אליקים רובינשטיין: לא רוצים לתקן, אלא להשמיד את היסודות

המשנה לנשיאת העליון בדימוס מותח ביקורת קשה על יוזמות החקיקה העולות כחלק מהמשא ומתן הקואליציוני. "את המהפכה החוקתית עשתה הכנסת"

ערוץ 7 , י"א באייר תשע"ט

השופט אליקים רובינשטיין
השופט אליקים רובינשטיין
צילום: ערוץ 7

שופט בית המשפט העליון בדימוס ולשעבר היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, טוען שהדיבורים על רפורמות במערכת המשפט, אינם באים מתוך רצון לתיקון אלא להריסה, כלשונו.

"נתניהו נהנה מחזקת החפות ויש לו גם שימוע. אני מקווה שהדבר הזה ייזכר כי זו האמת המשפטית. לגבי עניין של חסינות, כל דבר שהוא חסינות פרסונלית לאדם הוא לא דבר נכון. אם נגיע לשלב הזה שאדם שהיועמ"ש אחרי שימוע חושב שהוא צריך לעמוד לדין, ואני מדבר לא כשונא של נתניהו, אני גם מעריך דברים שהוא עשה, אבל אם אדם אחרי שימוע יצטרך לעמוד לדין והחסינות תהיה ארץ המפלט, זה הופך אותנו למדינה של עולם שלישי. בכלל, הנושא של שינויי חקיקה למטרה שבמהות היא פרסונלית זה לא דבר טוב. החוק צריך להיות שווה לכולנו", אמר רובינשטיין בראיון לכאן ב'.

הוא הוסיף כי הערעור על כוחה של מערכת אכיפת החוק נעשה בתואנות שווא. "אני לא מכיר את הפסיקות שבהן הופר רצון העם. אני קראתי שמייחסים לאהרן ברק למשל, שהוא 'אבי המהפכה החוקתית' ו-'מה קרה פה' ו-'בית המשפט מתערב'. אפילו קראתי מאחד מהמועמדים לשרים עכשיו דבר שממש הביא לי קבס וזה שהוא 'גנב את הדמוקרטיה'. הכנסת היא שעשתה את בית המשפט, בית משפט לחוקה. לא צריך להיות משפטן דגול, את המהפכה החוקתית עשתה הכנסת".

"בלא מעט תיקים חוקתיים הייתי נמצא פעם ברוב ופעם במיעוט, או בתיקים מסוג של הרכבים מורחבים. מה קרה? בית המשפט הוא נכס אסטרטגי של מדינת ישראל. היום אלה שמדברים על בית המשפט לא רוצים לתקן, מה שהם רוצים זה בעצם להשמיד את היסודות, והדבר הזה זו האמת לאמיתה", דברי רובינשטיין.

הוא התייחס גם ליוזמה של משפטנים לתיקון חוק הלאום ואמר כי "עצם חוק הלאום הוא בסדר, אני מקווה שזה יהיה אחד הפרקים או הפרק הפותח בחוקה. הבעיה היא לא העניין המשפטי, הבעיה היא העניין של התחושה של השותפות של המיעוט הלא יהודי במדינת ישראל שהוא 20% פלוס במדינה.
במדינת ישראל לפי הכרזת העצמאות יש שוויון, השוויון הזה הוא צריך לקבל ביטוי".

"הדבר הזה הוא עניין של הגינות ומדינה צריכה להיות הגונה. צריך לזכור גם חלק מהאנשים שבהם מדובר כמו הקצין הבדואי וכמו לא מעט אנשים מהעדה הדרוזית והצ'רקסית שגם מסרו את נפשם. אבל כלל האזרחים הלא יהודים גם אם אתה אוהב וגם אם אתה לא אוהב, פוליטיקה של פוליטיקאים ערבים כאלה ואחרים, זה לא שייך. היסוד הלאומי היהודי קיים, אנחנו כמדינה יהודית שסבלנו כמה שסבלנו בכל ההיסטוריה, אנחנו צריכים להיות ערים לזולת ובלי לפגוע בעצמנו", סיכם רובינשטיין