ריבלין באזכרה לדוד רזיאל ז''ל: ''מנהיג, לוחם ואדם''

נשיא המדינה השתתף בטקס האזכרה למפקד האצ"ל דוד רזיאל ז"ל. ''אם חשובה לך דמותה של ישראל, תיאבק עליה, תלחם למענה''.

עדו בן פורת , כ"ג באייר תשע"ט

ריבלין באזכרה
ריבלין באזכרה
צילום: חיים צח / לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין השתתף היום (שלישי) בטקס האזכרה למפקד האצ"ל דוד רזיאל ז"ל במלאות 78 שנים למותו.

באזכרה השתתפו גם סגן ומ״מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל, וכן שופטת בית המשפט העליון בדימוס ובת המשפחה מרים נאור.

״דוד רזיאל היה מנהיג שהעם היהודי וארץ ישראל לא הכירו", אמר ריבלין. ''הרב צבי יהודה קוק זצ''ל ראה בו את בן דמותו של דוד המלך, עדין ועיקש. אני מאמין כי גם כיום, דמותו של רזיאל, כמנהיג, כלוחם וכאדם, חייבת לעמוד לנגד עיננו. היו לו תכונות ייחודיות אבל מעל הכל מי שהנחתה אותו כל ימיו, הייתה הנאמנות, לתקומת העם ולחירות ישראל''.

הנשיא ציטט מתוך כתביו של רזיאל. "באחד המאבקים המרים שניהל, כתב רזיאל דברים שנכונים גם כיום: 'כל הרגשת ייאוש היא בלתי מוצדקת. כל רפיון ידיים הוא חסר אחריות. כל פסיביות היא חטא לאומי. עוד יש בלב כוחות רעננים, ויש עתיד לאמונה ולעקשנות'".

לדברי ריבלין, ''יש המתלוננים על דמותה של המדינה וערכיה של החברה הישראלית. אליהם, אלינו, מדבר רזיאל. אם חשובה לך דמותה של ישראל, תיאבק עליה, תלחם למענה. חירות ועצמאות אינן מתנות חינם, הן נקנות בהקרבה.

"'רפיון ידיים הוא חוסר אחריות', 'פסיביות היא חטא לאומי'. אף אחד לא יאבק בשבילך, בשבילנו, על ערכים, עמדות והישגים שחשובים לנו. יהי זכרו של דוד רזיאל ברוך, ותהא נשמתו צרורה בצרור החיים", כך ריבלין.

יעקב חגואל, סגן ומ״מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, אמר באזכרה כי ''דמותו של דוד רזיאל, שמו ומורשתו חקוקים באבני הזיכרון ובתודעה הלאומית. עלינו, כנבחרי ציבור, כמחנכים, כבני הדור הזוכה להעברת אבוקת דברי הימים לדורות הבאים, להמשיך ולחנך, להשקיע וללמד על גבורותיהם של בני עמנו, בראשם דוד רזיאל, לוחמי המחתרת ועולי הגרדום.

''שלוש פעמים הובא למנוחות גיבור ישראל זה", הזכיר חגואל. ''במקום קבורתו בעיראק לא מצאה נפשו מנוחה, בקפריסין נטמן כשעין לציון צופיה וגם שם ראה בעיני רוחו את המולדת אליה עדיין לא שב,
ובירושלים, בירתה הנצחית של מדינת ישראל ושל העם היהודי, תם ונשלם מסעו הפיזי. וכעת, 'שאי סביב עינייך וראי', בני חלומו וסברו של ראש בית"ר ומורשתו, השפה העברית שלטת בארץ, דגל ישראל מונף בגאווה.

''דוד רזיאל ייזכר תמיד כמי שהוביל עם נרמס לעם גאה וכמי שנשא בגאון את אבוקת המורשת והגאווה היהודית ויצק מן הברזל – נשק", דברי חגואל.