בשבע מהדורה דיגיטלית

מחירי סוף העונה

המשא ומתן הקואליציוני שיכול היה להיסגר בערב אחד יחכה עד הרגע האחרון, כשהמחירים יהיו גבוהים

יאיר שרקי , י"ח באייר תשע"ט

בסוף תהיה ממשלה. פגישת צוותי המו"מ של הליכוד ויהדות התורה
בסוף תהיה ממשלה. פגישת צוותי המו"מ של הליכוד ויהדות התורה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פחות משבוע עד לתום ההארכה האחרונה בהחלט להקמת ממשלת נתניהו החמישית, ואם לא הושגה פריצת דרך מפתיעה, אנחנו במצב שבו עדיין לא נחתם הסכם קואליציוני ראשון. ממשלה שהיא העתק-הדבק של קודמתה, מינוס בנט פלוס ליברמן, הייתה צריכה לקום בערב אחד, דיון קצר על קווי יסוד, חלוקת התיקים וקדימה לעוד ארבע שנים. אבל נדמה שאף אחת מהשותפות לא רוצה לחתום ראשונה.

המשא ומתן עם ש"ס הוא היעיל הדיסקרטי והמתקדם ביותר. אריאל אטיאס שמנהל את השיחות עם יריב לוין הגיע מראש עם דרישות צנועות וממוקדות, אבל החתימה לא תתרחש לפני שגם יהדות התורה תגיע להבנות בנושא הגיוס. התמרון המתיש בין הליטאים והחסידים ובתת הפלגים שבין החצרות לא מתכנס למסמך אחד. בליכוד ממתינים לנוסח שיוסכם על כל חברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, אלא שרוב האדמו"רים העפילו צפונה להילולה במירון.

ליברמן, שעדיין מסומן כגורם הבלתי צפוי שיכול להכשיל את הקמת הממשלה או לשלוח את נתניהו להקים ממשלת 60 גבולית ומקרטעת, ממתין לראות מה יסוכם עם החרדים בטרם יודיע לאן פניו. חשוב לו לרשום הישג ציבורי בחוק הגיוס, אבל מה שמעסיק אותו יותר הוא דווקא ערובות לשינוי המדיניות הביטחונית וסמכויות שר הביטחון. כחלון צופה בכל אלו, ובדרישותיהם התקציביות, וממתין לסוף המגעים כולם. הוא לא ייכנס שוב למשרד האוצר כדי להיות זה שיעלה את המיסים כדי לממן את התיאבון הקואליציוני המוגבר של חבריו.

ואחרונה חביבה איחוד הימין שדווקא תשמח לחתום, אלא שבליכוד החליטו לצנן את המגעים איתה עקב ריבוי דרישות ודליפות מהמשא ומתן. זה לא רק הוויכוח על תיק המשפטים, אלא למשל הדרישות המפליגות בענייני דת ומדינה, שאפילו החרדים נדהמו מולן. נתניהו כנראה החליט, כרגיל עם הציונות הדתית, לתת לפרץ וסמוטריץ' להמתין. בקיצור, ש"ס ממתינה ליהדות התורה, ליברמן ממתין לשתיהן, כחלון מחכה לכולם ונתניהו משאיר את איחוד הימין לסוף.

עד יום רביעי בחצות יצטרך נתניהו להודיע לנשיא המדינה אם עלה בידיו להקים ממשלה. בכירים בליכוד טוענים בלהט שהפעם הדאגה שלהם רצינית לגמרי. שזה לא עוד קמפיין געוואלד להורדת מחירי המפלגות, אלא מבוי סתום שבסופו לא תקום ממשלת ימין. אלא שקשה לראות אפשרות אחרת, חוץ מבחירות חוזרות שאיש אינו מעוניין בהן. מה שאפשר היה לסגור בערב הראשון למשא ומתן, ייסגר כנראה בערב האחרון שלו כשכולם כבר מותשים ומרוטי עצבים. בהיגיון של המערכת הפוליטית מחירי סוף העונה הם תמיד גבוהים יותר.

כוח מופרז

בשבוע שעבר הזהיר כאן ידידי עורך העיתון עמנואל שילה את אנשי הימין שלא ייצאו אידיוטים שימושיים. אם יסרבו מנימוקים מוסריים לחקיקת החסינות לנתניהו, הוא עשוי לקחת עסקה מהצד השני: מחילה גורפת תמורת אימוץ דרך השמאל והקמת מדינה פלשתינית. החשש הזה מתבסס על דבריהם של כמה אישים בשמאל החוץ-פרלמנטרי, ובראשם מאמרו של עורך 'הארץ' אלוף בן מראשית השנה, שבו הוא שטח את "דילמת השמאלן" כהגדרתו, מה לעשות בחקירות נתניהו אם יאמץ את המדיניות ה"נכונה" משמאל. התשובה של בן ברורה: קריאה לנתניהו "לעשות מעשה היסטורי שלעומתו חטאים אישיים בטלים בשישים".

המסקנה של עמנואל שילה מכל זה היא שלימין אין ברירה אלא להציע לנתניהו נתיב מילוט משלו: "במקום לקנות מחילה מהשמאל תמורת בגידה באמונתו ובבוחריו, יותר נכון וישר שנתניהו יקבל מחילת עוונות שיסדר לו הימין בתמורה לכך שיישאר נאמן לעמדותיו, להבטחותיו ולבוחריו".

