משפחות הנרצחים העידו מול אם המחבל מברקן: ''קאי הקטן מחפש את אמא''

בדיון הטיעונים לעונש של אם המחבל מברקן, שהורשעה באי מניעת הפיגוע, העידו משפחות הנרצחים: "קאי לא יכיר את אימא שנעלמה לו בשנייה".

אלירן אהרון , י"ז באייר תשע"ט

צעדה בברקן לזכר קים וזיו הי"ד
צעדה בברקן לזכר קים וזיו הי"ד
צילום: הלל מאיר/TPS

משפחות הנרצחים העידו מול אם המחבל מברקן

בבית המשפט הצבאי בשומרון התקיים אתמול (ג') דיון הטיעונים לעונש במשפטה של אם המחבל מברקן, שהורשעה באי מניעת הפיגוע בו נרצחו קים לבנגורנד יחזקאל וזיו חג'בי הי''ד.

בני משפחותיהם תיארו לשופטים את החוסר הגדול, הן בעדויות והן במכתב. גזר הדין צפוי להינתן בקרוב.

הראשון להעיד היה רפי לבנגרונד, אביה של קים: "הנזק הנפשי שנבע מהמקרה, הנזק לילד. קאי, הבן של קים, שלא יכיר את אמא שלו. בגלל שהוא היה בן שנה, ובגיל הזה אף אחד לא זוכר כלום מאמא שלו. בפועל הוא לא ידע לייחס את המשמעות למילה אמא. לא תהיה לו אמא בפועל. האמא נעלמה לו בשנייה".

עוד הוסיף לבנגורנד "זה פגע בבית שלנו מבחינה נפשית, כמובן שגם אני נפגעתי. לכן אבקש מבית המשפט שיפסוק את העונש המקסימום שאפשר. כי זה המינימום שיעזור אולי למשפחות הבאות לא לעבור את מה שאנחנו עוברים. אולי אמא של מחבל אחר תעשה את מה שאמא של המחבל הזה הייתה צריכה לעשות".

אימה של קים, חווה, העידה גם היא: "החיים פשוט התהפכו לנו מהיום הזה. הפכו להיות שחורים. איזה אמא יכולה לקבור את הבת שלה? אצלם זה הופך להיות שאהיד, אצלנו זה מלאך שמגיע לשמים. היא (אם המחבל) יכלה למנוע את זה, רק אם היא הייתה מודיעה. היא יכלה למנוע שהבת שלי תוצא להורג. אבל היא לא עשתה את זה. כי ככה הם חונכו וגדלו".

אחותה של קים, שחר, תיארה בפני השופטים את החוסר מנקודת מבטה: "היו שתי אחיות ונשארתי לבד. נשארתי עם ההורים לבד, כשהם לא יהיו אני באמת אשאר לבד. השגרה ממשיכה אבל זה לא חיים".

האחרון שהעיד מול השופטים היה גיא, בעלה של קים: "אני בחרתי להיות עם קים. היינו הורים צעירים לילד בן שנה ושלוש. הוא לא ידע מי זאת ויכיר את אמא שלו רק מתמונות. הוא מחפש אותה בכל יום, בגן כשהוא רואה את כל האמהות מגיעות, אז הוא מחפש את קים, את אמא שלו. לה (לאם המחבל) יש חלק גדול בזה, היא יכלה למנוע את זה, היא לא עשתה את זה. זה הכל".

קים לבנגרונד- יחזקאל
צילום: צילום מסך פייסבוק

אימו של זיו חג'בי, איריס, בחרה להעביר את הכאב דרך מכתב: "היה ברצוני לדבר בפני בית המשפט אך אין בכוחי לעשות כן. אין בכוחי לראות את בני משפחת המחבל אשר ידעו על כוונותיו הזדוניות ולא מנעו ממנו, ואף לא הביעו כל סלידה ממעשיו המתועבים. זיו היה בן 35 בהירצחו. איש משפחה למופת, בעל מדהים, היה קשור מאוד לילדים והם אליו. השאיר אחריו שלושה ילדים קטנים, אלמנה, הורים וארבעה אחים. הילדים מתקשים לחזור לחיים.. מחפשים אותו ושואלים עליו".

עוד הוסיפה "אנחנו מבקשים להשית על הנאשמת פיצוי כספי על הנזק שנגרם לנו. אנחנו מבקשים מבית המשפט לכלוא את כל המשפחה בכלא לכל החיים שלהם. הם שותפים מלאים לרצח ודינם לשבת בכלא עד מותם".

בסוף הדיון פנתה אם המחבל לשופטים, טענה כי לא ידעה על כוונות בנה ואמרה "איבדתי את הבן שלי. אנחנו אותו דבר ויש לנו אותם כאבים". בני משפחת המחבל שנכחו באולם החלו לצעוק שהם חיים תחת כיבוש, עד שהוצאו מהאולם. כאמור, גזר הדין ינתן בקרוב.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו מסר לאחר הדיון "יצאנו עכשיו מהמשפט של אם המחבל שרצח בברקן את זיו ואת קים. המשפחות הביעו את הכאב במשפט, אם דרך מכתב ואם דרך עדויות, על החוסר ועל הרצון שאם המחבל תישפט להרבה שנים כדי למנוע את הפיגועים הבאים".

לדבריו "אם המחבל ידעה על כוונת בנה לבצע פיגוע, ולא מנעה אותו. היא חלק מאותו טרור. הבן הזה גדל למשפחה טרוריסטית ואנו דורשים שימוצה הדין עם כל בני המשפחה. הגשנו תחשיבי נזק, מעל 5 מיליון ₪ עבור כל נרצח, אנחנו דורשים שעל אם המחבל יושתו פיצויים כי גם לה יש אחריות על התוצאות הקשות של הפיגוע".

עו"ד בלייכר הוסיף כי "אנו מקווים שיהיה משפט צדק, והמחבלים מעתה והלאה ידעו שיקבלו ענישה חמורה של הרבה שנים בכלא. כמו כן במהלך המשפט אם המחבל התחילה לבכות שירחמו עליה. אנחנו חושבים שאין מקום לרחם עליה. בני המשפחה של המחבל החלו לצעוק שהם נמצאים בשטח כבוש. לא מספיק שהם פוגעים בנו ורוצחים אותנו, גם אחר כך הם מעיזים לקום ולצעוק באמצע המשפט. הוציאו אותם מהדיון, ואנחנו מקווים שיעשה משפט צדק וכל סביבת הטרור והטרוריסטים יכנסו להרבה שנים לכלא, ולא יוכלו לפגע בנו יותר, גם לא אלה שחושבים לעשות את זה להבא".