מי לא רוצה להיכנס לשבת בנחת ושתהיה אווירה רגועה בבית?

הבישולים, הקניות, ארגון הבית, והכל בלחץ. אתם מגיעים להדלקת נרות עם לשון בחוץ ושואלים את עצמכם 'איך אפשר להיכנס לשבת אחרת'?

ערוץ 7 , ט"ז באייר תשע"ט | עודכן: 18:45

הרב דודי פוטש
הרב דודי פוטש
צילום: אסנת לדרר

הרב דודי פוטש, מייסד ארגון 'בצילו', חושף בשידור חי מיוחד את הדרך הבהירה איך לקבל שבת בנחת מתוך חיבור זוגי ומשפחתי!

לשריון מקום בשידור – לחצו כאן!

"יום שישי הוא היום, שמחבר בין ימי המעשה לשבת ודווקא בדורנו עם כל המסכים והתרבות המערבית, שאנחנו נמצאים במירוץ החיים לפעמים אפילו בטירוף כל כך חשוב להבין את המהות של יום שישי ויותר מכך את המהות הפנימית של כניסת שבת" אמר הרב פוטש.

הוא המשיך, "אחרי עשרות שנים בהם אני מלמד במכללות, מדרשות, וקהילות בכל רחבי הארץ ונפגש עם מאות משפחות מכל גווני הציבור, אני יודע לשים את האצבע על כך: שכאשר אנשים מבינים את המהות הפנימית ומה באמת מתרחש בהדלקת נרות, בכניסת שבת ובקידוש אז מקבלים הסתכלות חדשה וכל היחס משתנה וזה מאפשר לעצור את המירוץ של שגרת היום יום ולהיכנס לשבת בנחת".

שבת מופיעה כל שבוע וזה לפעמים נעשה שגרתי ורגיל, יש מה לעשות במצב כזה?

"אני נזכר שהתעוררתי להתעסק בנושא הזה דווקא דרך אדם חילוני, מפקד בית ספר לטיסה בחיל האויר, ששבת אחת בא להתארח אצלנו וביקש ממש שאתנהג כרגיל והוא רוצה שבת אחת לחוות כמו דתיים, מצד אחד מאוד שמחתי על ההזדמנות שנפלה בחלקי אבל באיזה שהוא מקום הבקשה שלו קצת טלטלה אותי זה היה בתקופה 'רגילה' בלי חג באופק, שהתפילות כביכול רגילות בלי 'חוויה מיוחדת' ואותו מפקד בכיר רוצה לראות שבת פעם אחת בחיים וזה מה שהוא יראה? עצם המחשבה הזאת תפסה אותי מאוד חזק ועוררה אותי לעשות הכל בשביל למצוא את הנקודה הפנימית של השבת כך שכל שבת יהיה אפשר להתחבר אליה במקום שורשי ועמוק ולקיים אותה בחיות, ובשמחה כל שבוע מחדש.

זה אחד מאבני הדרך המרכזיים שבשבילה ייסדנו את 'בצילו', מאוד חשוב לנו לאפשר לזוגות ומשפחות להבין את המשמעות הפנימית של אותה מצווה או זמן ולתת רעיונות ועצות מעשיות איך לחוות את זה בבית עם הילדים בשמחה ובהתחדשות אמיתית".

אתה יכול להביא דוגמה מכניסת שבת?

"בודאי! כולם יודעים, שבשבת מקבלים נשמה יתירה ושזמן הדלקת נרות שבת הוא זמן מיוחד המסוגל לחיבור עמוק לה', אבל מה זה אומר לי? מה המשמעות הפנימית של הדבר ואיך אפשר להתחבר למושגים האלו מבחינה אישית, זוגית ומשפחתית?"

הוא השיב, "ישנם מספר פירושים שנכתבו בתורת הסוד ובחסידות על המשמעות הפנימית של מושגים אלו! בזמן הדלקת נרות יש יכולת לאשה להתחבר למקום מאוד עמוק ושורשי והיא יכולה לחבר את כל מאורעות השבוע שעברו עליה, על בעלה ועל הילדים בין אם זה דברים טובים, להודות עליהם ובין אם זה אתגרים או קשיים להתפלל עליהם ולבקש מה' כוח ותבונה נכונה איך נכון לפעול במצבים אלו בצורה טובה עד כאן זה השלב הראשון.

המיוחד הוא, שיש חיבור ישיר בין הדלקת נרות לקידוש כי בזמן הקידוש יורדת ממש הנשמה היתירה לשרות על בני הבית וכשהאבא מוזג מכוס הקידוש לכל הילדים, כל מה שהאשה התפללה בהדלקת נרות ובקשה מה' יורד כעת ומאפשר ברכה ונתינת כוח מדוייק למה שהילדים צריכים, זה ממש חיבור מיוחד בין האיש לאשה ובין ההורים לילדים".

בשידור החי הרב פוטש ילמד בצורה מפורטת מהי כוונת הברכה בהדלקת נרות ובקידוש, מהם הפירושים השונים של הנשמה היתירה, איך עושים בפועל את החיבור בין האיש לאשה בליל שבת וכמובן ההשפעה על הילדים והאווירה הטובה בבית.

השידור החי הוא ללא עלות ויתקיים ביום שני כ"ב באייר (27.5.19) בשעה 21:00.

לכניסה לשידור החי לחצו כאן

מספר המקומות מוגבל וחובה להירשם

הירשמו כאן והבטיחו את מקומכם