בשבע מהדורה דיגיטלית

אותו כיבוש, בשינוי תרבוש

הפורום החילוני סימן את הציונות הדתית כמטרה, ואחרי המלחמה בכיבוש עבר להדרת נשים. הגיע הזמן לפוצץ את בלון השקרים וההסתה. דעה

עדי בן ישי , י"א באייר תשע"ט

עדי בן ישי
עדי בן ישי
צילום: עצמי

מי שמקשיב לכלי התקשורת שומע ללא הפסקה את צמד המילים "הדרת נשים". אייטם אחר אייטם מצביע שוב ושוב על הסוגיה המדאיגה, השוללת מן האישה את מרחב המחיה שלה ואת החופש לעשות כרצונה. לתופעה הזאת יש לדבריהם אשם עיקרי אחד: הציונות הדתית.

השמאל החילוני-קיצוני שמאוגד תחת השם "הפורום החילוני" רואה בציונות הדתית, או בשם הגנאי שלה "הלאומנות הדתית", את אבי אבות הטומאה. עם החרדים אפשר להסתדר מכיוון שהם עדיין חיים בגטאות ועסוקים בד' אמות של הלכה, אך הדתיים הלאומיים שמו להם למטרה להשתלב במרחב הציבורי בכל תחומי החיים - במשפט, בתקשורת, בצבא ובחינוך ולכן, להבנתם, הם הכי מסוכנים.

כבר לפני כמה עשורים הם הכריזו מלחמת תודעה נגד הציבור הדתי. אם בעבר הציונות הדתית הואשמה באשמת כיבוש הטריטוריה הערבית, היום היא מואשמת בכיבוש הטריטוריה הנשית. אותו כיבוש, רק בשינוי תרבוש. הטיעונים הישנים כבר אינם פופולריים, מכיוון שהעם בציון מבין שאילולא ה"כיבוש" יתעופפו כאן טילים. לפיכך הם עברו להאשמות חדשות, שהמרכזית בהן היא "הדרת נשים" בצבא, באוטובוסים, בטקסים ובאירועים.

אדגיש ואומר שבמקרים שבהם צריך לתקן עוול שנעשה לנשים, יש לעשות זאת. אך שדולת הנשים והפורום החילוני בעזרת כלי התקשורת שכרתו איתם ברית, אינם פותרים את הבעיה ברדיוס המקומי והנקודתי, אלא הופכים כל מקרה אזוטרי ל"בעיה לאומית".

שדולת הנשים היא מערכת משומנת, מקושרת וממומנת אשר הוכיחה שזכויות נשים דתיות הן ממנה והלאה. השדולה פועלת במרץ וקוצרת הישגים בעזרתה האדיבה של המשנה ליועמ"ש הגברת דינה זילבר לביטול כל האירועים שנערכים בהפרדה מגדרית. רק לפני שבועיים היה אמור להתקיים בחולון אירוע לציון יום השואה לציבור התורני בעיר בהפרדה מגדרית. שדולת הנשים פנתה לזילבר בדרישה לבטל את האירוע, בשל "הפגיעה בערך השוויון בכלל ובנשים בפרט". המשנה מיהרה לשגר מכתב בהול לעירייה בדרישה לבטל את ההפרדה, וכך היה. זוהי רק דוגמה אחת מני רבות. השדולה גוזרת על גברים ונשים דתיים להיות מודרים מהמרחב הציבורי, ובאותה נשימה היא מלינה על הדרת נשים. אירוניה במיטבה.

מדינת ישראל צעירה ושברירית. אין לנו ברירה אלא לנסות לחיות פה חיים שלווים זה לצד זה, עם גמישות וויתורים, יחד שבטי ישראל. מי שמנפחים את תופעות ההדרה למימדי ענק, מתעלמים מהמורכבות של החיים המשותפים, הפוגעת בשני הצדדים. הרי גם הציבור הדתי במדינת ישראל סובל לעיתים מהדרה. הגבר הדתי מודר בימות הקיץ מחוף הים, ספורטאים דתיים מודרים מתחרויות ספורט שמתקיימות בשבת ולהקת שלווה הודרה מהאירוויזיון. לאחרונה שוחחתי עם הורים דתיים מהטכניון בחיפה, אשר ילדיהם מודרים מהמעון המופעל בו לרווחת כלל הסטודנטים, מכיוון שהוא שייך לרשת נעמ"ת המטמיעה תכנים להט"ביים ואנטי מגדריים.

בסיומו של שבוע שבו עדיין ניכר הרושם של הנשים העוצמתיות, בין היתר הדתיות, אשר השתתפו בטקס הדלקת המשואות וקיבלו את פרס ישראל, לא נותר אלא להגיד שאת הבלון הנפוח של "הדרת נשים", שכולו הסתה ושקרים, יש לפוצץ. הציבור הדתי-לאומי הוא סמל ומופת להאדרת נשים, בדרך לגאולה.

הכותבת היא ראש צוות תוכן בתנועת הנשים 'שוברות שוויון'