כשהציונות הדתית התנחלה באילת

כשאפי איתם הגיע לאילת לפני 40 שנים הוא לא מצא בה אפילו חלות לשבת. היום זו עיר מלאה יהדות ואהבת תורה.

ערוץ 7 , כ"ד באייר תשע"ט

ישיבת אילת
ישיבת אילת
צילום: מוטי ביטון

לפני כ-15 שנה עשה משה ווילף, מנהל ישיבת ההסדר באילת, את כל הדרך לירושלים כדי לפגוש את שר הבינוי והשיכון דאז אפי איתם.

ווילף סיפר לאיתם על הישיבה הצעירה, על תוכניות קירוב הלבבות והפעילויות התורניות והחברתיות שהישיבה והגרעין התורני עושים באילת, ובשלב מסוים עצר אותו שר השיכון וביקש לספר משהו.

בשנת 1978, סיפר איתם, כשהיה בין תפקידים בצבא, הוא ירד עם אשתו עילית לחופשה בסיני (שאז עדיין היתה תחת ריבונות ישראלית), ובדרך עברו שניהם באילת. "זה היה יום שישי", סיפר איתם לווילף, "ורצינו לקנות חלות לפני שאנחנו ממשיכים לעשות את השבת בסיני. הפכנו את אילת, ולא מצאנו חלות. עוד מכולת, עוד סופר, ולא מצאנו כלום. בסוף הגענו למכולת שכונתית קטנה, ושם, מתחת לכל המוצרים שאנשים בדרך כלל לא קונים, מצאנו חלה אחת מצ'וקמקת. עד היום יש לנו בבית מושג שנקרא – 'חלה של אילת'".

אפי איתם הביט במנהל הישיבה בחיוך רחב. "עכשיו אתה מספר לי שיש ישיבה באילת, ותלמודי תורה, ואולפנה, ופעילויות קירוב ובית תמחוי ועוד ועוד, כשלפני כמה שנים לא יכולתי למצוא באילת אפילו חלה של שבת! מי היה מאמין?", אמר איתם בהתפעלות.

סיפור החלה לשבת ממחיש את המהפך הרוחני והתורני שעברה העיר אילת מאז החלו לפעול בעיר הגרעין התורני וישיבת "איילת השחר" לפני כ-25 שנה. "ישיבות נקים בכל מקום... וגם בסוף המדבר", כתב הרב משה צבי נריה זצ"ל, אבי דור הכיפות הסרוגות, ואכן, חזונו התגשם והמהפכה של הציונות הדתית הגיעה עד לסוף המדבר – לעיר הכי דרומית בארץ.

הנחת אבן פינה לישיבת אילת
צילום:יוסי דוס סנטוס

אנשי הגרעין באו לאילת כדי להתערות בעיר ובתושביה, מתוך אהבה וחיבור לאוכלוסייה ומתוך הבנה שלצד ההתיישבות בכל רחבי הארץ צריך להתנחל בלבבות אפילו במקום הכי רחוק מתל אביב.

היום אילת לא רק מלאה בחלות לכבוד שבת, יש בה אינספור פעילויות תורניות לכלל האוכלוסיות – תלמודי תורה, בתי ספר, ישיבות, אולפנות, מגוון שיעורי תורה לכל דכפין, פעילויות יהודיות לסטודנטים בשיתוף ארגון "נפש יהודי", מרכז ייעוץ למשפחה, תיירות ברוח יהודית והרשימה עוד ארוכה.

הציבור הדתי-לאומי והציבור החילוני והמסורתי חיים יחד ביחסי שכנות מעולים ובשיתוף פעולה, וראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, רואה חשיבות מרכזית בפעילות הגרעין התורני ונוהג לכנות את תלמידי הישיבה – "היהלומים שבכתר".

השבוע יוצאים הגרעין התורני והישיבה למבצע גיוס כספים, לאחר שעיריית אילת הקצתה עבורם שטח של 56 דונם להקמת מרכז יהודי חדש בעיר. המרכז החדש ישרת את כלל האוכלוסיות באילת, ובכלל זה תיירים, ויכלול בית מדרש חדש, חדרי פנימיות וחדר אוכל, וכן בית כנסת חדש, מקווה ומרכז תיירות ברוח ציונית-דתית. בנוסף תקום במתחם גם ישיבה תיכונית הכוללת מעונות ומבנים נוספים המיועדים לחינוך, שיעורי תורה ופעילויות שונות ברוח היהדות והציונות.

גם אתם יכולים להיות חלק מהמהפכה הנהדרת שהציונות הדתית עושה באילת. תרומה שלכם תסייע לחלוצי הגרעין והישיבה להמשיך ולהתפתח, וגם אתם מן הסתם תיהנו מזה. אחרי הכל, כולנו מגיעים מדי לאילת. ואם עוד לא יצא לכם – זה הזמן להדרים...

מוזמנים להיות שותפים