סמוטריץ': ראשיתו של תיקון

‏יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' בתגובה להגשת המועמדים לתפקיד מבקר המדינה

בצלאל סמוטריץ' , ט"ז באייר תשע"ט

ח"כ בצלאל סמוטריץ'
ח"כ בצלאל סמוטריץ'
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

העובדה שאחרי ארבעים שנה, שני המועמדים שהוגשו לתפקיד מבקר המדינה, כולל מועמד האופוזיציה, אינם שופטים או משפטנים מבשרת על ראשיתו של התיקון הכל כך חשוב שאנחנו מקדמים בדמוקרטיה הישראלית.

שופטים הם אנשים טובים אבל הם לא שונים מכל אדם אחר והם ממש לא היחידים שעליהם אפשר לסמוך.

העובדה הזו גם מבשרת על הפנמת התיקון הדרוש בתפקידו של מוסד המבקר. מבקר המדינה לא אמור לשפוט את המערכת, ובוודאי לא את אנשיה, ולגזור את דינם, אלא אמור לעזור להם להשתפר וללמוד מטעויות. לתפקיד הזה הרבה יותר מתאים מישהו שבא מתוך המערכת ומתמחה בניהול וארגון.

יש לקוות שהמועמד שייבחר ישיב בעזרת השם את האמון של הרשויות השונות בביקורת ויגרום להן לשתף איתה פעולה בצורה טובה יותר, לשם ייעול השירות הציבורי והשירות לאזרח. ניתן גם לקוות שהשינוי הזה יחלחל למערכות נוספות, כך שלא לכל ראשות וועדה או גוף ימונה שופט באופן אוטומטי.

לשופטים אמור להיות יתרון יחסי בשיפוט (הכרעה בסכסוכים ופיתוח משפט) אבל לא בתפקידים ציבוריים אחרים כדוגמת וועדות איתור, אישור מינויי בכירים, וועדות חקירה, ניהול מערכות בחירות (ע"ע הכשלים הרבים בספירת הקלפיות בבחירות האחרונות), וכד'.

הניסיון "לשפוט" כל דבר במציאות במונחי שחור/לבן, אשם/זכאי, חוקי/לא חוקי יצר עיוותים רבים, שהרסו את המשפט מחד (אילצו יצירת מושגי שסתום גמישים ולא מוגדרים - ההיפך מעקרון הוודאות המשפטית), ואנסו את המציאות מאידך לתבניות קשיחות ובלתי אפשריות. החיים מורכבים ובהחלט לא הכל בהם שפיט.