שנת תרבות הונגריה בישראל

אירועי השנה בישראל כוללים קשת עשייה אמנותית מגוונת וחיי התרבות העשירים של הונגריה, כולל הפן היהודי.

אורלי הררי וקובי פינקלר , י"ז באייר תשע"ט

האופרה
האופרה
צילום: קובי פינקלר

האופרה הממלכתית של בודפשט מגיעה לישראל

לפני שלושים שנה כוננו הונגריה וישראל יחסים דיפלומטיים בין שתי המדינות. התיירות הישראלית בהונגריה פורחת. העליה הדרמטית של מספר הישראלים הבאים לבקר כאן מעידה יותר מכל על האהבה הישראלית לבודפשט, לאתרי התיירות ולתרבות המיוחדת הזו.

בד בבד עם הקשר התיירותי נרקמו לא מעט קשרי תרבות שהשנה מגיעים לשיאן עם שנת תרבות הונגריה בישראל, שנפתחה רשמית בחודש מרץ האחרון.

זו הזדמנות מצוינת להציג בפנינו כאן בארץ, את קשת העשייה האמנותית המגוונת וחיי התרבות העשירים של הונגריה.

מעשה הרכבת התכנית לשנת תרבות הונגריה בישראל, נרקם בקפידה. בחודשים הקרובים, נוכל להנות כאן ממופעי תרבות מהשורה הראשונה בעולם כולל האופרה מלכת שבא, הקרקס המפורסם במופע לכל המשפחה, בר החורבות (Ruin Bar) ומעל הכל את מחזמר הכליזמרים הראשון בעולם.

כך למשל בין 15 ל-30 ביוני במסגרת שנת תרבות הונגריה בישראל והפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון – Jaffa Fest נחזה בבר החורבות (Ruin Bar) בקן הקוקיה – יפו.

קרקס ריסרקל – יופיע בין 23-20 ביולי - בהיכל אמנויות הבמה בהרצליה.

האופרה הממלכתית של בודפשט "מלכת שבא" תופיע ב- 10 בספטמבר - בבית האופרה בתל אביב ותיאטרון האופרטה הממלכתי מבודפשט - ב -"ריקוד החתונה" – מחזמר הכלייזמרים הראשון בעולם יופיע בתאריכים 12-13 בספטמבר בתל אביב.

ומה מסתתר מאחורי כל זאת? הנה הצצה וטעימה ראשונה ממגוון האירועים בחודשים הקרובים:

בר החורבות (Ruin Bar) גרסת בודפשט - תל אביב

לתופעת פאב החורבות (Ruin Bar) שהשתלטה על חיי הלילה של בודפשט לקח כמה שנים כדי ליצור את נוסחת ההצלחה מרחיקת הלכת שלה. סימפלה קרט, הממוקם ברחוב קאזינזי ההומה במרכז הרובע היהודי של בבודפשט, הוא אם ה"פאבים ההרוסים". המקום משופע ביצירות של אמנים עכשוויים, ונראה כאילו הוא מורכב כולו מתכולתה של חנות וינטג' ענקית.

ה-ruin Bar קורה במסגרת שנת תרבות הונגרי בישראל ובמסגרת הפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון Jaffa Fest .

ב-15 ביוני במסגרת הפסטיבל הבינלאומי לתאטרון Jaffa Fest, יהפוך מתחם קן הקוקיה למשך 18 ימים, לבר חורבות "ישרא-הונגרי" אמיתי בו ישתלבו תחת השם Youngary אמנים עכשוויים, די.ג'י ולהקות פופ הונגריות וישראליות. הופעות, הרצאות, תערוכות שת"פים אמנותיים ושידורים ישירים מפאבים בועטים בבודפשט כאלה המככבים בסצנת ה"רואין בר" (פאב חורבות) ירימו לחיי הלילה של תל אביב בקסם הונגרי ייחודי וינקז לתוכו את מבקרי הפסטיבל ומשתתפיו עד לשעות הלילה הקטנות.

קן הקוקיה שהחל את דרכו כאורח לילי בחנות העתיקות הגדולה ביפו, נהפך למתחם הבילויים הכי לוהט במתחם השוק התוסס. בחלל המבנה, מתקיימים מסיבות ומופעים, תערוכות וקונצרטים. בקומות השונות של המתחם כבר התמקמו גלריות מתחלפות, סדנאות אמנים תערוכות ואירועים תרבותיים וגם הגג, הפך לפנינה שאפשר לתפוס בה בריזה יפואית ולצפות בעיר הלבנה ממרחק בטוח. בתפריט קוקטיילים יצירתיים, ומנות קטנות ומדויקות המוגשות לצידם.

