"להכריע את חמאס בלי להכניס חיילים לעזה, להוציא לו את הנשמה''

המומחה לאסלאם פרופ' משה שרון תוקף את המדיניות של ישראל בעזה ומדבר על תכנית המאה של טראמפ: "מי שלא מנצח באופן ברור, מפסיד".

אלירן אהרון , י"ד באייר תשע"ט

רקטות מעזה
רקטות מעזה
צילום: רויטרס

משא ומתן עם הפלסטינים? רק בעברית

פרופ' משה שרון, מומחה לאסלאם, מסביר בראיון לערוץ 7 מדוע ישראל לא צריכה למהר להגיב לתוכנית טראמפ לאחר פרסומה.

''אנחנו לא יודעים מהי תכנית המאה אבל זה לא משנה, השאלה היא מה עושים כשהתכנית תתפרסם. לפי עצתי, מדינת ישראל לא צריכה להגיב ראשונה. בכלל, בכל משא ומתן לא צריך הגיב ראשונים, כשהם יגיבו אנחנו נגיב על מה שהם אומרים.

"כשאנו מגיבים ראשונים אנחנו כובלים את עצמנו. אני ממליץ שבכל משא ומתן שני הצדדים ידברו עברית, אם הצד השני אינו יודע עברית ניתן להביא מתורגמן. אם הצד השני רוצה לדבר ערבית בהחלט בסדר, שידבר ערבית. אבל לנהל משא ומתן בשם מדינת ישראל ולדבר באנגלית זהו מעשה שלא יעשה ויש לכך חשיבות עצומה- לדבר בשפת המדינה ובשפת העם''.

מה עושים עם עזה? מה עונים לאנשי השמאל שאומרים שאם נסיר את המצור מעזה אולי דברים ישתנו לטובה?

"נתחיל מאבו מאזן, הוא אינו ציוני לאומי, הוא אנטישמי מובהק, שונא ישראל, אין שום סיבה לתת לו מתנות. אין סיבה שיקבל את רצועת עזה על דמם של חיילים ישראלים ואולי יקבל גם מעבר בטוח בין הרצועה לבין הגדה, זהו דבר שצריך לשכוח ממנו, אסור לשכוח שזהו האסון של אוסלו ואנו עדיין לא יצאנו מתוך האסון הזה.

"דבר שני, בעזה ישנו שלטון של גוף טרור שיש לו מטרה להציק לישראל כל הזמן ולסחוט מישראל כמה שאפשר. מתוך תחושה שישראל לא רוצה להיכנס למערכה מכרעת נגדו, יש בפוליטיקה ערבית כלל- אם אתה לא מנצח באופן מובהק אתה מפסיד, מה שלא קורה באופן ברור כבר הרבה שנים.

"אם אצלנו נהרגו ארבעה ואצלם נהרגו 2,000, הם מצפצפים על ה-2,000, העיקר שהרגו ארבעה. עכשיו שים לב למה שקורה, הם תוקפים ישובים אזרחיים אצלנו ואנחנו לא מעזים לעשות משהו שבו יפגעו אזרחים בעזה. זו משוואה לא טובה ולא נכונה אבל היא קיימת מאחר ואנו יהודים ואנו חושבים במושגים שונים, מהצד השני. כשילד נהרג בטעותו, בעזה ישנה מהומה גדולה בעולם, כשאצלנו נהרגים ילדים אף אחד לא אומר מילה.

"עכשיו נחזור לשאלת עזה, הבעיה הקריטית היא שהאויב הערבי ובעיקר החמאס, הגי'האד האיסלאמי - שים לב לביטוי, האובייקט של מלחמת הקודש שלהם הוא העם היהודי ומדינת ישראל. אם חושבים שהערבים יקבלו מתנות ויפסיקו את המלחמה עם ישראל, טעות גדולה היא. עובדה: אוסלו, אין לך מתנה גדולה מאוסלו, בעקבותיו נהרגו ישראלים רבים ולא התקיים סעיף מסעיפי ההסדר. להפך, נכנסנו לאובדן חיים וכבלנו את עצמנו להסכמים שאנו מחוייבים להם אך לא עושה רושם שהצד השני מחוייב להם.

''אי אפשר להסיר את המצור. מה זה מצור? אתה סוגר את עזה בכדי שלא יכנסו לשם כמויות של נשק יותר משנכנסות לשם כעת. כיבוש הרצועה לא בא בחשבון, אין בכך צורך אך ניתן להכניע אותם מבלי להכניס לשם חייל אחד. אינני מעלה בדעתי שצה"ל הגדול אינו יכול להכניע את חבורת הפרחחים בעזה, חבורת פרחחים עם הרבה נשק, מבלי לשפוך את דמם של החיילים. אבל להוציא להם את הנשמה, לא לדפוק על הגגות ולומר כי עומדים להרוס את הבית, זה דבר מגוחך בצורה שלא תיאמן.

מה עמדתך לגבי עסקת המאה של טראמפ? כיצד ישראל תצטרף להגיב?

יכול להיות שטראמפ במושגים שלו, של שוכר, בנאי או קבלן יכול להיות שהוא חושב שעל-ידי כסף ניתן לפתור את הכול, יכול להיות שהוא מציע הצעה גרנדיוזית להפוך את עזה לסינגפור אבל אני לא מאמין שזה מה שהוא רוצה לעשות, הוא מבין את הסכנה הנשקפת לישראל.

''לפני שבועיים לפחות 500 טילים כוונו לפגיעה באוכלוסייה אזרחית-ישראלית. על זה אתה לא מגיב בהרס בתים, על זה אתה מגיב בצורה שהצד השני מבין שלא כדאי לו. למשל, אם היית מוריד באותה הזדמנות חגיגית את משפחות ראשי חמאס כולל המנהיגים עצמם. אני לא אומר שצריך להרוג נשים וטף, זה דבר שאנו לא עושים אף-פעם אך יש דרך ביניים. לא ניתן שיחיא סינוואר ואנשיו יסתובבו חופשי ומידי פעם ינאמו על כך שהם מצליחים לנצח את הצבא הבלתי מנוצח.

''האמירות האלה חשובות ובעלות השפעה, יש חשיבות למילה הנאמרת, במיוחד בחברה הערבית. יש להיזהר מכך, שלא תהיה באפשרותם לומר זאת ומי שיאמר- דמו בראשו''.