אולמרט: נתניהו עומד בראש כנופיית פשע

ראש הממשלה לשעבר מגיב על המלכוד שבו מצוי ראש הממשלה הנוכחי. על חוק החסינות: "נתניהו מתנהל כמו עבריין".

103FM , י"ט באייר תשע"ט

אהוד אולמרט
אהוד אולמרט
צילום: פלאש 90

השאלה שתישאל בשבוע הקרוב היא האם בנימין נתניהו יצליח להקים ממשלה או שהציבור יצטרך, שוב, לשים את קולו בקלפי.

בשיחה עם ניסים משעל ב־103fm הדגיש ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שהוא אינו "פרשן שאוסף קטעי מידע מפה ומשם כדי לקבל יכולת למלא את הפאזל", ובכל זאת ניתח את המצב, וטען: "מה שקורה זה לא משא ומתן רגיל, מקובל ומסורתי להקמת ממשלה. אנחנו נמצאים בעיצומו של מסע של כנופיית פשע לנסות ולארגן לעצמה חסינות".

כנופיית פשע?
"כן, בהחלט. אין לי מילה אחרת. ראש הממשלה עומד בראש כנופיית פשע. אני אומר את הדברים האלה".

הוא עדיין לא הורשע ואם הוא יתבע אותך על הוצאה דיבה תהיה לו עילה טובה.
"כבר אמרתי קודם את מה שאמרתי. שיתבעו. אדם שמנסה לכופף את החוק, להשתמש בכל הכלים הבלתי לגיטימיים האפשריים כדי להתחמק מהצורך לעמוד לדין זה עבריין נמלט, וזה בדיוק מה שנתניהו מנסה להיות. הוא מנסה להיות עבריין נמלט בחסות הליכים בלתי מתקבלים על הדעת שמערערים את יסודות הקיום הדמוקרטי של מדינת ישראל.

"ראש הממשלה, בני משפחתו וחבורת התומכים שלו מנסים לערער את יסודות הקיום הדמוקרטי של מדינת ישראל כדי להתחמק מאימת הדין. זו עבריינות נמלטת וכך נוהגת כנופיית פשע. גם ראשי משפחות הפשע בהרבה מאוד מהמקרים לא הורשעו בדין אבל עדיין נקראים 'ראשי משפחות פשע' בפרשנויות השונות בגלל ההתנהלות המאורגנת והמסודרת שלהם, תוך ניסיון להשתמש בכלים ממלכתיים על מנת לברוח מאימת הדין".

''נעשה לי עוול''

לדברי אולמרט, גם אם זה לגיטימי לשנות חוקים בהליך דמוקרטי, יש זכויות ייסוד בהן אסור לגעת – וזהו בעצם מבחן הדמוקרטיה. "במדינת דמוקרטית, הדמוקרטיה לא נבחנת רק בזכות הרוב לקבוע אלא גם בזכויות יסודיות של מיעוט שלא ניתן לפגוע בהן - גם כשיש רוב לשנות אותן", אמר, וציטט את פרופ' אהרון ברק שטען כי 'יש דברים שאי אפשר לשנות מבלי שמערערים את יסודות הקיום'.

עוד הוסיף שאין בעיה לדון בעניין פסילת חוקים שחוקקו בכנסת על ידי בית המשפט העליון, אבל כרגע התזמון פשוט לא מתאים. "יכול להיות שהעמדה שצריך להגביל את בית המשפט העליון מלפסול חוקים שהכנסת חוקקה היא כזו שבתנאים נורמאלים רגילים – בלי שום קשר לאירוע ספציפי, שווה לדון בה. הסוגייה הזאת עלתה כאמצעי למנוע אפשרות להעמיד לדין את ראש הממשלה".

אבל באמצעים חוקיים.
"שאזכיר באיזה אמצעים חוקיים עלו טובי הרודנים לשלטון? זה לא אמצעי חוקי לערער ולשמוט ערכי ייסוד. מה גם, זה לא לגיטימי ושום רוב לא יכול להכריע בכך. זוהר, אוחנה, ביטן - חלק מהם פועלים גם למען האינטרס של עצמם כי גם הם חשודים בהעמדה לדין, וברגע שיחילו את חוק החסינות על נתניהו יחילו אותו גם עליהם. זה דבר בלתי מתקבל על הדעת וזה מקומם את הנפש. זה לא נעשה כאן מעולם.

ורק אל תנסו להזכיר לאולמרט שגם הוא בזמנו תקף בחריפות רבה את הפרקליטות. "מה בדיוק גם אני?", תהה. "אני מעולם לא תקפתי את הפרקליטות ואת גורמי אכיפת החוק בזמן שכיהנתי כראש ממשלה אלא להפך - לכן התפטרתי. עד היום באים אלי אנשים ממערכת אכיפת החוק ואומרים שאילולא התפטרתי, הייתי נשאר ראש הממשלה עד היום. יכול להיות שזה נכון או שלא, אבל זה לא רלוונטי. היו לי גבולות של אדם שחונך על פי ערכים דמוקרטים.

"כעסתי ואני כועס עד היום. אני חושב שנגרם לי עוול ואני חושב שלא היה מקום להעמיד אותי לדין מלכתחילה. לא היה מקום להרשיע אותי במה שהורשעתי. נגרם לי עוול והחלטת בית המשפט העליון בענייני לא הייתה מקובלת עלי. אני בהחלט לא מסכים איתה, אבל משהחליט בית המשפט העליון בעניין שלי הרכנתי את ראשי.

"נתניהו משתמש בכוח הפוליטי עם חבורת השמשים שלו שחלקם חשודים בעבירות קשות לא פחות ממנו, ויחד הם מנסים לכופף את כל החוקים של מדינת ישראל כדי לברוח מהצורך להתמודד בהליך משפטי תקין בבית המשפט, זאת על מנת שלא לשאת בדין ולשעבד את המדינה לגחמות ולטירוף שלהם. זה לא יעלה על הדעת".