הרב אלי טובול:
המשימה שלנו - לתת לתלמיד חווית הצלחה

לאחר שעמד בראש אולפנת צביה מעלה אדומים, עבר הרב אלי טובול לעמוד בראש מרכז טכנולוגי. לאחר 3 שנים הוא כבר יכול לספר על ההצלחה.

יהונתן גוטליב , י"ג באייר תשע"ט

הרב אלי טובול
הרב אלי טובול
צילום: יחצ

בשיחה עם ערוץ 7 סיפר הרב אלי טובול, ראש 'מרכז תורני טכנולוגי נחלים', על השיטה החינוכים הייחודית שלהם ועל הנעשה במרכז.

בפתח השיחה ביקש הרב טובול להדגיש: "זאת לא ישיבה זה מרכז טכנולוגי". הוא הוסיף, "מגיעים אלינו תלמידים שהלימוד העיוני קשה להם. הם למדו בכיתה רגילה עם הרבה לימודים עיוניים ארוכים והם לא הצליחו להוציא את היכולות שלהם. היכולות שלהם באות לידי ביטוי יותר בעשייה, יותר ביצירה - פחות בעיון. אצלינו לומדים מקצוע - חשמל, מיזוג, אלקטורניקה".

הרב טובול המשיך, "הם יוצאים עם תעודת מקצוע של משרד העבודה והרווחה שאיתה הם יכולים לצאת לשוק העבודה, הם משרתים גם בצבא במקצוע הזה צוברים שם נסיון ונכנסים לאזרחות ומשתלבים בשוק העבודה במקצוע שבו הם למדו".

הרב טובול סיפר על היחס האישי לכל תלמיד ושיטת החינוך הייחודית. "אנחנו עובדים בכיתות קטנות, הילדים לומדים בכיתה וגם עובדים בסדנאות עבודה, ממש לומדים המקצוע עם החומרים, לומדים את המקצוע בידיים.

יש לנו מרכז למידה גדול שבו הם יכולים להשלים פערים, זה מרכז שבו אם הם לא הבינו בכיתה הם מקבלים שיעור פרטני, הם מקבלים שם המון יחס אישי. יש לנו פנימייה גדולה מרווחת ונעימה, מרחבי דשא גדולים, יש לנו מדיריכם וצוות גדול שמלווים את התלמידים".

"על כל תלמיד יש מחנך, מדריך רכז, וגם אני באופן אישי מכיר כל תלמיד ותלמיד על בוריו", הוא שיתף. "בצד התורני אנחנו משפיעים המון. בכיתות יש למידה רגילה של הרבה שיעורי קודש וחוץ מזה יש לנו המון שיעורי בחירה, גם בפנימייה וגם במשך היום. למשל, יש לנו פרויקט מסילת ישרים, יש לנו שיעורים מיוחדים לתלמידים שרוצים מעבר והם לומדים איתי פעם בשבוע ברוחב בנחת, נושאים שהם מעלים".

הרב טובול הוסיף, "80-90 אחוזים מהתלמידים מצליחים להוציא תעודת מקצוע, הרבה מהבוגרים שלנו בונים משפחה תורנית ועובדים במקצוע שהם למדו".

על ההתמודדות עם הטלפונים החכמים אמר הרב טובול: "אנחנו עובדים הרבה על בחירה, עשינו פה מבצע ענק של לבחור לעשות סינון לטלפון, יש לנו הרבה שיחות סביב העניין הזה. בנוסף, בזמן הלימודים כל תלמיד שם את הטלפון שלו בתא כדי שלא יהיה להם טלפונים במהלך השיעורים ובלילה אחרי עשר ורבע הטלפונים לא נמצאים אצל התלמידים, הם במשמורת עד אחרי ארוחת בוקר".

לקראת הקיץ נוספים כמה דברים לתוכנית הלימודים. "יש לנו ימי העשרה גם במקצוע וגם בלימודים, השלמות כדי שתלמידים יוכלו לדעת את החומר כמו שצריך כי הרבה מהם חוו חוויות של אי-הצלחה בלימודים ולכן המשימה הראשונית שלנו היא לתת להם חווית הצלחה, לתת לילד להרגיש שהנה, אתה מצליח".

הוא המשיך, "אנחנו עובדים הרבה על ביטחון עצמי, אנחנו מזהים את החוזקות של כל תלמיד ומלמדים אותו להשתמש בחוזקות שלו ומחזקים אותו במה שהוא צריך חיזוק".

לבסוף סיכם הרב טובול, "יש לנו מחנכים מעולים, צעירים אידיאלסיטים שמשיקיעם בכל ילד בצורה ממש משמעותית. הבוגרים שלנו ממשיכים לישיבות, מכינות קדם ולימודי המשך בשנה י"ג י"ד, אנחנו מכוונים כל תלמיד למה שמתאים לו ו-99% מהבוגרים משתלבים בישיבה במכינה או בלימודי המשך".

ערב היכרות בישיבה יתקיים ביום שני הקרוב - לפרטים נוספים באתר הישיבה