ארה"ב לחנאן עשראווי: את לא רצויה

חברת הנהגת אש"ף סיפרה כי הרשויות האמריקניות סירבו לאשר את כניסתה לארצות הברית.

ניצן קידר , ח' באייר תשע"ט

חנאן עשראווי
חנאן עשראווי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ארצות הברית סירבה להעניק אשרת כניסה לחברת הוועד הפועל של אש"ף, חנאן עשראווי.

עשראווי האשימה את האמריקנים כי הם נוקטים נגדה בסנקציות על רקע התנגדותה לישראל ולתכנית המאה. לטענתה רצתה לבקר את בני משפחתה והיא חשה שמנסים להתנקם בה. היא הזכירה שבעבר ביקשה ויזה פעמים רבות ותמיד נענתה.

במחלקת המדינה אמרו בתגובה שהם אינם מוסרים פרטים הקשורים לטיפול באשרות כניסה לארה"ב.

"החוק האמריקני אינו מאפשר לסרב לבקשת כניסה על רקע של הצהרות פוליטיות או הבעת דעות במסגרת חוקית. ויזות ניתן לדחות רק מטעמים המפורטים בחוק האמריקני", נמסר.

עשראווי נחשבת לאחת המבקרות החריפות של ממשל טראמפ ברשות הפלסטינית, ביקורת שהתגברה לאחר ההכרה האמריקנית בירושלים והעברת השגרירות.

בתחילת 2019 היא התעמתה בפייסבוק עם השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט.

עשראווי הגיבה לדיווחים על מה תכלול התוכנית שפורסמו בישראל וכתבה כי "קשה להאמין להדלפות עליהן מסתמכים הכתבים הישראלים, שייתכן שהן מונעות מנושא הבחירות".

היא תייגה את השליח גרינבלט, וכתבה, "אנחנו דוחים לגמרי את כל הניסיונות האמריקניים להסיח את הדעת מהבעיות האמיתיות. הממשל האמריקני אינו אמין בעיני הפלסטינים".

גרינבלט ענה לעשראווי וכתב, "ייתכן שאת לא אוהבת את המדיניות שלנו, אבל לומר שיש לנו אפס אמינות, זו אמירה חלולה. הנשיא טראמפ פעל כפי שהתחייב בפני ישראל, הכיר בבירתה ירושלים וגם העביר את השגרירות שלנו אליה".

הוא הוסיף כי "התחייבות נוספת של הנשיא טראמפ היתה לפעול בצורה הכי אינטנסיבית כדי לנסות ולהגיע לשלום בין ישראל והפלסטינים. אנחנו חותרים לכך, אבל אף אחד לא יכול להבטיח שזה יושג. האם אמינות נמדדת בניסיונות כנים לעשות שלום? או בהצהרות פוליטיות שמובילות ללא כלום? את יכולה לבקר את המדיניות שלנו, אבל רק אל תתעלמי מהסירוב העקבי של הפלסטינים להתחייב לקחת חלק בתהליך מדיני".

השליח האמריקני כתב עוד כי ההנהגה הפלסטינית היא זו שצריכה לעשות שינוי מחשבתי. "משמעות התהליך היא שכולם מנסים. שאתם הפלסטינים ומנהיגים אחרים עובדים קשה כדי למצות את הניסיונות להביא לשלום. או שכולכם יכולים להמשיך להימנע מעיסוק בעשיית שלום על היתרונות הרבים שנגזרים ממאמץ כזה. הכדור במגרש שלכם. הגיע הזמן שאתם תציגו הנהגה אמינה"

"כל זה, בלי לדבר על המחלוקת הקשה בין הציבור בעזה לציבור ביהודה ושומרון והשנאה בין פתח' וחמאס. יש הרבה מאוד סיבות מדוע אין שלום ומדוע הפלסטינים מצויים במצב הנוכחי. בואי נהיה כנים ולא נעמיד פנים שהחלטות כאלה ואחרות מהזמן האחרון, קשורות למצב שמתמשך עשרות שנים. המינימום שההנהגה הפלסטינית מחוייבת אליו הוא לבחון את ההצעות שלנו ולראות אם ניתן לפתוח על בסיסן משא ומתן".

"אתם יכולים לנסות לעזור לפלסטינים, אבל הבחירה היא של המנהיגים. אתם יכולים לנסות או להמשיך להתעלם מאיתנו ולהתעלם מהאמת. אני רוצה לנסות בכל מאודי להגיע לשלום, ואת?", תהה גרינבלט.