המתנדבים יאבטחו את היישובים

לראשונה ביישובי קו התפר בגזרת עוטף ירושלים ויהודה ושומרון יופעלו מתנדבים של משמר הגבול והמשטרה באבטחת יישובים.

ערוץ 7 , ח' באייר תשע"ט

טקס חנוכת הבסיס
טקס חנוכת הבסיס
צילום: דוברות המשטרה

טקס חנוכת הבסיס

טקס פתיחת בסיס הפעלת מתנדבים של משמר הגבול התקיים הערב (שני) בענתות-עלמון שבמטה בנימין, בגזרת מג"ב עוטף ירושלים.

ההחלטה על הקמת הבסיס נתקבלה כדי להגביר את מערך פריסת סיורי המשטרה ביישובי התפר בירושלים ובאיו"ש בעקבות האתגרים הביטחוניים והפליליים הקיימים ביישובים אלו.

מדובר בבסיס הפעלה ראשון בגזרת עוטף ירושלים ויהודה ושומרון ובחודשים הקרובים יפתחו עוד שני בסיס הפעלה ביישוב גבעונים ובבקעת הירדן.

לטקס הפתיחה החגיגי הגיעו 37 מתנדבים שסיימו הכשרה שנמשכה כחודשיים וכללה 9 מפגשים של כ-5 שעות.

במהלך המפגשים הוכשרו המתנדבים בין היתר בתפקידי משטרה וסמכויות שיטור, אימוני ירי ותרגילי לחימה בטרור, ערכי משמר הגבול ומשטרת ישראל ועוד.

מתנדבי בסיס המתנדבים של מג"ב בענתות יפעלו ב-8 יישובים בגזרה: מעלה אדומים, כפר אדומים, אלון, קידר זמני, קידר קבע, נופי פרת, ענתות וגבעת המייסדים.

בנוסף להפעלתם השוטפת של המתנדבים בשגרה, הוקמו גם כיתות כוננות של מתנדבים ביישובים שיפעלו באירועי חירום.

מפקד משמר הגבול, ניצב יעקב שבתאי, אמר כי "את שירותי במשטרה התחלתי בהתנדבות במשמר האזרחי וכבר אז, לפני מספר עשורים היה ברור לי שמדובר בערך חשוב מאוד. מדובר במעמד היסטורי של הקמת בסיס מתנדבי מג"ב על רקע הנופים הייחודים של בנימין".

הוא פנה אל המתנדבים ואמר, "כשאני רואה אתכם אני מתמלא בתחושת גאווה אמיתית שהצלחנו להקים מערך חזק וגדול לשמירה על הביטחון ולטיפול בעבירות פליליות. מדובר בגזרה גדולה שהזמן ומרחב בה משמעותים מאוד ואתם היום מענה ראוי ומקצועי לכל איום שלא יהיה יחד עם כוחות מג"ב הפועלים באזור. הגיבוש החברתי שחייב להיות כאן לצד המקצועיות של המתנדבים הם השילוב המנצח שיביא אתכם לתוצאות".

"אתם הולכים להקריב לא מעט. אתם מייצגים לאחר 71 שנות עצמאות את הרוח הישראלית האמיתית בהתנדבותכם", סיכם שבתאי.

ראש המועצה האזורית מטה בנימין, ישראל גנץ, הוסיף כי "זהו כבוד גדול עבורינו שמפקד מג"ב לא רק שהגיע לבנימין אלא כיבד אותנו בנוכחותו בחניכת בסיס המתנדבים הראשון. אני רוצה להודות לפיקוד משמר הגבול על האכפתיות כלפי המערך והפעילות להשגת המטרה".

"עד כה היישובים באזור היו חוליה חלשה והיוזמה הזו של הקמת מערך המתנדבים תחזק אותנו ותביא ביטחון נוסף לאזורנו. מדובר ביוזמה של אנשים שאמרו אנחנו נשרת פה ונשמור פה על הביטחון. אני רוצה בשם תושבי בנימין להודות למג"ב על ההירתמות ולכם המתנדבים, תושבי המקום להגיד לכם שזה לא מובן מאליו", ציין גנץ.

לדבריו, "מעבר לזמן שמתנדב משקיע יש פה המון אכפתיות שאין לה מחיר והכל בשביל התושבים והחברים בקהילה. המשפחות של המתנדבים ישלמו מחיר אבל ערכי הרעות, הנתינה וההקרבה הם הגבוהים ביותר והיום זו הזכות שלכם להוביל את הערכים הללו".

מפקד מג"ב עוטף ירושלים, נצ"מ יצחק בריק יצחק, אמר כי "המציאות הביטחונית בישראל מורכבת ודינמית מאוד. משמר הגבול מהווה כוח מרכזי לשמירה על הביטחון בדגש על המרחב הכפרי במדינה. ביטחון גזרה זו משפיע ישירות על ביטחון ירושלים והמדינה".

"200 ק"מ של מכשול יש בגזרת עוטף ירושלים אך המכשול ללא מאות הלוחמים לא היה עומד לבדו במשימה. מאז הקמת המרחב ביססנו תשתית איתנה בתחום המבצעי וכיום לראשונה בתולדות העוטף מוקם בסיס מתנדבים ראשון. אני סבור כי זו רק ההתחלה. אתם המתנדבים צפויים למשימות מורכבות ומשמעותיות. אני מבקש להודות לכם על התרומה שתאפשר לאזרחי האזור לחיות בביטחון טוב יותר. לסיום הודה מפקד עוטף ירושלים למחלקת היישובים של מג"ב על העשייה הברוכה, הליווי והגשמת החלום", סיכם בריק.