צריך למחוק משפטים מספר ויקרא?

ד"ר אבישי בן חיים בשיחה על החוברת שפרסם הרב צבי ישראל טאו בנוגע ליחס ללהט"ב, בה הוא קורא למרי אזרחי נגד ערכי הליברליזם המערבי.

יהונתן גוטליב , ט"ו באייר תשע"ט

דיון תיאולוגי. ד"ר אבישי בן חיים
דיון תיאולוגי. ד"ר אבישי בן חיים
צילום: פלאש 90

החוברת שהופצה בשבת האחרונה בבתי כנסת רבים ובה סיכום שיעורים שנתן נשיא ישיבת הר המור, הרב צבי ישראל טאו, בין היתר בסוגיית היחס ללהט"ב, ממשיכה לעורר סערה.

אראל סג"ל ודוד ורטהיים שוחחו בתכניתם ברדיו 103FM עם הפרשן לענייני חרדים והחוקר ד"ר אבישי בן חיים על החוברת ותוכנה.

"בסופו של דבר אנחנו חיים בתקופה שבה עובר מהפך עצום על העם היהודי וזה מהפכת הלהט"ב וכמעט ואין דיון ציבורי סביב זה. הרב טאו מנסה לעורר דיון ציבורי סביב העניין הזה בצורה קשה, וזה בא מתוך התפיסה שלו מבחינת התפקיד שהוא מייעד לעצמו ולקבוצתו בשינוי פניו של עם ישראל", מציין בן חיים.

לדבריו, "הולך הרב טאו ואומר: רגע, יש פה שיח שהוא לא באמת מאבק זכויות אדם אלא מאבק על שינוי פניו של העם היהודי והוא מתייחס בחוברת לכל התפיסה הפוסט מודרניסטית ומנסה למנוע אפשרות להבין שהרב קוק יכול לאפשר את זה".

את הסיבה לצורך בדברים מסביר בן חיים, "יש חומר נפץ במשנה של הרב קוק. הוא אומר 'אני מוכן ורוצה לקבל התרחשויות שקורות באליטה החילונית ואילו ללמוד מהן ואפילו לקדש חלק מהן', זו התפיסה של הרב קוק וזה הפוך מהחרדים. הרב קוק מקדש את הדברים וכמו כל הודה מודרני הוא מאמץ את רעיון הקדמה ואומר שהעולם מתקדם, גם ברעיונות המחשבתיים שלו, גם בדרוויניזם. הרב טאו כל הזמן חושש שמישהו יקח את תפיסתו של הרב קוק ויגיד בואו נקבל גם את הפוסט מודרניזם וימצא מה טוב בפוסט מודרניזם ויקדש גם אותו".

בתגובה לדברים תהה ורטהיים על לגיטימיות השיח של הרב טאו, "בחוברת שלו הוא משווה להט"ב לפדופיליה ומשכב בהמה, זה גובל בהסתה".

בתשובה ענה אראל סג"ל, "מה שאתה אומר זה שצריך למחוק משפטים מספר ויקרא. הרי בעצם אנחנו נמצאים בויכוח עמוק. אנחנו מנסים להבין עמדה תאולוגית. יש פה ויכוח עצום גם רבנים חרדים חושבים ככה, אבל ההבדל הוא שהרב טאו הוא שיא הממלכתיות ותלמידו של הרב צבי יהודה. זה מה שמפחיד אותו. הוא לא מתייחס ללהט"ב כמאבק זכויות אלא כמאבק זהויות. יש פה מאבק על שינוי דמותו של העם היהודי אולי השינוי המשמעותי ביותר".