משחקי הכדורגל יחזרו לשבת?

בעקבות פנייתה של מכבי חיפה, במנהלת הליגות בכדורגל שוקלים להוסיף משחקים בימי שישי סמוך לכניסת השבת ובמהלך השבת עצמה

נרי וייס , י' באייר תשע"ט

אוהדים מניחים תפילין. יודרו מהמגרשים?
אוהדים מניחים תפילין. יודרו מהמגרשים?
צילום: ניידות חב"ד

סטטוס-קוו? שמירה על אופיה היהודי של מדינת ישראל? התחשבות ברגשות הדת של אוהדים רבים? הצחקתם אותם.

מנהלת הליגות בכדורגל שוקלת לעשות שינוי משמעותי בכל הקשור למשחקי הכדורגל בליגת העל. אם עד לאחרונה במשך כמעט העונה כולה, משחקים רבים, אם לא כולם, התקיימו במוצאי השבת ובימות החול כשהמשחק המרכזי אף נערך בימי שני, כעת נשקלת אפשרות להזיז משחקים חזרה לסוף השבוע ועם הדגש על שבת.

בחודש וחצי האחרונים נמנעו אוהדים רבים שומרי מסורת להגיע אל משחקי הכדורגל בליגת העל, זאת בשל קיום המשחקים בשבת. היו אלה משחקים שהתקיימו בשבת ממש כמו משחקה האחרון של מכבי ת"א מול נתניה שנקבע לשעה 18:00 בשבת והדיר אוהדים דתיים רבים ממשחק ההכתרה של האלופה החדשה מתל אביב, או משחקים שהתקיימו בסמוך לצאת השבת כמו משחקיה הרבים של בית"ר ירושלים שנערכו חצי שעה בלבד לאחר צאת השבת.

כעת במנהלת ליגת העל בכדורגל שוקלים אפשרות לקיים את המשחקים לאורך העונה כולה בשעות דומות ובמתכונת דומה.

המחשבות של מנהלת הליגות לעשות זאת הגיעו בעקבות פנייתה של מכבי חיפה השבוע, כשזו ביקשה לשבץ אותה כמה שיותר פעמים למשחק המתחיל בשעה 18:00 ביום השבת. על פי טענתה של חיפה, שבמעשיה מדירה אוהדים שומרי שבת ומסורת רבים ממשחקיה ופוגעת ברגשותיהם הדתיים ואף מונעת מהם לרכוש מינויים למשחקי הקבוצה בשל החלטה זו, ההחלטה הגיעה בעקבות סקר שעשתה בקרב אוהדיה.

על פי טענת חיפה, מהסקר שנערך בקרב 2,365 מאוהדי הקבוצה ובחן את השעה המועדפת על האוהדים לקיים את משחקי הקבוצה, עולה כי רובם מעדיפים שהכדורגל יתקיים בשבת. 48% אחוזים סימנו את האפשרות לקיים את משחקי הקבוצה ביום שבת בשעה 18:00, כאשר 28% בלבד סימנו את האפשרות לקיים את המשחקים בצאת השבת - החל מהשעה 20:00, ואילו רק 6% מהמצביעים ענו כי ישמחו שהמשחקים יתקיימו בימות החול.

בעקבות הסקר פנו במועדון למנהלת הליגות וביקשו להפסיק לשבצם בשעות הערב המאוחרות, ולנסות עד כמה שניתן לשבץ את משחקי הקבוצה בשעה 18:00.

לדברי מנכ"ל מכבי חיפה אסף בן דב, דווקא שעות המשחקים המאוחרות מביאה לאבד חלק גדול של קהל אוהדים, ילדים והורים שעובדים למחרת בבוקר: "לימים ולשעות המשחקים השפעה קריטית על הפופולריות של הענף הזה בשנים הקרובות. בעבר, ילדים הגיעו למשחקים שנערכו בשעה 15:00 ,17:00, 18:00. המשחקים בשנים האחרונות הם בשעות מאוחרות מאוד ורוב הצופים הם מבוגרים".

בעקבות דרישה זו העלו במנהלת הליגות אפשרות להזיז באופן קבוע משחקים מימות החול לימות השבת, כששם שוקלים אפשרות אף לקיים משחקים בימי שישי, בסמוך לכניסת השבת וכמובן להרחיב את משחקי הכדורגל בשבת עצמה.

הדברים עוד יצטרכו לעבור את אישורן של זכייניות השידור, אך אלה כמובן לא מחוייבות לאוהדי הכדורגל הרבים שומרי המסורת, לכמות הקהל שצפויה להדיר את רגלה מהמשחקים השונים או לאיכות המוצר שנקרא כדורגל ישראלי.

נראה כי המאבק על כדורגל בשבת קרוב מתמיד לחזור שוב אל הכותרות.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il