גבי אשכנזי: ראש הממשלה אינו מעל החוק

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי בנאום הבכורה בכנסת: "אנחנו נעמוד על המשמר למען עקרונות הדמוקרטיה ומוסדות אכיפת החוק שלנו".

ערוץ 7 , ט' באייר תשע"ט

הרמטכ"ל לשעבר, ח"כ גבי אשכנזי
הרמטכ"ל לשעבר, ח"כ גבי אשכנזי
צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי נשא אחר הצהריים (שלישי) את נאום הבכורה שלו בכנסת, והתייחס ליוזמות החקיקה שמוביל על פי הפרסומים ראש הממשלה נתניהו.

"מחובתנו לוודא שראש הממשלה נתניהו לא יצליח להעביר את חבילת החוקים האנטי דמוקרטים שלו, וליצור לעצמו עיר מקלט. אסור לאפשר בהסכמים הקואליציוניים חסינות לחשודים בפלילים, אף אדם אינו מעל החוק. אף אדם. גם אם הוא ראש הממשלה. לא הכל פוליטיקה", קבע אשכנזי.

אשכנזי הוסיף, "אנחנו נעמוד על המשמר למען עקרונות הדמוקרטיה ומוסדות אכיפת החוק שלנו. נעשה זאת כאן בכנסת, ברחובות ובכיכרות. ולאור המציאות הנוכחית, זה קרוב מתמיד".

לדבריו, "עבור בני הדור שלי, מדינת ישראל איננה דבר מובן מאליו. שילמנו על עצמאותנו מחיר יקר. אך עבור ילדינו ונכדינו מדינת ישראל היא עובדה קיימת. הם פחות מודאגים, הם לא חוו את הסכנות, השסעים, את פוטנציאל ההרס, את ההסתה והשנאה. מדינת ישראל היא מדינה חזקה, מדינה ללא איום ביטחוני קיומי. ובכל זאת, אם ניתן להצביע על איום ממשי שנשקף למדינה- הוא האיום הפנימי, על אופייה, דמותה, לכידותה וחוסנה החברתי. זהו האתגר הגדול שאנחנו ניצבים בפניו".

"עלינו לשנות את המציאות לפיה ציבור קטן והולך של צעירים וצעירות, משרת את המדינה בצבא, בקהילה, בשירות לאומי ואזרחי, לומד, עובד, משלם מיסים אבל נושא על כתפיו ציבור גדל והולך של צעירים שלא משרתים, לא עובדים ולא משלמים מיסים. זה הרסני מבחינה חברתית, פוגע בחוסן הלאומי, ואינו בר קיימא מבחינה כלכלית", ציין אשכנזי.

"הצעירים שלנו הם העתיד של מדינת ישראל, ואנחנו צריכים להבטיח עבורם עתיד טוב יותר- מבחינה כלכלית, חברתית וביטחונית. עתיד אחר, עתיד של מדינת יהודית, דמוקרטית, בטוחה וצודקת.
והמשימה הזאת, הופכת להיות קשה יותר ויותר בשנים האחרונות", ציין.