דרמה פוליטית
ישראל הולכת לבחירות

החוק לפיזור הכנסת אושר בקריאה שנייה ושלישית, לאחר שכשלו הניסיונות להשגת פשרה מול ישראל ביתנו. הבחירות יתקיימו ב-17 בספטמבר.

חזקי ברוך , כ"ד באייר תשע"ט | עודכן: 01:27

מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הכנסת ה-21 התפזרה הלילה (חמישי) פחות מחודש אחרי שהושבעה: ברוב של 74 תומכים מול 45 מתנגדים אישרה המליאה את החוק לפיזור הכנסת.

הבחירות לכנסת ה-22 יתקיימו ב-17 בספטמבר, חצי שנה בלבד אחרי הבחירות הקודמות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר אישור החוק, "הציבור בישראל החליט החלטה ברורה וחד משמעית: שאני אהיה ראש ממשלה ושהליכוד יוביל ממשלת ימין. הציבור בחר בי להוביל את מדינת ישראל. המפלגות השונות שהתמודדות לכנסת, רבות מהן אמרו שיתמכו בי.

''60 מתוך 65 המנדטים שניתנו לימין עשו את מה שהתחייבו לעשות. מפלגה אחת עשתה את ההיפך הגמור. אביגדור ליברמן הוליך שולל את המצביעים שלו. לא היתה לו כוונה מהרגע הראשון להצטרף לממשלה".

"בשמונה חודשים אביגדור ליברמן גורר את המדינה פעמיים לבחירות בגלל גחמות אישיות והניסיון להשיג עוד כמה מנדטים. פשוט לא יאומן. אביגדור ליברמן עכשיו הוא חלק מהשמאל, הוא לבו של השמאל", תקף נתניהו את ליברמן.

יו”ר יהדות התורה, סגן שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן אמר לאחר פיזור הכנסת כי "קיום בחירות חדשות כחודש אחרי הבחירות האחרונות, מנוגד לרצון העם ומנוגד לכל הגיון בריא. מדובר בכפיה פוליטית ללא שום סיבה אמיתית, תוך בזבוז משווע של מיליארדים מיותרים שיכולים ללכת לדברים חשובים כמו תוספת משאבים למערכת הבריאות, לחינוך או כל מטרה אחרת לטובת הציבור".

"השימוש הציני בחוק הגיוס הוא תירוץ מקומם שנועד לבלבל את הציבור, במטרה להסית נגד הציבור החרדי ולגרוף הון פוליטי על גביו. לימוד התורה היה תמיד ויישאר תמיד ערך חשוב ונעלה בעם ישראל. שמירת מעמדם של בני הישיבות שתורתם אומנתם תמיד היה היסוד להצטרפות שלנו לכל ממשלה ולכל קואליציה. ברור לכל אחד שלא נוכל להסכים לשום חוק שמגביל לומדי תורה בישראל", הוסיף ליצמן.

לדבריו, "לאורך כל הדרך הודענו כי לא נוכל להסכים לקביעת יעדי גיוס ומכסות לבני ישיבות בחוק הגיוס. לא הפתענו אף אחד ופעלנו ביושר ובשקיפות. מי שמנסה לכפות על יהדות התורה יעדי גיוס ומכסות בחוק, בניגוד לאמונתנו, בניגוד להוראות שקיבלנו ממועצת גדולי התורה – חותר נגד ממשלת ימין ופועל ממניעים פוליטיים להפיל את ראש הממשלה מסיבות אחרות. יחד עם ראש הממשלה נתניהו וצוות המשא ומתן של הליכוד הפכנו כל אבן בדרך למניעת בחירות חדשות. לצערי דחה אביגדור ליברמן כל פשרה וכל ניסיון להידברות והסכמה. במקום זאת, יצא למסע הסתה פרוע ומשמיץ, נגד הציבור החרדי ומנהיגיו, תוך האשמה בדברים שלא היו ולא נבראו".

"ההיסטוריה תשפוט הובלת מדינת ישראל למערכת בחירות מיותרת והזויה, תוך ניסיון להסית בין האוכלוסיות והמגזרים, בניגוד לרצון רוב העם", סיכם ליצמן.

מוקדם יותר התייחס יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן למשבר סביב הקמת הקואליציה. "אין שום דבר שמסתתר מאחורי חוק הגיוס. אין שום בעיה חוץ מהחוק. כפי שכבר אמרתי - כל הממציאים תאוריות אחרות, נסו אותנו", אמר ליברמן.

"לגבי הפטנט להוציא את הליבה של החוק מהחקיקה ולהעביר אותו להחלטת ממשלה - זאת לא קוסמטיקה. זה לרוקן את החוק מתוכן. אני חושב שכל בן אדם הגיוני היה מקבל את ההצעה שלי. אני חושב שחברי הכנסת החרדים, ואני מכיר אותם היטב, הם אנשים הגיוניים. לכן, אני מקווה שהם יקבלו את ההצעה שלי".

"החרדים גם היום מנסים להעביר את היעדים ואת התוקף של חוק הגיוס - מהחוק המקורי להחלטת ממשלה. לא ניתן לזה לקרות בשום מצב", סיכם יו"ר ישראל ביתנו.

דקות אחר כך הוא עלה לנאום במליאת הכנסת. "אני חייב לציין, חשבתי שראיתי בפוליטיקה הישראלית הכל, אבל אני לא ראיתי כזה מסע של סכיזופרניה ושל המצאות ושל עלילות על מה מסתתר, לא מסתתר שום דבר'', הבהיר ליברמן.