המשוריינים לרשות הפלסטינית סופקו כבר לפני ארבעה חודשים

גורמים ביטחוניים: המהלך אושר לפני 9 חודשים על ידי שר הביטחון דאז ועל ידי ראש הממשלה. האספקה בוצעה על ידי האמריקנים.

ערוץ 7 , ט"ז באייר תשע"ט

אישרו את המהלך לפני 9 חודשים. נתניהו וליברמן
אישרו את המהלך לפני 9 חודשים. נתניהו וליברמן
צילום: הלל מאיר/TPS

גורמים ביטחוניים התייחסו הערב (שלישי) להעברת הרכבים המשוריינים לרשות הפלסטינית, ולביקורת שנמתחה על המהלך.

לדבריהם, ''העניין אושר לבקשת האמריקאים על-ידי שר הביטחון הקודם וראש הממשלה כבר לפני למעלה מתשעה חודשים וסופק לפלסטינים על ידי האמריקאים כבר לפי ארבעה חודשים''.

על המהלך נמתחה ביקורת קשה מצד שורה של בכירים בהתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון.

יו"ר מועצת יש"ע, חננאל דורני, תקף את המהלך ואמר, "זהו אבסורד בהתגלמותו. אתמול פורסם כי עובד בכיר ברש"פ יחד עם עו"ד שעבד איתו, נעצרו על פיגועי ירי קשים, והיום מביאים לחבריהם משוריינים".

לדבריו, "מדובר בצעד תמוה ומסוכן. כל עוד הרש"פ ממשיכה לשלם משכורות למחבלים להסית לטרור, והיא ממשיכה, אין כל סיבה להמשיך את ההאדרה הזאת ולתמוך בה כלכלית וביטחונית. אני קורא לעצור את המהלך ולהחזיר את המשוריינים חזרה לאיחוד האירופי".

ראש מועצת הר חברון, יוחאי דמרי, תקף גם הוא את ההחלטה לאשר את הכנסת המשוריינים. "כשזעקנו אל תתנו להם רובים,חשבו שאנחנו הזויים. כשצעקנו שהגירוש מעזה יביא עלינו טילים קראו לנו נביאי שקר", מזכיר דמרי.

"למה הפלסטינים צריכים משורינים? מי בדיוק יורה עליהם?", תוהה דמרי, "את דמי ההחלטה השגויה הזו נשלם בדמי תושבנו וחיילנו. עצרו בטרם יהיה מאוחר מדי".

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, הוסיף כי העברת השריוניות היא "הפקרות מוחלטת של חיי אדם, ולקיחת סיכון בלתי מתקבל על הדעת, הן של חיי חיילי צה"ל והן של חיי התושבים ביהודה ושומרון".

"כל בר דעת מבין שלספק רכבים משוריינים שעליהם מקלעים למחבלים במדים, זו החלטה שעלולה לעלות בדמים רבים", קבע דגן. "רבים מהפיגועים ביהודה ושומרון, בהם נרצחו חיילים ואזרחים יהודים התבצעו על ידי או בסיוע חיילי פתח' או שוטרים של הרשות הפלסטינית. עדו זולדן, הרב מאיר חי, בן יוסף לבנת, אביתר בורובסקי ועוד רבים שנרצחו על ידי שוטרים פלסטינים או על ידי השב''כ הפלסטיני".

"מדהים שאותם אנשים שככבו בהפגנות 'אל תתנו להם רובים' בימי אוסלו, נותנים להם היום שריוניות. אני קורא למי שקיבל את ההחלטה האומללה הזו להתעשת ולחזור בו. לאחר שנמנעו מהשלמת פערים בצרכי בטחון ביו"ש בסך 400 מליון שח, קיצצו בכוחות, עכשיו גם נותנים לאויב שריוניות. לא ייאומן", תקף דגן.