בגרמניה חופש הדת ניצח, בינתיים

נציב הממשל הגרמני לעניין חופש דת לרבני אירופה: גם אצלנו מנסים לחוקק נגד השחיטה וברית המילה, אנו עומדים מנגד

יוני קמפינסקי, אנטוורפן , ט' באייר תשע"ט

ברית מילה. אילוסטרציה
ברית מילה. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

מרקוס גרובל, חבר הפרלמנט הגרמני ונציב הממשל הפדרלי הגרמני לעניין חופש דת, השתתף בכינוס השנתי של ועידת רבני אירופה שמתקיים בימים אלו באנטוורפן, בלגיה.

גרובל ציין את תפקידו ואת התפקיד של האחראי לעניין זכויות היהודים ומלחמה באנטישמיות בממשל הגרמני כהוכחה לכך שבגרמניה מתייחסים ברצינות למשימה החשובה לשמירה על זכויות היהודים ושאר בעלי הדתות.

בנאומו התייחס גרובל לחקיקה נגד ברית מילה ושחיטה ע"פ ההלכה היהודית וציין כי גם בגרמניה היה ניסיון לחוקק חוקים מעין אלה.

"בעניין ברית המילה פעלנו בעד המנהג הדתי", סיפר גרובל, "וקבענו כללים כדי שיהיה חופש דת אבל גם שמירה על האזרחים. קבענו כללים לגבי ברית המילה, מבחינת גיל ופיקוח רפואי".

"גם מבחינת השחיטה", המשיך וסיפר גרובל, "יישמנו כללים שאפשרו לקיים את הפעולות הדתיות לפי ההלכה היהודית תוך שמירה על כבוד בעלי החיים".

גרובל ציין כי אחד האתגרים בעניין השחיטה הופיע כאשר ערכי זכויות בעלי החיים שודרגו לרמה של ערכים חוקתיים. "כעת יש התנגשות לא פשוטה בין ערכים שנמצאים על אותה דרגה בסולם החוקתי", הסביר גרובל, "חופש דת וזכויות בעלי החיים. אבל אנחנו מאמינים שחופש הדת יגבר".

קתרינה פון שנורביין, המתאמת המיוחדת למאבק באנטישמיות מטעם האיחוד האירופי התייחסה לדיון בעניין החקיקה והדגישה שלדעתה מקור החוקים אינו אנטישמי אלא התנגשות בין ערכים.

"ההשלכות של החוקים מקשות אמנם על חיי היהודים", אמרה פון שנורביין, "וחשוב להבהיר את זה. באיחוד האירופי קבענו כי חופש דת הוא ערך בסיסי ויסודי גם כלפי הציבור היהודי".

פון שנורביין חזרה על אמירה של בכירים באיחוד האירופי לפיה "אירופה ללא יהודים היא לא אירופה" והבטיחה להמשיך לפעול למען זכויות היהודים האירופאים באשר הם.

שמעון כהן, מנהל ארגון שחיטה UK, התייחס לפולמוס והדגיש שצריך בעיקר לספר על הפן החיובי כמו הכבוד לבעלי החיים שיש בתהליך השחיטה ופחות להתייחס למאבק בנושא כמלחמה נגד אנטישמיות.

כהן הוסיף שלדעתו הפולמוס האחרון לא קשור לשנאת יהודים אלא נובע מגידול באוכלוסיה המוסלמית באירופה.