עורכי דין נגד איומי ההשבתה

בסיעת "אמונה במשפט" המתמודדת בבחירות בלשכת עוה"ד תוקפים את יוזמת עורכי הדין להשבתת מערכת המשפט במחאה על הרפורמות המתוכננות.

ערוץ 7 , י"ד באייר תשע"ט

עו"ד יצחק נטוביץ'
עו"ד יצחק נטוביץ'
צילום: יח"צ

שעות ספורות לאחר הפרסום אודות יוזמתם של מאות עורכי דין להשבית את מערכת המשפט כמחאה על היוזמות לרפורמות במערכת, מתפרסמת הבוקר (ראשון) גם עמדתם של עורכי דין המתנגדים למהלך.

ראשי סיעת אמונה במשפט עורכי הדין יצחק נטוביץ ויוסי ויצמן מותחים ביקורת על יוזמת עורכי הדין שפורסמה הבוקר בעיתון "כלכליסט", אשר הכריזו כי ישביתו את מערכת המשפט כמחאה על יוזמות החקיקה של הקואליציה המתגבשת.

בפוסט שפרסמה הסיעה ברשתות החברתיות נאמר, "לא כל פסיקת בג"ץ, היא סירוס המשילות ופגיעה בממשלה. לא כל חקיקה בתחום המשפט, היא קץ הדמוקרטיה. תשתחררו מהפוזיציה ומהתגובות השבטיות. אין מערכת שחפה מטעויות ואין צדיקים רק בצד אחד של המאזניים. יש לנו מדינה אחת, ממשלה אחת ומערכת משפטית אחת".

"אנחנו- ציבור עורכי הדין רואים במערכת המשפטית, ובבתי המשפט בראשה, כבית שלנו. לא ניתן להרוס את המערכת המשפטית, אבל בה בעת ובאותה נשימה, לא ניתן לטייח ולהסתיר פגמים. יש מה לתקן במערכת המשפטית. אבל התיקון יכול להיעשות רק מבית, מבפנים, מתוך המערכת ולא ממבקשי נפשה. רק ציבור עורכי דין אמיצים וחזקים, רק לשכת עורכי דין בלתי תלויה ועצמאית, יהיו מסוגלים להביט לשופטים ולראשי מערכת המשפט בלבן של העיניים ולהאיר בפניהם פינות חשוכות ואפלות במערכת המשפטית. כי אנחנו באים בידיים נקיות ובעין טובה, במטרה לחזק את מערכת המשפט ולהשביח אותה", הוסיפו בסיעה.

"אין לנו אינטרסים זרים. אנחנו רוצים מערכת משפטית חזקה ועצמאית, אמינה ומדוייקת. מערכת קשובה לקולות העולים מהשטח ולא מערכת שמתבצרת בשגיאותיה מול המערכת הפוליטית. הקולות שנשמעו הבוקר מקבוצת עורכי דין, צורמים ומעוררים תמיהה. כשם ששינויים במערכת המשפט יכולים להתבצע רק בהדברות וחוכמת מעשה, כך התמודדות עם יוזמות חקיקה למיניהן, לא יכולה להתבצע בכוחנות של איומי השבתה. סוגיית הפרדת הרשויות מורכבת ומסובכת. היא זקוקה למח, לא לכח", קבעו ויצמן ונטוביץ'.