לאודר נגד ראש הממשלה הפולני

נשיא הקונגרס היהודי העולמי זועם על ההתבטאות לפיה פיצוי יהודים היא "ניצחון להיטלר". "דברים ראויים לכל גינוי שיש לדחותם על הסף"

ניצן קידר , ט"ו באייר תשע"ט

רון לאודר
רון לאודר
צילום: באדיבות הקונגרס היהודי העולמי

נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונאלד לאודר, מגנה בחריפות את הצהרת ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, לפיה מתן פיצויים ליהודים פולנים בגין רכוש שנגנב מהם בתקופת השואה יהיה "ניצחון לאחר מותו של היטלר".

"פולין הייתה בעצמה כפופה לאורך שנים לכיבוש הנאצי הנוראי, דבר הגורם להתמודדות הכושלת שלה עם הטרגדיה של מילוני אזרחי יהודים, שסומנו להשמדה על ידי הגרמנים, להראות מאוד בעייתית. ממשלות רבות בפולין סירבו בעקשנות להכיר בהפסדים החומריים של יהדות פולין ובעיקר התייחסו לבתיהם ולרכושם כאל שלל מלחמה. מוסדות פולנים, ופולנים פרטיים הרוויחו מנכסים אלה במשך יותר משבעה עשורים", אמר לאודר.

הוא הוסיף כי "חוסר הנכונות להכיר בכך שקורבנות השואה ויורשיהם זכאים למעט צדק חומרי, הוא מצער מאוד. אך טענתו של ראש הממשלה מורבייצקי – בהנחה שנאמרה כפי שדווח – כי החזרת הרכוש תהיה 'ניצחונו של היטלר לאחר מותו' הינה מדאיגה ביותר. אני מקווה כי ראש הממשלה מורבייצקי צוטט באופן שגוי ויכול להסביר את דבריו. אחרת, דבריו ראויים לכל גינוי ויש לדחות אותם על הסף. כחבר ותיק של פולין ושל העם הפולני, אני קורא לראש הממשלה מורבייצקי להכחיש או לחזור בו מהצהרה פוגענית זו".

נזכיר כי לפני מספר ימים, במאמר דעה שפורסם בעמוד הראשון בעיתון פולני מוביל, כתב הנשיא לאודר על הערצתו ארוכת השנים לפולין ועל פעילותו הרבה במדינה, וקרא למנהיגים פוליטיים ודתיים פולנים לגנות את גילויי האנטישמיות האחרונים.

לאודר התחייב להמשיך במאבק פעיל נגד טשטוש קווי ההיסטוריה ולגנות את אלו אשר מתוך בורות או רשעות, ישחירו את המוניטין של פולין בכך שיטענו כי בצורה כלשהיא היא האשמה בפשעים שבוצעו באושוויץ ובמחנות ריכוז ומוות גרמנים נוספים, בפולין הכבושה.

מנכ״ל הקונגרס היהודי העולמי רוברט זינגר הוסיף, "אם אכן נכונה, מדובר בהתבטאות קשה במיוחד, עליה אי אפשר לעבוד לסדר היום. בין מדינת ישראל לפולין ישנם יחסים בילטרליים חזקים מאוד במשך שנים רבות ואנו מביעים צער על המצב אליו הגענו".