"האנטישמיות הופכת לטרור קטלני"

הרב עוזיאל לויאן, ממנהיגי הקהילה היהודית בשבדיה: "נמשיך לפעול יחד ובתמיכת השלטון המקומי במאבק נגד האנטישמיות ומסרי השנאה".

יוני קמפינסקי, אנטוורפן , ט' באייר תשע"ט

הרב עוזיאל לויאן
הרב עוזיאל לויאן
צילום: ועידת רבני אירופה

הרב לויאן משבדיה מגיב לפיגוע הדקירה

הרב עוזיאל לויאן, ממנהיגי הקהילה היהודית בשבדיה וחבר ארגון ועידת רבני אירופה המשתתף כעת בועידה באנטוורפן, מעריך שדקירת האישה היהודייה בשבדיה בוצעה על רקע אנטישמי.

"מוקדם לומר, אך מסתמן כי מדובר באירוע על רקע אנטישמי", אומר הרב לויאן, "אנחנו בקהילות שבדיה רואים בחומרה רבה ובזעזוע מקרי תקיפה נגד יהודים".

"אנחנו מזהים בכאב תופעות מדאיגות שתוקפות את חירותה של אירופה ואת ערכיה. האנטישמיות הופכת לטרור קטלני, ואנחנו נמשיך לפעול יחד ובתמיכת השלטון המקומי במאבק נגד האנטישמיות ומסרי השנאה שלה מכל האחראים באירופה. נמשיך למשוך לחיזוק תחושת הביטחון - על היהודים להיות מסוגלים לחיות בכל מקום ללא חשש", מוסיף הרב לויאן.

הרב מציין, "אני מרגיש בטוח לחיות ולהתנהל כיהודי בשבדיה, אבל המשפט הזה עומד יותר מידי פעמים בסימן שאלה. אני אישית מתהלך כיהודי בכל מקום בשבדיה וזה המסר שאני רוצה להעביר לחברי הקהילה שלנו. לצד פעמים שקיבלתי הערות שליליות, היו גם מקרים לא מעטים ששבדים מן השורה ניגשו אליי וחיזקו אותי שהיהודים מקובלים כאן בברכה".

לדבריו, "יותר מידי פעמים אנחנו מרגישים חשש לגבי הביטחון שלנו. יש תמיכה חזקה מאזרחי שבדיה, אבל לצדה האיום קיים, זה חדש ומפחיד אותנו".