ארבעה הרוגים בקריסת מנוף ביבנה

ארבעה פועלים נהרגו כתוצאה מקריסת מנוף באתר בניה בשדרות ז'בוטינסקי ביבנה.

ערוץ 7 , י"ד באייר תשע"ט

זירת האסון ביבנה
זירת האסון ביבנה
צילום: מד"א

ארבעה הרוגים בקריסת מנוף ביבנה

ארבעה בני אדם נהרגו בקריסת מנוף באתר בניה בשדרות ז'בוטינסקי בעיר יבנה. תחילה נקבע מותם של שלושה מהפועלים ובהמשך לאחר שחולץ הפועל הרביעי נקבע גם מותו.

מחקירה ראשונית עולה כי במהלך העבודה קרסו ככל הנראה משקולות המנוף, וצנחו מגובה של יותר מ-50 מטרים. נבדק אם ההרוגים היו על המשקולות בזמן הנפילה, או על הקרקע.

פראמדיק מד"א אלון מלמה סיפר: "מדובר באתר בניה גדול עם שני בנייני מגורים שבמרכזם עומד מנוף, חלקו האחורי של המנוף התפרק וקרס על הקרקע".

לדבריו, "פועלים שהיו בסמוך נפגעו באורח קשה מאוד בכל חלקי גופם, תוך כדי פעולות החילוץ שלהם ביצענו בדיקות רפואיות אבל הם היו ללא סימני חיים ולא נותר לנו אלא לקבוע את מותם. פועל נוסף, שנלכד על המנוף בגובה של עשרות מטרים מחולץ ברגעים אלו ע"י כוחות הכיבוי שהגיעו למקום", הוסיף מלמה.

פראמדיק מד"א גיא בובליל סיפר, "מדובר באירוע קשה מאוד. 3 פועלים כבני 30 שכבו על הקרקע בסמוך לאתר הבניה עם פגיעות רב מערכתיות קשות מאוד לאחר שנפגעו מחלקי מנוף שקרסו מגובה רב. ביצענו בדיקות רפואיות אבל הם היו ללא סימני חיים ונאלצנו לקבוע את מותם. פועל נוסף, גבר בשנות ה 20 נלכד בראש המנוף כשהוא מחובר לריתמה ונמצא באוויר בין שמיים לארץ".

"כוחות הכיבוי שעלו לגובה הצליחו להוריד את הפועל למרגלות המנוף תוך שימוש בחבלים כשהוא מחוסר הכרה וסובל מחבלה בפלג גופו העליון. ביצענו בדיקות על מנת להעניק טיפול רפואי אבל הפציעה שלו הייתה קשה ובתוך זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותו בשטח", הוסיף בובליל.

סנ"צ אלעד קליין, ק' אג"מ מרחב שפלה

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד אמר, "התאונה המזעזעת שהתרחשה הבוקר ביבנה היא עוד תמרור אזהרה אחד מבין רבים מדי שכבר הוצבו לפנינו. כמה עוד פועלים ייפצעו וייהרגו עד שנבין שיש פה הפקרה אמיתית של חיי אדם? אני מצפה מהעומדים בראש חברות הבנייה, מהתאחדות בוני הארץ ומכל הנוגעים בדבר ליישם במהרה ובאופן מלא את ההסכם שנחתם עם ההסתדרות ומהמדינה ולפעול בחומרה על מנת להציל חיים.

על רשויות האכיפה והמדינה מוטלת החובה לפעול ביתר שאת במאבק להצלת חיים ולא לפתור אף אחד מהאשמים מאחריות. ההסתדרות תמשיך ותיאבק למען השמירה על חיי אדם והגברת הבטיחות במשק בכלל ובענף הבנייה בפרט - ולא תפסיק לפעול עד אשר ייושמו ההסכמות בנושא".

חקירת תאונת העבודה הקטלנית הועברה למפלג "פלס" לחקירת תאונות עבודה בלהב 433 המשותף למשטרת ישראל ומשרד העבודה והרווחה וממוקם ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ). אנשי מפלג פלס נמצאים בזירת האירוע ופתחו באיסוף ממצאים.

השר חיים כץ על תאונות העבודה: צריך לעשות לזה סוף