רפורמת הקנאביס מקבלת תאוצה

סגן השר ליצמן החליט להוציא את הקנאביס מפקודת הסמים המסוכנים והוא ימכר בבית מרקחת עם מרשם רגיל. ''עדיין מתנגדים ללגליזציה''.

מיכל לוי , י"א באייר תשע"ט

יעקב ליצמן
יעקב ליצמן
צילום: הלל מאיר/TPS

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן החליט הערב (ה') להוציא את הקנאביס מפקודת הסמים המסוכנים והוא ימכר בבית מרקחת עם מרשם רגיל.

על פי הדיווח בחדשות 12, החולה יוכל ללכת לרופא ולקבל מרשם לבית המרקחת של עד 40 גרם.

במהלך השבוע הקרוב צפוי משרד הבריאות לנסח טיוטא להצעה שתסדיר את המהלך.

למרות הצעד המתקדם ליצמן ביקש להבהיר לחדשות 12 כי צעד זה אינו מעיד על לגליזציה. "החלטתי לאמץ את עמדת גורמי המקצוע במשרד הבריאות לאפשר מתן מרשם במקום רישיון למצבים רפואיים מסוימים שאבחנתם ברורה.

''אני מדגיש כי לא מדובר בליגליזציה וכי אדם שלא יורשה רפואית להשתמש בזה, לא יוכל לקבל את התרופה בבית המרקחת. אך מדובר במהלך שייקל באופן מהותי על הליכי הבירוקרטיה לציבור החולים הקשים", אמר ליצמן.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הוסיף "ישראל מובילה בשימוש בקנביס לצרכים רפואיים והמהלך הזה הוא שלב נוסף בהקלה על המטופלים ובהפיכת הקנביס הרפואי למוצר רפואי כמו כל מוצר אחר. אנחנו נמשיך לעקוב אחר היישום ולהקל עוד על המטופלים, תוך הקפדה על כך שמי שצריך לקבל, יקבל בדרך הקלה ביותר".

המשנה למנכ״ל משרד הבריאות, פרופ׳ איתמר גרוטו, אמר: ״הקמתו של המערך במשרד הבריאות, אשר הוביל לקיומם של מוצרים איכותיים ומפוקחים לאורך כל שרשת הייצור והשינוע, מאפשר כעת להגיע למצב שקנאביס רפואי ינתן למטופלים בבתי מרקחת לאחר שנרשם להם על ידי רופא מומחה".