סרטון הכאת הנער: "בדיקה מתחייבת"

בעקבות הסרטון בו נראים שוטרי מג"ב מכים נער מהחינוך המיוחד בירושלים קרא ח"כ יאיר לפיד למשטרה לבצע בדיקה מקיפה. "סרטון מזעזע"

חיים לב , י"ח באייר תשע"ט

אלימות
אלימות
צילום: ISTOCK

המערכת הפוליטית לא נוצתרה אדישה לנוכח פרסום הסרטון בו נראים שוטרי מג"ב מכים נער מהחינוך המיוחד בירושלים.

"זה סרטון מזעזע שפוצע את הלב ומרתיח את הדם. המשטרה חייבת לבדוק את העניין הזה בדחיפות", כתב ח"כ יאיר לפיד בטוויטר.

ח"כ אילן גילאון (מרצ) פנה למפכ"ל וקרא לו לחקור את האירוע. "תוכן הסרטון מדאיג והתמונות מזעזעות ומעלות חשד כבד כי הופעל כוח בלתי סביר, תוך התעלמות מוחלטת ממוגבלותו של האזרח. ההתנהלות נראית שערורייתית ואלימה".

סגן שר החינוך, ח"כ מאיר פרוש, אמר כי "הלב דומע כשחושבים על אותו נער מיוחד ועל מה שעבר. הצפיה בתיעוד האלימות הקשה שספג היא בלתי נסבלת והשנאה וחוסר האנושיות שמפגינים השוטרים היא מתחת להבנת בן אנוש".

"אני דורש ממפכ"ל המשטרה ומהשר לבטחון פנים למצות את הדין באופן מידי עם האחראים לפשע הזה ולהשעות אותם מהמשטרה לאלתר", דברי פרוש.

ח"כ ינון אזולאי ב'ערוץ הכנסת' אמר כי "תקיפת הילד מבחילה ובלתי אנושית, השוטר שהיכה את הנער, סדיסט ולא ראוי לשרת במשטרה. אני קורא לשר לבט"פ להדיח את השוטר המכה לצמיתות, ולהשעיית שאר השוטרים שהיו בזירה ולא מנעו זאת - עד לבירור העניין".

ח"כ גדי יברקן אמר כי "תכליתו של כל שוטר היא לשמור על בטחון הציבור. נדמה שחלק משוטרי הסיור והיס"מ, מפרשים את הסמכות שנתן להם המחוקק לא נכון. לכאורה נראה שהמשטרה סימנה אוכלוסיות מסוימות על מנת לדכא ולעשות טרור תודעתי ושיימניג ציבורי כלפיהם".

"כל עוד המשטרה לא מציידת את השוטרים במצלמות גוף חובת ההוכחה חלה על המשטרה ולא להפך. הגענו למצב שיש אזרחים המפחדים מהמשטרה ואף סוחבים טראומה מהמפגש עם השוטרים", דברי יברקן.

עו"ד איתמר בן גביר מראשי עוצמה יהודית אמר כי "רק תביעה של מאות אלפי שקלים לכיס האישי שלהם תלמד את העבריינים במדים לקח. אין דרך אחרת מללמד אותם זכויות אזרח ולצערי רק בדרך של תביעות המערכת מתעוררת ( אני מדבר כמובן על מי שבתמונה. יש הרבה מאוד מגבניקים ושוטרים הגונים וראויים אבל יש גם עשבים שוטים! שחייבים לסלק מהמשטרה)".

ממשטרת ישראל נמסר, "במהלך פעילות המשטרה אתמול לאכיפה של הקמת מדורות העלולות לסכן חיי אדם בשטחים אסורים בשכונת מקור ברוך בירושלים, נתקלו השוטרים באלימות מצד עשרות מתפרעים שכללה זריקות אבנים, חפצים ותקיפת שוטרים. מתחקור ראשוני של האירוע עולה שבמהלך הפעילות תקף צעיר את אחת השוטרות. במהלך המעצר החשוד התנגד, התפרע ונפצע בפניו. מיד לאחר מעצרו ועם בירור מוגבלותו החליט קצין המשטרה שנכח בשטח על שחרורו לאלתר והוא טופל במקום ע״י מד״א. יחד עם זאת, נסיבות האירוע נבדקות ויתוחקרו במלואן".