ירידה במספר עבירות האלימות בספורט

דו"ח של היחידה למניעת אלימות בספורט של משטרת ישראל, מגלה כי מאז הקמת היחידה חלה ירידה גדולה במספר אירועי האלימות בספורט

נרי וייס , י"א באייר תשע"ט

ארז כלפון. ירידה באלימות בליגת העל בכדורגל
ארז כלפון. ירידה באלימות בליגת העל בכדורגל
צילום: באדיבות מנהלת הליגות בכדורגל

אירוע מיוחד נערך היום (חמישי) בבית הנשיא, כאשר לשם הגיעו חברי הפורום של "מגן הכבוד", היוזמה שמוביל אותה נשיא המדינה ריבלין במטרה לבסס את העשיה הערכית, קהילתית וחינוכית של מועדוני כדורגל.

ליוזמה שנולדה מתוך ההבנה כי מועדוני הכדורגל ושחקניהם מהווים השראה לרבבות בני נוער מכל רחבי הארץ, שותפים מלבד בית הנשיא גם משרד התרבות והספורט, מנהלת הליגות לכדורגל, ההתאחדות לכדורגל, הטוטו ורשויות מקומיות. כל אלה חברו יחד במטרה למנף את כוחם של מועדוני הכדורגל כבית חינוכי וערכי וכמנוף לקידום שותפות בין מגזרית ומוביליות חברתית.

אחת ממטרות העל של היוזמה היא להתמודד עם תופעות האלימות והגזענות ביציעי הכדורגל. היום במהלך האירוע שהתקיים לקראת הכנס השנתי, הציגו ביחידה למניעת אלימות בספורט של משטרת ישראל דו"ח החושף כי מאז החלו אלה לפעול במגרשי הכדורגל, חלה ירידה דרסטית בעבירות הקשורות לאלימות וגזענות.

על פי ממצאי הדו"ח, ליחידה שהוקמה ביולי 2017 לקח שנה ללמוד את התפקיד וליישם בשטח, כשבשנתם הראשונה נפתחו 170 תיקים לעומת 118 בלבד בשנה האחרונה שהייתה שנתם השניה.

על פי הדו"ח ומניתוח הנתונים עולה כי לא רק שחלה ירידה במספר התיקים שנפתחו על רקע עבירות שמסווגות "כאלימות בספורט" בשנה השניה, אלא בנוסף, חלה ירידה גם בכמות המורחקים - אוהדים שביצעו עבירות אלימות, כמו: תקיפה, תקיפה בנסיבות מחמירות, תקיפה הגורמת חבלה, איומים או עבירות סדר ציבורי כמו הפרעה לשוטר וסדרן.

עם זאת, בכל הקשור למספר העצורים החשודים בביצוע עבירות אלימות בספורט חלה עליה, לאחר שנאספו נגדם מספיק ראיות המקיימות נגדם עילת מעצר.

לדברי היחידה למניעת אלימות בספורט, משמעות הדבר היא כי הקמתה שלה הובילה למיקוד והתמקצעות של הטיפול בתחום האלימות בספורט, שכן ניתן לראות שאמנם נפתחו פחות תיקים אך מדובר בתיקים איכותיים, אשר הובילו ליותר כתבי אישום וליותר עצורים.

ביחידה למניעת אלימות בספורט אמרו באשר להרחקת אוהדים ממשחקים כי מדובר בכלי חשוב, אפקטיבי ויעיל בטיפול באלימות בספורט וכי הם מעודדים את השימוש בכלי זה.

יו"ר מנהלת הליגות בכדורגל, ארז כלפון התייחס לדו"ח שפורסם כשאמר: "פעילות היחידה למיגור האלימות בספורט הינה חלק חשוב ומשמעותי בהחזרת האווירה המשפחתית למגרשי ליגת העל בכדורגל".

לדברי כלפון, "פעילות אקטיבית של המשטרה, בשילוב זרועות עם המועדונים והמנהלת, שולחת מסר ברור וחד לפורעים כי משטרת ישראל תנקוט ביד קשה כלפי כל מי שמנסה לפגוע בחווית המשחק שכולנו אוהבים".

עוד אמר כלפון כי "לצד פעילות האכיפה, מגבירה המנהלת והמועדונים את מעורבותם במפעל "מגן הכבוד" שיזם נשיא המדינה, לביסוסו של הכדורגל כגורם מאחד ומקרב בין חלקי העם. המינהלת וקבוצות ליגת העל, תמשכנה לפעול בכל הכלים העומדים ברשותם למיגור האלימות ממגרשי הכדורגל".

סנ"צ ירון ארם, ראש המדור למניעת אלימות בספורט במשטרה התייחס גם הוא לדו"ח שפרסמו, כשאמר: "אנו קוראים לקהל שמגיע ליהנות מאירועי הספורט, להקפיד ולהישמע להוראות כוחות הביטחון והאבטחה. המשטרה תמשיך לפעול בנחישות כנגד מפרי הסדר במגרשי הספורט, לצד פעילות בקהילה ובדגש על ביה"ס ומתנ"סים למניעת אלימות בשיתוף מועדוני ליגת העל".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il