הצעת החוק שתחסוך לכם מאות שקלים בחודש

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד פועל להסיר את המגבלות שהטיל בנק ישראל על תמהיל המשכנתא.

חזקי ברוך , י"ח באייר תשע"ט

ח"כ שלמה קרעי
ח"כ שלמה קרעי
צילום: חזקי ברוך

חבר הכנסת ד"ר שלמה קרעי (הליכוד) הגיש הצעת חוק לביטול המגבלות על תמהיל המשכנתא שקבע בנק ישראל.

ההצעה קובעת כי לא ניתן יהיה להטיל מגבלות על תמהיל המשכנתא, ובפרט תבוטל מגבלת שליש הפריים הקובעת כי ניתן לקחת לכל היותר שליש מההלוואה בריבית פריים.

מטרתה העיקרית של מגבלת שליש הפריים היתה הגבלת כח הקנייה של הרוכשים בסביבת ריבית נמוכה לשם הפחתת הסיכון ללווים ולבנקים במקרה של עליית ריבית עתידית. לדברי ח"כ קרעי ניתן להשיג את המטרה בדרכים אחרות שאותן לא היה הציבור נדרש לממן, כמו למשל הגבלת גובה ההלוואה לפי יכולת החזר בשיעור ריבית עתידית צפויה.

הוא הסביר כי במצב הכלכלי הקיים ובסביבת הריבית הנוכחית, לקוחות המשכנתא נפגעים פעמיים – גם בשל עליית מחירי הדיור בעקבות ריבית שוק אפסית ונהירת משקיעים לשוק הנדל"ן וגם בשל יוקר תשלומי הדיור בריבית אחרת גבוהה.

מגבלות אלו, ציין חבר הכנסת, ''מונעות מלקוחות המשכנתא ליהנות מאותה ריבית שוק נמוכה, והם נאלצים לשלם לבנקים ריבית עודפת של מיליארדי שקלים בכל שנה''.

"הפיקוח על הבנקים לצערי מוכיח פעם אחר פעם כי במנעד שבין טובת הציבור לטובת הבנקים, מתקבלות החלטות מוטות באופן משמעותי לרעת הציבור", הוסיף קרעי. ''כך לגבי מגבלת שליש הפריים שמאלצת את הציבור לשלם מיליארדי שקלים ריבית עודפת בכל שנה, כך לגבי עמלת פירעון מוקדם שעושקת את הציבור במאות מיליוני שקלים בשנה ועוד.

ח"כ קרעי הבטיח "אני מתכוון בעזרת ה' להיאבק לטובת האינטרסים של הציבור מול הבנקים כל עוד הפיקוח על הבנקים לא יעשה זאת".