עיטור יקיר ירושלים יוענק לפרופ' יוסף בודנהיימר

מי ששימש כנשיא המרכז האקדמי לב יקבל את העיטור מראש העיר משה ליאון.

ערוץ 7 , כ"ד באייר תשע"ט

פרופ' יוסף בודנהיימר
פרופ' יוסף בודנהיימר
צילום: המרכז האקדמי לב

פרופ' יוסף בודנהיימר, לשעבר נשיא המרכז האקדמי לב, המזוהה כאחד מהאנשים המרכזיים שמוביל את החיבור האקדמי בין המדע לבין דרך התורה, יקבל השנה ביום ירושלים את עיטור 'יקיר ירושלים' מראש העיר משה ליאון.

החיבור המקובל כיום בין תורה ומדע לא היה כך כאשר פרופ' בודנהיימר השתתף בייסוד המרכז האקדמי לב לפני כחמישים שנה.

עם פתיחת המוסד בשנת 1969, היו בו כעשרים תלמידים, וכאשר הפך לנשיא המוסד בשנת 1993 היו בו כ-400 סטודנטים. במועד פרישתו בשנת 2009, כבר למדו במרכז האקדמי לב קרוב ל-4,000 תלמידים ותלמידות, והמוסד הפך למוסד אקדמי מוכר המצטיין במדע יישומי, לצד הצטיינות בלימוד תורה, ובבניית מסגרת חינוכית-דתית.

"אני שמח על הבחירה בי, אבל חשוב לי לציין שההכרה בפעילות שלי היא בעצם הכרה בהישגים של המרכז האקדמי לב כמוסד אקדמי ייחודי, הממוקם בירושלים בירתנו, והכרה זו היא הבשורה הגדולה. לא אני, אלא המרכז האקדמי לב הוא שמקבל את ההוקרה", אמר פרופ' בודנהיימר.

הוא הוסיף, "המשמעות היא שהפרויקט שפרופ' זאב לב ז"ל החל בו הצליח מעל ומעבר. לפני כ-50 שנים התחלנו עם עשרים סטודנטים, ובהדרגה הצלחנו להרחיב את היקף המקצועות האקדמיים הנלמדים. בתקופתי כנשיא, הרחבנו מאד את מיגוון התחומים המדעיים שניתן ללמוד במוסד, פתחנו תכניות לנשים, והרחבנו מאד את הנגישות של הלימודים לציבור החרדי. מגמות אלה נמשכות עד היום".

את העיטור יקבל פרופ' בודנהיימר מראש העיר ירושלים, משה ליאון, ביום ירושלים בטקס מיוחד. "יש לי סיפוק עצום מכך שהחזון של פרופ' לב, והחזון שלי, מתגשם בפועל. הרחבת האוכלוסיות הלומדות מקצוע אקדמי יישומי, תוך נאמנות לדרך התורה - זהו מימוש של חזון שעמד לנגד עיני במשך כל השנים, ואני שמח מאוד שזכיתי להשתתף בהתפתחות זו, ואף להוביל אותה. המרכז האקדמי לב הוא מפעל החיים שלי: מקום שקיים בשביל עם ישראל ולטובת עתידה של מדינת ישראל. הוא מאפשר חינוך אקדמי ברמה הגבוהה ביותר בשילוב חיים של תורה, וזה מעניק חוסן לעם ישראל ולמדינת ישראל", אומר בודנהיימר.

לדבריו, "אם רק לפני 30-40 שנים היה מקובל לחשוב שיש סתירה בין דרך המדע לבין דרך התורה, היום אנחנו הוכחנו את ההיפך- השילוב של תורה ומדע בחיי המעשה מביא תוצאות נהדרות ויוצאות דופן. המוסד מוכיח אחת ולתמיד, ובאופן מובהק, איך התורה והטכנולוגיה הולכים יחדיו בהצלחה כבירה. זה בא לידי ביטוי בכל הרבדים, במערכת הבטחון, בתעשיית ההיי-טק ובמערכות הבריאות. המרכז האקדמי לב אף זוכה במקומות הראשונים בארץ בראיית חשבון ובסיעוד. רבים מן הבוגרים משרתים במערכת הביטחון בתפקידי מפתח, ותעיד העובדה שכמה וכמה מן הבוגרים שלנו זכו בפרס ביטחון ישראל. גם בפרוייקט החללית 'בראשית' מעורבים בוגרים של המרכז".

פרופ' בודנהיימר נולד בקיימברידג', אנגליה בשנת 1941, ובגיל שמונה עלה יחד עם משפחתו לישראל. הוא שירת בצה"ל בנח"ל המוצנח, למד פיסיקה באוניברסיטה העברית בירושלים וקיבל תואר דוקטור בשנת 1971. עם ייסוד ביה"ס הגבוה לטכנולוגיה בירושלים (מכון לב) הצטרף למחלקה לאלקטרו-אופטיקה בראשות פרופ' יהודה לוי, ומונה לראש המחלקה בשנת 1981.

בהמשך קיבל תואר פרופסור חבר, ופרופסור מן המניין, ובשנת 1989 התמנה לרקטור המוסד, כאשר נשיא המוסד היה מר צבי ויינברגר. משנת 1993 עד 2009 כיהן פרופ' בודנהיימר כנשיא המרכז האקדמי לב. גם היום הוא מעורב מאד בהמשך התפתחות המוסד.

הוא עסק במחקר יישומי בתחומים רבים: תקשורת אופטית, טכנולוגיית וידיאו-דיסק, אנרגיה סולארית, בטיחות בנהיגה, מכשור רפואי, וטכנולוגיות בטחוניות. פירסם יותר מ-80 מאמרים בספרות המקצועית והוא מחזיק באחד-עשר פטנטים בתחומי האלקטרו-אופטיקה. הוא שימש כיועץ לחברות היי-טק רבות בארץ ובארה"ב, וכיהן כחבר בוועדות מדעיות ולאומיות שונות.