אלא שיש משהו נכון וישר אפילו יותר: לא לבצע שום עסקה שכורכת מילוט משפטי בתמורה למדיניות כזאת או אחרת, אלא להתייחס לתיקים של נתניהו באופן ענייני. הדרך לנטרל עסקה מפוקפקת ולא מוסרית מצד אחד, אינה להציע את אותה עסקה בתנאים נוחים מהצד השני. בפרט שעסקה כזאת לא באמת מונחת כעת על השולחן. הוגיה לא היו פוליטיקאים עם מהלכים בכנסת, אלא פובליציסטים חסרי סמכות והשפעה מעשית, ובכל מקרה אין לה גם היתכנות מעשית, בניגוד לחוק החסינות שמונח כעת על שולחן הכנסת והשלמתו נראית ריאלית מאי פעם.

לגופו של עניין, יש הרבה היגיון בחוק הצרפתי על עבירות עד חומרה מוגבלת, שיאפשר לנבחרי ציבור לתפקד בלי חשש סחיטה או ניסיון להחלפת השלטון באמצעות תפירת תיק. גם חוק החסינות בגרסתו הישנה שמונחת כעת על שולחן החקיקה מחדש, שלפיה ברירת המחדל היא החסינות ולא להפך, הוא הגיוני ונכון. הבעיה היחידה היא החקיקה הפרסונלית הבהולה והרטרואקטיבית, שנועדה למלט חשוד מסוים מאוד מן הדין, לאחר שהחקירה הסתיימה והיועמ"ש כבר גיבש את עמדתו בכפוף לשימוע.

אם נתניהו היה מציב את החסינות כאחד מיעדי הממשלה הבאה כבר במערכת הבחירות, הוא היה זוכה ללגיטימציה ציבורית למהלך. אבל כנראה שהוא העריך שזה דווקא יגרום לו נזק בקלפי, ולכן בריאיון לקרן מרציאנו כמה שבועות לפני הבחירות, כשנשאל על חוק החסינות הוא העמיד פני נדהם ואמר: "לא עסקתי בזה. פעם ראשונה שמישהו שואל אותי ולא חשבתי. לא עשיתי את זה, ולכן אני לא חושב שאעשה את זה". פחות מ-24 שעות לפני פתיחת הקלפיות הוא נשמע אפילו נחרץ יותר בריאיון לניב רסקין: "אין לי שום כוונות לעשות שום שינוי. בשום חוק. זה ספינים. אתה חושב שאני קידמתי את החוק הצרפתי דרך מקורביי? אמרתי, יש לי כמה חברים טובים שם שעוזרים לי יותר ממה שצריך. אבל עובדה שזה לא יתקדם".

ניסיון הימין עם אריק שרון הוכיח עד כמה מסוכנת יכולה להיות רמיית הבוחרים בקלפי, כיצד העלמת עין מרמיסת החוק בכיוון אחד עלולה לעלות בהמשך ברמיסת החוק לכיוון השני, ושכוח מופרז הוא כוח מופרז לכל כיוון.

אין צורך בחוק

גם מי שחושבים שניהול התיקים נגד נתניהו היה מגמתי ופרסונלי, שחברו נגדו כל כוחות האליטות מהפרקליטות, המשטרה, השופטים והתקשורת, ושהוא לא יזכה לדין צדק במערכת המשפט הישראלית, לא זקוקים לחקיקה פרסונלית מפוקפקת כדי לענות על כך. בחוק הקיים יש אפשרות להעניק לו חסינות באופן פשוט יותר, ובלי שינוי חקיקה בארבע קריאות. נתניהו יוכל לבקש מהכנסת לשמר את חסינותו ולנמק מדוע, וכנסת ישראל בהצבעה אחת תוכל להעניק לו אותה. אותו רוב בדיוק שנדרש לחוק חסינות חדש, יכול להעניק את החסינות הישנה רק בלי הצורך להפר את הבטחותיו של נתניהו לבוחר.

תוצאות הבחירות היו מובהקות. הליכוד בראשות נתניהו היא המפלגה הגדולה ביותר. גוש המפלגות שהבטיחו מפורשות להמליץ עליו זכה ברוב מובהק של 65 מנדטים. כל זאת חרף החקירות, ולאחר פרסום כתב החשדות של היועמ"ש חודש לפני הבחירות. עם ישראל ידע ובחר. זה מעניק לכנסת את הלגיטימציה לתת לנתניהו חסינות באמצעות החוק הקיים, אבל יותר מכך, זה מעניק לנתניהו לגיטימציה להישאר בלשכת ראש הממשלה גם אם יוגש כתב אישום ולנהל את המשפט במקביל.

ואחרי כל זה, גם אם יועבר חוק החסינות המיותר והלא אלגנטי, אפשר לשמור את הזעקות על קץ הדמוקרטיה להזדמנות אחרת, למשל לניסיון של קבוצה קטנה ולא נבחרת לכפות את השקפותיה בניגוד לרצונם של אזרחי ישראל כפי שמשתקף בקלפי. רק חבל שבנימין נתניהו, שהיה ממגיניה הבולטים של השיטה הישנה במערכת המשפט בעשור האחרון, נזכר בצורך בטיפול שורש רק כשהדבר הגיע לעורו שלו.

לתגובות: 2sherki@gmail.com