קרקס ריסרקל

בקיץ יגיע לישראל קרקס ריסרקל מופע קרקסי עטור פרסים שלא מפסיק להפתיע.

ריסרקל הוא קרקס וירטואוזי המשלב את עולם הקברט והופעות הבידור עם אלמנטים של קרקס עכשווי. האקרובטים ניחנים בטכניקות קרקס וירטואוזיות וביכולות משחק ועוטים לגופם תלבושות מסוגננות ומוקפדות.

המוסיקה של המופע הוקלטה עם תזמורת סימפונית ומשלבת את המוסיקה האירופאית מהמאה ה- 19 וה-20 באווירה המיוחדת של הקרקס המודרני.

להקת ריסרקל קמה ב- 2012 בבודפשט על ידי בנצה ואגי, בימאי תיאטרון וכוריאוגרף שיוצר סגנון קרקס חדשני, עכשווי וייחודי באירופה אשר נשען על המסורת של אומנויות הבמה האירופאית ומשלב בין קרקס, תיאטרון ומחול.

בנצה ואגי אסף מכל קצוות הונגריה ילדים במצוקה שהתגלו כבעלי כישרון והקים להם בית ספר לקרקס, שבו לצד אקרובטיקה, משחק, מחול ופיתוח קול למדו גם תיאטרון, תולדות האמנות, תולדות המוזיקה וספרות, כדי להפוך לבעלי הבנה מעמיקה באמנות. חלקם הגדול הפך לאמנים וירטאוזים המשתתפים במופעי הקרקס.

לדבריו של ואגי "ההרפתקה שאני עובר עם להקת ריסרקל היא חוויה ייחודית. החיבור שנוצר ביננו בלהקה החל כשהאמנים עוד היו נערים ולמדו בביה״ס לקרקס וביימתי אותם בפרויקט ייחודי לפסטיבל "זיגט" בבודפשט. הלהקה, בדרכה האומנותית והשונה, מראה תפישה חדשה של הקרקס בהונגריה הקלאסית ומביאה מופעים מיוחדים במינם לקהל הונגרי ולקהל העולמי כאחד, אני מאושר מההצלחה לה אנו זוכים בעולם בשנים האחרונות".

למרות גילה הצעיר של הלהקה ומאז ההופעה הראשונה של ועד כה, הפך הקרקס לאורח קבוע ברחבי העולם. המופע מתאים לכל הגילאים.

"מלכת שבא"

יצירתו של המלחין היהודי הונגרי קארל גולדמרק, בנו של חזן הקהילה ובן למשפחה יהודית בת 20 נפשות.

בית האופרה הממלכתי של הונגריה הפועל מאז שנת 1884 יגיע בספטמבר לביקור ראשון בישראל עם "מלכת שבא" יצירתו האלמותית של המלחין היהודי הונגרי קארל גולדמרק, לליברטו של סלומון הרמן מושנטל.

זו תהיה הזדמנות לחוות את היצירה המפורסמת ביותר של המלחין ההונגרי הידוע שחייו (1830-1915) חופפים את המעבר מהתקופה הרומנטית לתקופה המודרנית במוסיקה.

קרל גולדמארק היה מלחין אוסטרו - הונגרי שנולד נולד בקסטלי שבהונגריה לאב חזן ולמשפחה יהודית בת 20 נפשות. אביו היה חזן הקהילה היהודית בעיירה. בשנת 1844 נשלח על ידי אביו, שהבחין בכישוריו, לווינה שם המשיך את לימודיו בכינור וקומפוזיציה. מאורעות 1848 (אביב העמים) אילצו את גולדמארק להימלט מווינה. אחיו יוסף היה ממנהיגי ההתקוממות וגולדמארק נתפס, נאשם בהסתה ונידון למיתה. ברגע האחרון קיבל חנינה והורשה לחזור לווינה.

האופרה הראשונה שהלחין הייתה מלכת שבא והיא זכתה להצלחה רבה. גולדמארק היה לדמות מוכרת בחיי המוזיקה של וינה וידיד אישי של יוהנס ברהמס. הוא נפטר בווינה בגיל 85

במהלך 85 שנות חייו, העולם - כולל במונחי ההיסטוריה המוסיקלית - עבר שינויים מדהימים. תקופתו סימלה את סוף התקופה הרומנטית של מלחינים כמו בטהובן, שוברט, ברליוז, רוסיני, מנדלסון, שופן, שומאן, ליסט, ורדי ווגנר. גולדמארק היה עדיין בחיים ועבד כמלחין כאשר קווי המתאר של המוסיקה החדשה החלו להופיע עם מלחינים כמו בארטוק קודאי וסטרווינסקי.

