"מציגים אותנו כמוצצי הקופה הציבורית"

במהלך דיון במליאת הכנסת טען ח"כ אייכלר כי "הקריקטורה של הניו יורק טיימס מחדירה מסר 'יהודים אסוננו' נוסח אמריקה"

בן שאול , ט' באייר תשע"ט

ישראל אייכלר
ישראל אייכלר
צילום: הלל מאיר/TPS

בנאום מיוחד שנשא במליאת הכנסת לציון יום הניצחון על הנאצים אמר סגן יו"ר הכנסת ח"כ ישראל אייכלר כי דימויים תעמולתיים של בני אדם על בני אדם עלולים להוביל לשואה שניה.

"אין מי שלא שואל את עצמו הכיצד? איך אנשים שנראים בני תרבות, נושמים כמונו, חושבים כמו יצורי אנוש, מסוגלים היו להגיע לרמות שנאה ואכזריות כזו נגד אנשים, נשים וטף שכל חטאם היה שהם נראים כיהודיים ומתנהגים כיהודים.

"התשובה הייתה בתעמולה הנאצית, שם הוצג היהודי כגרוע מחיה ועוף. כתת אדם. כחולדה מכוערת, כעכבר מזוהם, או כחיידק מסוכן שהורס את החברה הגרמנית. הם זעקו על כך שהיהודים מזהמים את התרבות שלהם. התעמולה הזו שחזרה על עצמה שוב ושוב הביאה את התוצאה האיומה של רצח שישה מיליון מבני עמנו שנתפס בעיניהם כמבצע הדברת מזיקים. בני האדם נורמליים אינם מסוגלים לחנוק בידיהם תינוקות וילדים. אך כשהתחושה היא שמדובר בחולדות שמכרסמות את התבואה שבמחסני התבואה הנקיים של גרמניה, קל להדביר אותם באדישות.

בדבריו תקף את התופעות המכוערות של השיח האנטישמי: "עברו עשרות שנים מאז תבוסת הנאצים וכאילו הלקח טרם נלמד. גם היום יש כאלו שחושבים שהיהודים הם תת אדם. הניו יורק טיימס, עיתון היהודיים המתבוללים באמריקה פרסם קריקטורה ובה נראה טראמפ ולראשו כיפה שחורה, כשהוא מובל כעיוור על ידי נתניהו העונד שרשרת מגן דוד, היישר אל עבר מלחמת עולם. אילו לא היו שמים כיפה ומגן דוד ניתן היה לומר שזו קריקטורה פוליטית. אבל מה עושה שם הכיפה השחורה? מה עושה מגן דוד על צוואר כלב? זהו מסר סמוי לכל מי ששונא את הכיפה והמגן דוד: הנה היהודים הורסים את אמריקה.

לסיום קרא ח"כ אייכלר: "גם בימינו עלינו לשמור על כבוד האדם באשר הוא אדם גם אם הוא יהודי. אינני רוצה להביא כאן דוגמאות יותר קרובות להסתה בת ימינו שמציגה את היהודים כסחטנים תאבי בצע ומוצצי הקופה הציבורית. עלינו לשמור על השיח ולא לאפשר בשום אופן דימוי של בני אדם לחרקים וחיות, דימויים שעלולים להביא שואה. הקדוש ברוך הוא ברא את כל בני האדם, וחביב אדם שנברא בצלם אלוקים. עלינו להתייחס לכל אדם בחסד, ברחמים וחמלה, וכך למנוע שהדברים שהיו לא יקרו עוד".