא יכול להיות דתי אם הוא חי עם גויה? נניח שהוא חזר בתשובה, הולך לבית כנסת, מי ישמור על בישולי גויים? מי יבשל בבית? הילד הקטן הזה יוכל בישולי גויים?''.

''הרב, בוא לא נהיה קיצוניים", השיב הרב מצהר, ''אנחנו נעשה כדעת הרמ''א, הילד הקטן ידליק בבוקר נר ומהנר הזה ידליקו גז במשך כל היום. הרב יוסף שאל: ''ומי ישגיח עליהם? היום עושים בתנור ובמיקרוגל, אולי יאכלו דברים לא כשרים. הוא התעקש איתי. התחיל לתת לי מוסר. 'אבא שלך מרן זצ''ל כמה היה לו כוח דהיתרא'.

''אמרתי לו 'אתה תלמד אותי מה זה כוח דהיתרא? כוח דהיתרא זה לפי הפוסקים שלנו. אם זה לא לפי ההלכה צריך לעמוד בפרץ. הוא דיבר בצורה חצופה ושלחתי אותו", סיפר הרב יוסף. ''אחר כך שלח אלי חבר כנסת ללחוץ שאתחיל להכיר בגיור של קטינים. ברוך ה' עמדנו בפרץ בפני כל הלחצים הללו''.

הרב יוסף ביקש מרבני אירופה, ''אתם בחוץ לארץ מאוד תיזהרו, אם זה קהילות של חלבים שיש שם חרם תעמדו על המשמר שלא יהיו שום גיורים. גר אמיתי? תשלחו אותו לארץ, תבדקו כל דבר לגופו, על פי רוב אל תסכימו.

''אם זה לא חלבים יש קהילות שאין את החרם הזה, כמו בצרפת ובמילאנו, אז שיהיה יראת שמיים, לא לקבל גר שיבוא ויגיד לך מהשפה אל החוץ 'אני מקבל מצוות'. אתה רואה על הפרצוף שלו שלא יקבל מצוות. צריך הרבה יראת שמיים... שיהיו גיורים על פי ההלכה''.

יו״ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, הגיב: ״דברי הראשון לציון בסוגיית הגיור ראויים לתגובה מכובדת. בשורשו ניצב ויכוח יסודי גם בהלכה אבל בעיקר בהכרת המציאות.

״בפגישה אותה קיימנו מספר חודשים לאחר היבחרו סבר הראשון לציון שמדובר בהורים ההולכים לכנסיה ומאכילים בביתם נבילות וטריפות. כל הנסיונות שלי להראות לו שזו טעות ומדובר בבתים מסורתיים השומרים כשרות ושבת לא נענו.

״בהמשך הוסיף לטעון כי גם אם המועמדים לגיור אכן מסורתיים אז יש חשש של בישולי עכו"ם. זו טענה מופרכת ברמה הלכתית שכן אין חשש חתנות באמא לדעת רוב הפוסקים.

״לצערי, כל דברי הלעג לא יחפו על העובדה כי בחסות ובאחריות הרב יצחק יוסף בישראל של היום יש אחוז גבוה של נישואי תערובת בשל אי נכונותו לבצע מדיניות גיור קטינים המותרת וראויה על פי ההלכה״.