הירי לעבר המטוס: הוראה מגבוה?

מערכת הביטחון מנתחת את ירי הנ.מ. לעבר מטוס חיל האוויר ברמת הגולן על מנת לפענח את נסיבותיו: האם גחמה מקומית או הוראה מגבוה?

קובי פינקלר , כ"ג באייר תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: עופר צידון, פלאש 90

במערכת הביטחון לומדים גם הבוקר (שלישי) את נסיבות ירי הנ.מ. אמש לעבר מטוס קרב של חיל האוויר שהיה בפעילות שגרתית ברמת הגולן ובשטח ישראל.

גורמי הביטחון מנסים להבין אם היה זה ירי מקרי שבו מפקד סוללת נ"מ סורית שיושבת בחאן ארנבא במרחק של מספר ק"מ מגבול ישראל סוריה החליט לירות לעבר המטוס, או שמא היתה הזו הנחיה מדרג גבוה.

לפי הנתונים שנאספו בשטח סביר יותר להניח שהייתה זו פעולה מקומית בהשראה איראן וחיזבאללה שאנשיה ניסו כבר בעבר לבנות תשתית טרור בגיזרה במטרה לגרור את ישראל לתגובה בלי שהחיזבאללה יפגע.

נזכיר כי מאוחר יותר הושמדה העמדה ממנה נורה הטיל. תגובת ראש הממשלה אמש הייתה מדודה אך ברורה ״המדיניות שלנו ברורה - איננו מוכנים לסבול שום תוקפנות נגדנו, ונגיב נגדה בעוצמה ובתקיפות", אמר.

עצם העובדה שהטיל ששוגר נפל בתוך שטח סוריה מלמדת אולי על החובבנות של היורים אך בחיל האוויר לא לוקחים סיכונים וגורם בחיל אומר שהנחת העבודה הבסיסית היא שיתכן ויבוצע ירי לעברנו ולאור נתון זה אנו פועלים במרחב. לפי שעה, אומרים בצבא, האירוע מאחורינו.