לקראת שבועות: קק"ל בהמלצות למסלולים רטובים ברחבי הארץ

עם פתחו של הקיץ וחג הביכורים, מטיילים רבים מחפשים פארקים ומסלולים בקרבת מים. קק"ל מזמינה אתכם למגוון מסלולים רטובים ברחבי הארץ.

ערוץ 7 , י"ז באייר תשע"ט

נחל עין השופט
נחל עין השופט
צילום: אניל זאהר, ארכיון הצילומים של קק"ל

נחל השופט
נחל השופט שבצפון הארץ הוא מסלול קליל שמתאים לכל המשפחה. מגיעים אליו דרך כביש יוקנעם-מגידו (כביש מס' 66), שם תראו כיתוב "פארק רמת מנשה" ו"נחל השופט" אשר יכריזו על המקום.

כשתגיעו לנחל תיהנו ממסלול אשר לצד הנחל, שדות יער אשר משרות אווירה פסטורלית ונעימה. לאורך כל המסלול עובר הנחל אשר בגדותיו צומחים עצי ערבה ושיחי פטל. קק"ל סללה את כל אורך הדרך ואף הכשירה שביל נגיש לעגלות גלגלים. המים בנחל זורמים עד ראשיתו של הקיץ, ולכן יש להזדרז ולבקר במקום. אורך המסלול נע בין 1-2 שעות, בתחילתו של המסלול יש מקום מסודר לערוך פיקניקים והכניסה חופשית.

פארק הירדן
פארק הירדן מהווה מקום אידיאלי לבילוי משפחתי אשר כולל מסלולי רכיבה לאופניים, פעילויות קבוצתיות ומשפחתיות של אתגרים, טבע ומים. הפארק שוכן בבקעת בית צידה, בגדה המזרחית של הנהר, לא הרחק מהמקום שבוא הוא נשפך לכנרת. זהו פארק של טבע שמשלב אתרי עבר מרתקים ונוף מיוחד במינו.

בקיץ צובע הרדוף הנחלים את גדות הנהר בפרחים ורודים ומשוכות פטל קדוש אשר מעניקות פרי טעים. הפארק כולל מסלולים קצרים ומסומנים עבור הולכי הרגל, אתריו העיקריים של המסלול כוללים: טחנות קמח, אמות מים וגדות הירדן אשר עטורות בצמחייה ססגונית.

בנוסף בפארק ישנו חניון לילה מסודר ובו משטחי לינה , אוהל בדואי גדול, חניון קרוואנים, מקלחות חמות ושירותים. הכניסה לפארק בתשלום.

פארק המעיינות
פארק המעיינות ששוכן בעמק בית שאן החם, כולל בתוכו שלושה מעיינות שופעים ומהנים הנובעים למרגלות הגלבוע. ההגעה אל המעיינות תהיה מכביש עפולה בית שאן (כביש 71) פונים דרומה לכיוון קיבוץ אלפא (כביש 669) חולפים על פני הכביש העולה לגלבוע ופונים דרומה לגן לאומי גן השלושה, בכיכר שלפני גן השלושה פונים ימינה ומגיעים לחניה.

עמק המעיינות כולל בתוכו את עין מגדל ונחל הקיבוצים אשר נחשב לגדול מבין השלושה, הנחל זורם בתחום הפארק לאורך של כמעט 1.5 ק"מ ומימיו זורמים באמות מים לשדות העמק. המעיין השני הינו עין שוקק אשר יוצר בריכה גדולה בעלת מים צלולים, בעבר לצד המעיין הייתה בריכה אשר אגרה את מי המעיין והזרימה אותם לשתי טחנות הקמח. המעיין השלישי עין מודע, נמצא בצל חורשת אקליפטוס אשר זכתה לשיפוץ של קק"ל והקמת חניון.

מי המעיין נאספים בבריכה גדולה שאורכה כ-40 מ', ועומקה מסתכם בחצי מטר. המים בכל בשלושת המעיינות צלולים מאוד וזה מאפשר את קיומן של אוכלוסיות גדולות של צמחי מים. הפארק נגיש באופן מלא לנכים, והכניסה חופשית.

עין עקוב (עין תואפיק)
עין עקוב הינו מעיין קטן הנובע בלב יער מבוא חמה, קק"ל שיפצה את המעיין כך שכיום המים זורמים בתעלות בנויות. לאורך המסלול משתרע נוף מדהים ממרומי מצוקי און אשר משקיף בגובה של 500 מ' מעל הכנרת. המקום מפורסם עבור גלשני הרוח אשר קופצים מטה מהצוק. שמו של עין עקוב נגזר מפונדק דרכים קדום אשר שרידיו נמצאים קילומטר מערבה מהמקום.

מעין עקוב יש אפשרות לרדת בעקבות שביל הגולן ולאחר 350 מ' נגיע לצומת דרכים, ימינה לשביל הגולן או ישר לכפר הסורי הנטוש תואפיק אל-פוקא. אורך המסלול כ-6 ק"מ , מסלול חד-כיווני . המסלול מתאים למשפחות עם ילדים מגיל 10. החניון מאובזר בשולחנות פיקניק, משטחי לינה והינו מונגש עבור אנשים עם מוגבלויות. הכניסה חופשית.

שביל המעיינות ביער עמינדב
יער עמינדב משתרע על פני 7000 דונם ממערב ירושלים, והינו יצירה של קק"ל. ביער ניתן למצוא בין היתר את האנדרטה המפורסמת יד קנדי, חניוני דרך, אתרי עתיקות ומסלולי רכיבה. בנוסף תמצאו את שביל המעיינות אשר במסלולו תבחינו בטרסות יפות אשר מצביעות על חקלאות הררית קדומה, כחצי קילומטר משם נראות מערות קטנות אשר מתוכן יוצאות נקבות בנויות בחלקן.

מי המעיינות נאספו לשתי בריכות הבנויות משמאל לשביל, אחת מהנקבות אורכה כ-15 מ' אשר השתמרה היטב .כחצי קילומטר ממעיינות עמינדב, תיחשפו לנוף מרהיב של הרי ירושלים. תחנה נוספת ורטובה לאורך השביל תהיה עינות עוזי, שני מעיינות שנובעים זה בצד זה בשולי היער, אחד מהמעיינות נובע בכל ימות השנה ומימיו זורמים לבריכה נאה. הכניסה חופשית.