ארה"ב בוחנת שליחת אלפי חיילים למזה"ת

שר ההגנה הציג בשבוע תוכנית לשליחת עד 120 אלף חיילים למזרח התיכון במקרה של פרובוקציה איראנית.

ערוץ 7 , ט' באייר תשע"ט

שר ההגנה האמריקני פטריק שנהאן
שר ההגנה האמריקני פטריק שנהאן
רויטרס

שר ההגנה של ארצות הברית, פטריק שנהאן, הציג בשבוע שעבר תוכנית לשליחת עד 120 אלף חיילים למזרח התיכון במקרה שאיראן תתקוף כוחות אמריקנים או תאיץ פיתוח של נשק גרעיני. כך דיווח העיתון "ניו יורק טיימס".

לפי הדיווח, התוכנית הוגשה לבקשתו של היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון אך היא אינה כוללת תקיפה קרקעית באיראן. עוד דווח כי לא ברורה עמדתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לגבי שליחת כוחות גדולים למזרח התיכון, לאחר שצמצם את פעילות הכוחות האמריקניים בסוריה ובאפגניסטן.

הדיווח מגיע על רקע המתיחות האחרונה בין ארה"ב לאיראן. בשבוע שעבר קירב צבא ארה"ב נושאת מטוסים אל איראן ותגבר את כוחותיו באזור למקרה שאיראן תיזום פעולה צבאית כלשהי.

ברקע המתיחות: פרישת ארה״ב מהסכם הגרעין שנחתם עם איראן בשנת 2015 והסנקציות הכבדות שהטיל ממשל טראמפ על טהרן הגורמות נזקים לכלכלה האיראנית במטרה ללחוץ על מנהיגיה לסגת מתוכנית הגרעין.

אתמול העביר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מסר מאיים למשטר בטהרן במהלך מסיבת עיתונאים בבית הלבן לצד ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן.

טראמפ הזהיר כי אם איראן תנסה לפעול נגד ארצות הברית בדרך כלשהי, תהיה זו "טעות גדולה מאוד מצדה". הוא איים: "אם הם יעשו משהו, הם יסבלו קשות".