ישומונים יראי שמים - אפליקציות למגזר הדתי

כעשר שנים עברו מאז פרוץ האפליקציות לחיינו. אילו מהן באמת כשרות ונותנות ערך אמיתי למשתמש הדתי או החרדי? כל המידע בכתבה.

יובל בנר , כ"א באייר תשע"ט

אפליקציות. אלילוסטרציה
אפליקציות. אלילוסטרציה
צילום: shutterstock

ישומונים, אפליקציות בלעז, חצו בשנים האחרונות משוכות שונות והיום רבות מהן מותאמות גם לקהל הדתי-חרדי ומאפשרות לרבים גישה למידע שקודם לכן לא היה בנמצא.

עולם הישומונים העברי עשה בשנים הארונות קפיצת דרך משמעותית. ברור כי אילוצים של היצע וביקוש מכריעים את הכף, כך שרובן המוחלט של האפליקציות תמיד יהיה בשפה האנגלית, אך ההתפתחות בתחום ניכרת והלקוח הדתי או החרדי יכול די בקלות לבחור מבין שפע של סמארטפונים המוצעים בשוק, השלב הבא הוא להיכנס לחנות האפליקציות ופשוט לבחור.

ישנן אפליקציות כשרות לחובבי מוזיקה, אוכל, ידע כללי ואף אפליקציות לא מעטות שיעזרו לך למצוא את הברכה הנכונה לכל עת. הנה רשימה חלקית של ישומונים כשרים ואיכותיים, להנאתכם והשכלתכם.

לוח שנה

נתחיל מהבסיסי ביותר. ראשית, ישנם טלפונים מסויימים אשר מגיעים עם לוח שנה עברי, אך לאלה שלא - כדאי להוריד לוח שנה עברי מתוך המבחר הקיים בחנות.

ידע כללי

יש כאלה שמבינים שהטלפון החכם יכול להוות שער למקורות בלתי נגמרים של ידע. אלה גם יצליחו למצוא די בקלות אפליקציות שיכולות להעשיר לך כל דקה פנויה. מלימודי הלכות, דרך ידע כללי, טריווית תנ"ך או אפילו מילון עברי-ארמי לאלה המעוניינים לשפר את כישורי השפה. גם ביידיש אפשר.

מוזיקה

לחובבי המוזיקה יש שפע של אפשרויות, טובות יותר או פחות. אפליקציית JStream למשל, מאפשרת לך לבחור מתוך ערוצי מוזיקה שונים ולהזרים אותם למכשיר החכם או לכל מכשיר אחר, בהתאם לרצונך. האפליקצייה מתעדכנת, לומדת וממליצה לך על זמרים או סוגי מוזיקה אשר יכולים לעניין אותך ובכך אף פותחת לך אפיקי התעניינות חדשים.

רדיו

רדיו ברסלב, Israel Radio או קו-פליי (קול ברמה המחודש) יציעו לך להאזין להם, בחינם, 24 שעות ביממה, להתעדכן וליהנות משידור רדיו איכותי בכל זמן, מקום או שעה. כל מה שצריך הוא רק חיבור לאינטרנט, או ויי-פיי, כמובן.

חדשות

אפליקציות חדשות ותוכן כדוגמת ערוץ 7 מציעות לך ליהנות מהיכולת להיות מעודכן בחדשות שנוח לך לקרוא בכל מקום ובכל זמן, ללא חשש היתקלות בתכנים שאינם הולמים את עולם התוכן שלך. ככה נשארים מעודכנים היום.

סידור וברכות

באופן לא כל כך מפתיע זהו אחד המקומות היותר מפותחים בעולם האפליקציות. היום, אין צורך לחפש את הסידור, תהילים, או כל ברכה אחרת במידה ובאותו רגע אין לך בנמצא. אפליקציות כגון "סידור תהילת השם", "ברכת המזון", "יזכוא" או פרשת השבוע ידאגו לכך שלא תצטרך להתפלל שום תפילה בעל פה.

מזון

בתחום המזון והמסעדות הכשרות ממש אין לנו במה להתבייש, להפך. לא רק מגוון אתרים וטעמים חדשים, גם אפליקציות יעודיות ויהודיות יש לנו. כלומר, אם חשקה נפשך באיזו מסעדה טובה באיזור שאינו מוכר לך - אפליקציית "מה כשר" תציג לך את כל האפשרויות הכשרות בסביבתך, כמובן בהתאם לסוג המסעדה המועדף עליך. שיהיה בתיאבון.

היכרויות

נושא שלא היה פשוט עם כניסת הטלפונים החכמים לחיינו, ועדיין יש כאלה שאינם אוהבים את הרעיון. בפועל, אפליקציית "7 ברכות" עושה חיל בתחומה ומאפשרת לכל אחת ואחד לחפש את מי שהלב מבקש. הבחירה נעשית לפי תמונה צנועה וכמה מילים על עצמך והתנאי הוא שחובה על שני הצדדים להיות שומרי נגיעה. וכן, כבר היו חתונות מעולם.

מניין, מישהו?

אפליקציות כגון "מניינים" מאפשרות לך למצוא את המניין הקרוב אליך בכל מקום בוא תהיה! מצד אחד מהפכני, מצד שני, לכל אחד יש את הסיפור על איך מצא מניין גם במקום הכי לא צפוי שיש, רק כי האמין שחייב להיות בו עוד כמה יהודים טובים. אז אולי לא שווה לוותר על החיפוש, אבל בהחלט יכולה להיות לך לעזר.

לסיכום, השוואת סמארטפונים היא הכרחית לפני רכישה של מכשיר בשווי מאות ואפילו אלפים של שקלים. בדיוק באותה צורה, אחרי שרכשת את המכשיר שלך, כמובן, טלפון סלולרי מומלץ וכשר על פי כל, הגיע הזמן להשוות משהו לא פחות חשוב. הטלפון שלך יכול לעזור לך לדעת יותר, להתעדכן יותר ואפילו להכיר יותר. בהצלחה.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il