"אנחנו הרוב. הגיע הזמן להחליף דיסקט"

כנס "השמרנות הישראלית" איגד מאות קולות, פעילים וכותבים מהארץ ומארה"ב, באירוע ראשון מסוגו המבקש להניע שיח ישראל שמרני חדש.

עדו בן פורת , י"א באייר תשע"ט

רותם סלע, גדי טאוב ורונן שובל
רותם סלע, גדי טאוב ורונן שובל
צילום: דור קדמי

כנס השמרנות הישראלית הראשון התקיים היום (חמישי) בהובלת קרן תקווה, במטרה לרכז כוחות רעיוניים וליצור שינוי בסדר היום הישראלי.

לכנס הגיעו כ-850 עיתונאים, אנשי רוח, כותבים ופעילים חברתיים מהארץ ומהעולם, במטרה לכונן במה מרכזית לשיח שמרני בכלכלה, בחברה, בביטחון, בספרות ובתרבות בישראל.

"הציבור הישראלי הוא ברובו ציבור שמרני", אומר עמיעד כהן, מנכ"ל קרן תקווה ישראל. "עד כה זרענו; כעת הגיע הזמן לעבור לשלב הבא ולסייע לישראל להחליף דיסקט. הכנס הזה הוא סופו של תהליך הבשלה ארוך ומתוכנן שכלל הקמה ותמיכה בכתבי עת ומוסדות רעיוניים שיצרו שינוי אמיתי ומורגש בשיח הישראלי".

כהן מדגיש כי "כנס השמרנות הישראלית הוא יריית הפתיחה לשלב הבא: מעבר משיח פנימי של קבוצת יזמים רעיוניים לשיח שמאתגר את כלל הציבור הישראלי".

"מדינת ישראל, מבחינה חברתית, היא השמרנית בעולם המערבי: ילודה גבוהה, כבוד וחיבור למסורת ופטריוטיות גבוהה חוצת מגזרים ושיוכיים פוליטיים. כעת הגיע הזמן כי עולם הרעיונות הישראלי ידביק את החברה הישראלית, ויציע פתרונות ההולמים את תפיסת עולמו בתקשורת, בתרבות, במשפחה, בכלכלה, בביטחון ובחברה".

הכנס שהתקיים היום שם לו למטרה לפתור את אי-ההלימה הזו, באמצעות פיתוח זרם אינטלקטואלי שמרני-ישראלי והצמחת הקהילה המזוהה עמו. מטרת הכנס להוות מקום מפגש עבור שותפים לתנועה, לדון במטרותיה, לשכלל ולפתח את רעיונותיה ולהניע את חבריה.

"באופן מיוחד, אנו מבקשים לברר את המאפיין הייחודי של השמרנות הישראלית", אומר כהן, "לצד מאפייניה האוניברסליים, לשמרנות היה תמיד מרכיב מקומי, הנגזר ממסורותיה הפרטיקולריות של כל חברה וחברה. ההעשרה של עולם הרוח והמעש השמרני מתוך יחסיו עם היהדות, הציונות והישראליות היא בליבו של כנס השמרנות הישראלי".