מה מאחורי התקיפה בצפון רמת הגולן?

תקיפת העמדות הסוריות בצפון רמת הגולן מלמדות על מערכה שונה מקודמותיה. תפיסה איראנית-סורית-חיזבאללאית משפיעה על הזירה. פרשנות

קובי פינקלר , כ"ח באייר תשע"ט

תקיפה ישראלית בסוריה
תקיפה ישראלית בסוריה
צילום: דובר צה"ל

התקיפה הלילה של עמדות סוריות בצפון רמת הגולן שונה לחלוטין מהתקיפה שהייתה בשבוע שעבר (בעקבות הירי לעבר מטוסי צהל).

הירי האחרון של חיזבאללה מעיד על דבר אחד ברור: בהוראה מגבוה ובאישור ההנהגה הסורית, אנשי חיזבאללה מנסים לפתח בצפון רמת הגולן חזית חדשה מבלי לסכן את לבנון ואת ארגון החיזבאללה.

'תיק הגולן' שנחשף לפני מספר חודשים שבמרכזו בניית תשתית חיזבללה בגולן הסורי, היא חלק ממערך שלם זה של החיזבללה בהשראה ובעידוד איראני כדי לחמם את הגבול בלא להסתכן במלחמה על אדמת לבנון.

"לא מן הנמנע", אומרים גורמי ביטחון "שהירי אמש לעבר החרמון היה תגובה לחשיפת והשמדת מנהרת רמיה והשמדת מפעל המנהרות כולו". תגובה אמנם רחוקה משטח לבנון אך קרובה לתפיסת המחשבה האיראנית-חיזבאללאית-סורית.

בתגובה לירי אמש צה"ל תקף הלילה מספר יעדים צבאיים השייכים לצבא סוריה ובהן שתי סוללות ארטילריה, מספר עמדות תצפית ומודיעין בחזית רמת הגולן וכן סוללת הגנה אווירית מסוג SA-2. זאת בשונה מהירי בשבוע שעבר שבו מפקד סוללה סורית החליט לנהל אירוע (אמנם באישור) ולירות לעבר מטוסי צה"ל שפעלו בגזרה, האירוע אמש היה יזום ומתוכנן מראש.

האם אנו בפתחה של תקופה חדשה של אתגרים ברמת הגולן? ראשית, כבר זמן שצה"ל ומערכת הביטחון מאותגרים שם. שנית, בעת הקרובה לא. עם זאת תמיד המוכנות מצויה ולאור מציאות זו בנה הצבא את מערכיו בחזית הצפונית.