גולדמרק חיבר שש אופרות (ביניהן מלכת שבא, 1875, חתונה כפרית, 1876), פואמות סימפוניות, פתיחות (ביניהן סקונטאלה, 1865), סימפוניות, קונצ'רטי, מוסיקה קאמרית, יצירות לפסנתר, שירים לזמרים סולנים ופרקי מקהלה.

"מלכת שבא" היא תערובת של סיגנונות מתובלת בתחכום של המלחין קרל גולדמרק, באלמנטים מזרחיים חזקים.

במהלך חייו הועלתה "מלכת שבא" ב-30 בתי אופרה ברחבי העולם בתשע שפות אותן הוא ביים בעצמו.

בית האופרה החדש
צילום: קובי פינקלר

"ריקוד החתונה" - מחזמר הכליזמרים הראשון בעולם

מחזמר הכליזמרים הראשון בעולם יגיע אלינו בסתיו. את המחזמר, "ריקוד החתונה" הגה ויצר המלחין ההונגרי, פרנץ יבורי פגיה קושוט, זוכה פרס המלחין ההונגרי האיש שמייצג יותר מהכל את מוסיקת הכליזמרים בהונגריה ומייסד להקת הכליזמרים של בודפשט.

את המחזה כתבו במשותף אישטבן קאלאי וגיורגי בום ואת הפזמונים, טיבור מיקולוש למוזיקה של יבורי.

למעלה מ- 100 משתתפים ישתתפו בהפקה זו כאשר אל הסולנים, הזמרים, הרקדנים והנגנים, תצטרף תזמורת הכלייזמרים המקורית של פרנץ יבורי פגיה קושוט.

"ריקוד החתונה" עלה בתיאטרון האופרה ומחזות הזמר הממלכתית של בודפשט.

העלילה ממוקמת בכפר רומני-הונגרי-יהודי קטן בטרנסילבניה. אנדראס ברני, בנו של חקלאי אמיד, חוגג במסיבת הרווקים שלו לפני חתונתו עם רוזי פטקוס הענייה והיא שעד כה נחשבה כנוצריה, היא למעשה יהודיה.

מנודה על ידי ידידיה לשעבר, רוזי המדוכאת מוזמנת אל הדוד הרשקוביץ', בעל הדעות הפילוסופיות. שם היא מוצאת בית חדש ומתחילה ללמוד את האמונה החדשה שלה.

המלחין פרנץ יאבורי נולד ברוסיה מיד לאחר השואה בפברואר 1946 למשפחה יהודית לאם ניצולת אושוויץ ואב שהיה עובד מעבדה. הוא בילה את ילדותו במונקאץ ', שהיתה אז עיר רב-לאומית, והפכה אותו פתוח יותר לתרבויות אחרות ובחר ללמוד לנגן בכינור כי חשב שזה הכלי שאותו יוכל לשאת בקלות במידה ויאלץ לברוח.

פרנץ התעניין במוזיקה של הכליזמרים היהודית מסורתית של מרכז אירופה והקדיש זמנו ללימוד מוסיקת הכליזמר. ב-1967 התקבל למחלקת הכינור של אוניברסיטת דרוהוביץ 'למוזיקה. הוא גם הוא הקים להקה בשם "ארידן" בהשפעת פסטיבלי הריקוד ההונגריים, שבהם ניגן את הלהיטים הסובייטים. מאוחר יותר הלהקה נאסרה באשמת קונספירציה ציונית.

המלחין פרנץ יאבורי
צילום:קובי פינקלר

בשנת 1976 עבר להונגריה והתקבל ככנר לתיאטרון האופרה של בודפשט.

ב-1990 ייסד את להקת הכליזמרים של בודפשט, שהייתה הצלחה גדולה ברמה הבינלאומית.

בשנות ה -90 התבקש על ידי אימרה קרני, מנהל תיאטרון "מאדאץ", להפיק את היצירה "כנר על הגג", מה שהביא לפריצתו המשמעותית לתודעה הציבורית בהונגריה. המחזמר "ריקוד הכלה" אותו הלחין הוא מחזמר הכליזמרים הראשונה בעולם.

יש למה לצפות.