היום כבר כדאי לדבר עם הידיים

העולם שלנו הופך להיות פתוח יותר ומכיל יותר, לכן דווקא עכשיו כדאי ללמוד את שפת הסימנים.

ערוץ 7 , י"א באייר תשע"ט

שפת הסימנים
שפת הסימנים
צילום: iStock

במדינת ישראל יש כ-750,000 חירשים ואנשים הסובלים מלקויות שמיעה ברמות כאלו ואחרות, מדובר בחלק משמעותי ונרחב מקרב האוכלוסייה.

מצד אחד, ישנן המון התפתחויות טכנולוגיות חשובות המאפשרות לבעלי לקויות השמיעה החמורות יותר להצליח לשפר את יכולת השמיעה שלהם.

מצד שני, יש מספר רב במיוחד של אנשים אשר הדרך היחידה שבה הם יכולים לתקשר עם הסביבה וזה עם זה, היא באמצעות השימוש בשפת הסימנים. האם לא מן הראוי שנקדיש מזמננו ונלמד את שפת הסימנים בכדי שנוכל לתקשר עם חירשים?

אחת המוגבלויות הקשות ביותר בחברה שלנו, היא יחסנו כלפי אנשים אשר סובלים מלקויות או נכויות מסוימות. באופן כללי, נורא לא פשוט ונוח לנו לקבל את השונים מאיתנו. החל מתרבות, לאום ושפה ועד למצבים סוציו-אקונומיים שאינם תואמים את שלנו, אנו נוטים להיות אטומים ולעיתים אף סולדים את האחר – רק מפני שהוא אינו משתייך לשבט שלנו מסיבות כאלו ואחרות. בדיוק באותו האופן, כך אנו נוהגים כלפי אנשים אחרים אשר סובלים מלקויות כאלו ואחרות.

אחת מן הדוגמאות המעודנות יותר לצורך העניין, הם אנשים הסובלים מבעיה של חירשות ברמה כזו או אחרת. כפי שהוזכר, כמעט שמינית מהאוכלוסיה הם חירשים או אנשים הסובלים מלקויות שמיעה ברמות כאלו ואחרות.

אלו שמצבם נחשב לסביר יותר, צריכים להיעזר עפ"י רוב במגוון מכשירי שמיעה בכדי לשפר את יכולת השמיעה שלהם ולהצליח לתקשר עם הסביבה. עבור אלו שמצבם אינו שפר עליהם, הדרך היחידה בה הם יכולים לתקשר זה עם זה ועם אחרים, היא באמצעות השימוש בשפת הסימנים.

כחברה שבה כמות הסובלים מלקויות שמיעה היא גדולה במיוחד, ובעיקר כזו שבה רבים מן הסובלים מהן הם אנשים המתקשרים אך ורק בשפת הסימנים, בהחלט מן הראוי שאנו נלמד לדבר בשפה הזו:

  • בכדי שנוכל לתקשר עם חירשים.
  • בכדי שנוכל להפוך לחברה מכילה יותר, קשובה יותר וסובלנית יותר כלפי האחר (עם דגש כלפי אנשים אשר סובלים מלקויות/נכויות כאלה ואחרות).

נכון להיום, ישנן מגוון דרכים בהן ניתן ללמוד איך לדבר בשפת הסימנים. אחת הדרכים הקלות והנגישות ביותר, היא הורדת אפליקציות ייעודיות לכך במכשירי האייפון והאנדרואיד.

רוצים לייצר שינוי אמיתי בחברה? למדו את שפת הסימנים!