יום המילואים:
איילת שקד במתנת סיום קדנציה למתגייסי צו 8

תשלום החובות של משרתי מילואים שהתגייסו בצו 8 יידחה לחודש שלאחר סיום השירות. "זה המינימום הנדרש עבור הלוחמים. כולנו מצדיעים להם"

עדו בן פורת , י"ז באייר תשע"ט

איילת שקד
איילת שקד
צילום: קובי ריכטר/TPS

לכבוד יום המילואים שמצוין מחר (חמישי), שרת המשפטים איילת שקד תפיץ תזכיר חוק ולפיו חיילי מילואים שיגויסו בצו 8 יזכו לדחייה אוטומטית של תשלום חובות למדינה.

התשלום יידחה ל-30 יום לאחר תום שירות המילואים שלהם.

תזכיר החוק קובע כי חיילי המילואים לא יצרכו להסתבך בסבך הבירוקרטיה ולקוות ל"טובות" מצד רשויות המדינה שיואילו בטובן לדחות את ביצוע תשלום החובות. תחת זאת, משרד הביטחון הוא זה שיעביר את פרטי המילואימניקים למשרדי הממשלה ואלה יידחו אוטומטית את המועד האחרון לביצוע התשלום.

הארכת המועד היא לגבי חיובים שהתאריך האחרון לתשלומם חל בזמן שירות החירום או תוך 30 ימים לפניו, ונמשכת עד תום שלושים יום לאחר ששוחרר החייל משירות החירום.

כזכור, בהחלטת ממשלה משנת 2017 נקבע כי החוק יתוקן כך שדחיית תשלומים של נקראי צו 8 או צו 9 תהיה אוטומטית, גם ללא הכרזה של שר הביטחון בצו כי זהו שירות חירום.

תזכיר החוק של שרת המשפטים שקד יאפשר יישום אפקטיבי של החוק באופן שיקל על חיילי המילואים שנקראו לשירות חירום פתאומי. הסיבה לכך היא שלחיילים אלה יכולת מוגבלת לטפל בענייניהם, בעיקר עקב הפתאומיות של הקריאה וגם נוכח אופיו של שירות חירום. כדי למנוע פגיעה באזרחים אחרים, נקבע כי התחולה האוטומטית תהיה רק ביחס לפעולות כלפי רשויות ציבוריות.

התזכיר הוכן במחלקת ייעוץ וחקיקה (משפט ציבורי-מנהלי), בשיתוף יחידות נוספות מהמשרד ובתאום עם משרדי הביטחון, האוצר וגורמים רלוונטיים רבים נוספים.

שקד אמרה כי "מוטלת עלינו כמדינה וכאזרחי ישראל החובה המוסרית לבצע את המקסימום כדי להקל על חיילי המילואים בצו 8 ובצו 9 את נטל הבירוקרטיה והתשלומים. כאשה הנשואה לטייס קרב לשעבר שביצע עשרות ימי מילואים בשנה אני מכירה את הקושי של הלוחמים ושל משפחותיהם עם יציאתם לשירות מילואים. מדינת ישראל מחויבת לדאוג להם ומצדיעה להם על הקרבתם למענה. יום המילואים הוא הזדמנות מצוינת לזכור את התרומה הממשית של אותם חיילי מילואים. זה לא מובן מאליו. מדינת ישראל ועם ישראל מצדיעים להם".