הסכם קיבוצי במפעל פריגו בירוחם

ההסכם כולל שמירת זכויות העובדים בעת המכירה, הארכת ההסכם הקיבוצי בשנתיים נוספות ומענק מכירה של עד 70 אלף שקל בהתאם לוותק.

אורלי הררי , ט"ז באייר תשע"ט

פריגו
פריגו
צילום: דוברות ההסתדרות

הסתדרות, הנהלת מפעל התרופות פריגו ירוחם ונציגי ועד עובדי המפעל, חתמו על הסכם קיבוצי מיוחד המסדיר את תנאי ההעסקה והשכר של העובדות והעובדים, לאחר שתצא לפועל עסקת מכירת המפעל הנרקמת בימים אלו.

המשא ומתן על ההסכם טרם השלמת המכירה נועד להבטיח את זכויות העובדים בצורה רציפה עם השלמת העסקה. רק לפני כחודש הודיעה הנהלת החברה על משיכת ההסכמות שהיו בין הצדדים בנוגע למכירה.

יו"ר ההסתדרות במרחב נגב מרכזי, ארמונד לנקרי, הכריז סכסוך עבודה בנושא וכעת, לאחר סיום הליך המשא ומתן והחתימה על ההסכם לשביעות רצון הצדדים ובשיתוף פעולה מלא, נחתם הסכם הקובע בין היתר כי זכויותיהם של עובדי המפעל שתחת ההסכם הקיבוצי יישמרו באופן מלא עם העברת הבעלות על המפעל.

בראש ההסכמות בין הצדדים נקבע כי כל זכויות העובדות והעובדים ישמרו בעת מכירת המפעל, כולל ההסכמים הקיבוציים וכל ההסדרים שהיו נהוגים ערב המכירה. עם הוצאת המכירה לפועל כלל העובדים יקבלו מענק מכירה בסך של עד 70 אלף שקל בהתאם לוותק – ובסך הכל כ-10 מיליון שקל.

הנהלת המפעל מצהירה בהסכם על מחויבותה למפעל ולמרכז המו"פ בירוחם ועל כך שאין לה כל כוונה להעתיק או לצמצם את פעילות המפעל בירוחם במהלך חמש השנים הקרובות.

עוד סוכם במסגרת ההסכם הקיבוצי כי תקופת ההסכם הקיבוצי הקיים תוארך בשנתיים נוספות עד 31.3.2021, והעובדים הקבועים ייהנו מתוספת שכר בסך 4.25% בשנה.

יו"ר ועד העובדים, חיים בן-אבו, אמר: "לאחר תקופה לא פשוטה אנו יכולים לנשום לרווחה ומברכים על כך שהגענו להסכם שמיטיב עם כלל העובדים. המפעל הזה הוא הפנינה של ירוחם ומשמש כמקום עבודה מרכזי ועיקרי בישוב. יש לנו בירוחם תעשייה לתפארת ואנחנו כאן כדי להבטיח את קיומה. התעשייה בירוחם יכולה וצריכה לשגשג יש לנו כאן עובדים ותושבים ונהדרים. אני מודה להסתדרות על ההירתמות לדרישות הוועד וחתימת ההסכם".

פריגו, הנסחרת בבורסה בניו-יורק בשווי 6.8 מיליארד דולר, היא חברת תרופות אמריקאית, שעיקר פעילותה הוא בתחום התרופות ללא מרשם (OTC), ובמקביל פועלת לייצור תרופות מרשם גנריות, שעיקרו מתבצע במפעל בירוחם.

מפעל החברה בירוחם מעסיק כ-650 עובדים והוא חלק מפעילות החברה בייצור תרופות המרשם, הכוללת עוד שני מפעלים נוספים קטנים ממנו במינסוטה ארה"ב